7 príbehov o tragickej láske v literatúre, ktoré vám zlomia srdce

0
7 príbehov o tragickej láske v literatúre, ktoré vám zlomia srdce
pixabay.com

Tie najlepšie romány sa obyčajne nekončia šťastne a najväčšie príbehy lásky sú predovšetkým tragédiami. Väčšina z nich bola aj sfilmovaná. Ale ak chcete viac pochopiť hlavných protagonistov, určite vám odporúčame siahnuť radšej po knihe.

1. Nenechaj ma odísť (Never Let Me Go) – Kazuo Ishiguro

Sfilmovaný príbeh má tiež svoju emóciu vďaka triu – Carrie Mulliganovej, Keire Knightleyovej a Andrewovi Garfieldovi. V blízkej budúcnosti pracuje tridsaťjedenročná Britka Kathy ako opatrovateľka darcov orgánov. Jej práca je ťažká, vyčerpávajúce a depresívna, pretože väčšina ľudí, s ktorými v sanatóriu príde do styku, po nejakej dobe umiera. Keď sa medzi pacientmi a umierajúcimi začnú objavovať aj jej bývalí spolužiaci a známi, ponorí sa Kathy do nostalgických spomienok na svoje detstvo, na svojich dvoch najlepších priateľov Ruth a Tommyho, ale predovšetkým na svoje nezvyčajné dospievanie na záhadami opradenej internátnej škole. Kathy už nemá čo stratiť, lebo kruh jej života sa práve uzatvára.

Román Neopúšťaj ma (Never Let Me Go) z pera anglického spisovateľa japonského pôvodu Kazuo Ishiguro sa od svojho vydania v roku 2005 hreje na výslní priazne literárnych kritikov, ktorí ho odmenili nominácií na prestížnu Man Bookerovu cenu a priečkou v rebríčku týždenníka Time “100 najlepších anglicky písaných románov z rokov 1923-2006”. Ishiguroova ruka vás ohromí a po 100 stranách budete cítiť, ako vám zviera žalúdok. Tínedžeri v Anglicku, vyrastajúci ako priatelia v podivnom internáte, sú nútení konfrontovať sa so zmyslom svojho krátkeho života a predstaviť si možnosť, že vďaka láske a priateľstvu bude pre nich čas znamenať viac ako ich uchované telá. Tento román vás rozdrví. A potešenie z tejto bolesti spôsobí, že si ho budete chcieť prečítať znova.

 

2. Vek nevinnosti (Age of inocence) – Edith Wharton

V 70. rokoch 19. storočia uprostred rozkvitajúceho New Yorku sa odohráva romantický príbeh nenaplnej lásky, ktorá nedokázala zlomiť spoločenské konvencie. Román bol v dobe svojho vzniku ocenený Pullitzerovou cenou. Výpravný film podle neho natočil Martin Scorsese a hlavné úlohy si v ňom zahrali Daniel Day-Lewis, Winona Ryderová a Michelle Pfeifferová.

Lepšie spoločnosť tej doby vytvorila “svet s takou rovnováhou, že jeho harmóniu mohlo zničiť obyčajné zašepkanie”. Spoločenská smotánka sa riadila pevnými (hoci nepísanými a nikdy nevyslovenými) pravidlami a rituálmi, ktoré prísnejšie než zákon určovali, čo je “vhodné” a čo nie. V tomto prostredí sa pohybuje mladý právnik Newland Archer a jeho snúbenica May Wellandová, mladučké nevinné stvorenie, ktoré je dokonalým produktom svojej triedy. Newland aj May ctia konvencie a tradície, ich manželstvo je vhodné a žiaduce, ich budúcnosť daná. Do svadobných príprav však ako blesk z čistého neba vstupuje rušivý prvok. Z Európy prichádza grófka Olšenská, krásna príťažlivá žena, spoločensky málo prijateľná, ale nespútaná konvenciami a ponúkajúci očarenému Newlandovi tušenie iného, ​​slobodnejšieho sveta. Vášnivá (hoci platonická) láska týchto dvoch ľudí však nemôže dôjsť k naplneniu bez toho, aby jej protagonisti zničili všetko, čo je v ich spoločnosti sväté.

Prečítajte si aj: Stephenie Meyerová vydala novú knihu – opäť o upíroch!

 

3. Zápisník (Notebook) – Nicholas Sparks

Adaptácia filmu Notebook, kde hrala skvelá Rachel McAdams a Ryan Gosling, je jeden z najlepších románov Nicholasa Sparksa. Tento autor napísal predlohu pre viaceré romantické filmy ako Odkaz vo fľaši či Noci v Rodanthe. Je to nežný príbeh plný lásky a strát, hľadania lásky a postáv, o ktorých zistíte, že sú k vám tak úplne pripútaní, že odmietate prijať čokoľvek okrem šťastného konca.

Noah Calhoun rozpráva príbeh lásky svojej ťažko chorej manželke, ktorá stráca pamäť. Číta ho z denníka, ktorý si viedol v čase ich mladosti. Noah stretol Allie už ako 16 – ročný, prežil s ňou krásne leto a miloval ju väčšmi než akúkoľvek inú ženu. Vojna a spoločenské predsudky milencov vtedy rozdelili. Keď sa po rokoch Allie vracia, je zasnúbená a má sa vydávať, ale chce si ujasniť city k obidvom mužom. Tak, ako skladačka vnútri inej skladačky, sa príbeh tejto dvojice vlastne iba začína. Napokon prežijú spolu dlhé roky a ich manželstvo je prežiarené vrúcnym vzťahom a vzácnou krásou. Podľa románu bol nakrútený úspešný film. Majte pri sebe kapesníky.

 

unsplash.com/

4. Love story (Príbeh lásky) – Erich Segal

Svetoznámá novela amerického spisovateľa chytila za srdce milióny čitateľov na celom svete. Ide o jednoduchý, ale prekrásny príbeh lásky dvou mladých lidí. Dielo bolo preložené do desiatkov jazykov a dodnes bolo na celom svete predaných viac než 50 milionov výtlačkov.

Oliver a Jenny sa milujú. Od prvej chvíle, čo ju Oliver, študent Harvardu, spoznal v knihovne patriace Radcliffu. Jennifer je veľmi zvláštne dievča, nadaná klaviristka, ktorá má už len otca Phila, na ktorom jej veľmi záleží. Naproti tomu Oliver Barrett IV. nenávidí číslo za svojím menom, nenávidí svojho otca Barretta III. a tiež nenávidí, keď ho Jenny núti, aby sa k nemu choval lepšie. Po pár mesiacoch známosti sa Oliver a Jen vezmú. Nejaký čas žijú na pokraji biedy, ale po promócii sa Oliverovi ponuky hrnú. Čoskoro môžu mať všetko, čo si len prajú. Oni si želajú dieťa. Ale zdá sa, že kvôli jednému z partnerov nie je možné tento sen uskutočniť…

Prečítajte si rozhovor s Alexandrou Vrábelovou: Napísala som knihu, ktorú som si sama želala prečítať

 

5. Madisonské mosty (Bridges of Madison County) – Robert James Waller

Príbeh sa začína po smrti Francescy Johnsonovej, keď jej deti Michael a Carolyn dorazia na statok v Iowe, kde sa narodili. Prechádzajúc listami a poznámkami, ktoré napísala Francesca, zistili, že mala v 60-tych rokoch pomer s fotografom. Príbeh rekonštruuje ich milostný príbeh prostredníctvom flashbackov, v ktorých zachytáva štyri dni, ktoré s ním strávila, keď boli jej manžel a deti mimo mesta.

Robert Kincaid, výnimočne nadaný fotograf, naturelom trochu bohém a “potulný kovboj”, konečne vo svojej päťdesiatke stretáva životnú lásku. Ako riadením osudu zastaví jedného dňa u osamelého domku, kde žije Francesca Johnsonová, žena miestneho farmára a vzorná matka, ktorá je práve sama doma, pretože manžel a deti na týždeň odcestovali. Oboch ako blesk z čistého neba zasiahne neodolateľné kúzlo vzájomnej príťažlivosti a pokojný, stereotypný Francescin život je nečakane vytrhnutý zo zabehnutých koľají. Prežijú spolu niekoľko neopakovateľných dní fyzického i duševného súznenia, nakoniec ale aj tak príde okamih rozlúčenia. Francesca má na výber – ostane žiť ako doteraz so svojou rodinou, alebo ju opustí kvôli príťažlivého fotografovi?

unsplash.com

 

6. Anna a kráľ (Anna and the king) – Margaret Landon, neskoršia verzia Elizabeth Hand

Skutočný príbeh anglickej vychovávateľky, vdovy Anny Leonowens, ktorá roku 1862 prišla so svojím malým synom do Siamu (dnešné Thajsko) vyučovať 58 detí kráľa Mongkuta. Kráľ ju pozval kvôli tomu, že chcel, aby jeho deti a ženy ovládali angličtinu a britské zvyky. Anna si svojou povahou veľmi rýchlo si získala nielen deti, ale aj vládcu exotického kráľovstva. Ich sympatie prerastú do hlbokej náklonnosti, obaja si však neprestávajú uvedomovať svoje postavenie.

Román bol už tri razy sfilmovaný. V najnovšej adaptácii si hlavné úlohy zahrali Chow Yun Fat a Jodie Foster.

 

7. Vtáky v tŕní (The Thorn Birds) – Colleen McCullough

Existuje povesť o vtákovi, ktorý zaspieva iba raz v živote, sladšie ako ktorýkoľvek iný tvor na zemi. Len čo vyletí z hniezda, začne hľadať strom s tŕňmi a neoddýchne si, kým ho nenájde. Potom si sadne do nehostinnej koruny a vrhne sa na najdlhší, najostrejší tŕň. A keď umiera, premôže smrteľné bolesti a zatrilkuje krajšie ako škovránok či slávik nádhernú pieseň, za ktorú zaplatí životom. Ale celý svet zmĺkne a načúva a Pán na nebesiach sa usmeje. Lebo to najlepšie je vždy vykúpené veľkou bolesťou… Tak aspoň vraví povesť.

Na pozvanie bohatej vdovy Mary Clearyovej sa na austrálsku farmu prisťahuje jej mladší brat Paddy s rodinou, vrátane malej Meggie. Mladý katolícky kňaz Ralph de Bricassart, ktorým je Mary priam posadnutá, si veľmi obľúbi Clearyho jedinú dcéru. Farmárske dievča vyrastá do krásy a postupne sa medzi ňou a pátrom Ralphom vyvinie ľúbostný vzťah. Kňaz sa zmieta medzi vlastnou ctižiadostivosťou a túžbou po láske, nezlučiteľnej s postavením cirkevného hodnostára. Aj krehká Meggie trpí a hnevá sa na Boha i cirkev, lebo zakaždým vyhrajú boj o Ralphovo rozpoltené srdce.

Vtáky v tŕní, výnimočná sága jednej rodiny, si získali milióny čitateľov na celom svete a dodnes dojíma myšlienkou, že človek je ochotný pre krátke, ale pravé šťastie, vedome podstúpiť aj tú najväčšiu bolesť.

Vo filmovej adaptácii si zahral skvelý Richard Chamberlain a Rachel Ward.

Foto: pixabay.com

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie