ADHD rodičovské tipy: Ako pomôcť svojmu dieťaťu s ADHD

0
ADHD rodičovské tipy: Ako pomôcť svojmu dieťaťu s ADHD
https://unsplash.com/photos/7fF0iei80AQ, Adam Winger

Má vaše dieťa poruchu pozornosti a hyperaktivitu? Zistite, čo môžete urobiť, aby ste zvládli ich správanie a vysporiadali sa s bežnými výzvami ADHD.

Ako pomôcť svojmu dieťaťu s ADHD

Život s dieťaťom alebo dospievajúcim s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD alebo ADD) môže byť frustrujúci, dokonca zdrvujúci. Ako rodič však môžete svojmu dieťaťu pomôcť prekonať každodenné problémy, nasmerovať jeho energiu do pozitívnych oblastí a priniesť do svojej rodiny väčší pokoj. A čím skôr a dôslednejšie budete riešiť problémy svojho dieťaťa, tým väčšiu šancu má v živote na úspech.

Deti s ADHD majú vo všeobecnosti nedostatky v týchto oblastiach: schopnosť myslieť a plánovať dopredu, organizovať a plniť úlohy. To znamená, že musíte prevziať úlohu výkonného pracovníka a poskytnúť ďalšie poradenstvo, zatiaľ čo vaše dieťa postupne získava vlastné výkonné zručnosti.

Hoci symptómy ADHD môžu byť rozčuľujúce, je dôležité si uvedomiť, že dieťa, ktoré vás ignoruje, otravuje alebo privádza do rozpakov, nekoná svojvoľne. Deti s ADHD chcú ticho sedieť; chcú mať svoje izby upratané a usporiadané; chcú urobiť všetko, čo ich rodič povie, ale nevedia, ako to urobiť.

Ak budete mať na pamäti, že ADHD je pre vaše dieťa rovnako frustrujúce, bude oveľa jednoduchšie reagovať pozitívnym a podporným spôsobom. S trpezlivosťou, súcitom a množstvom podpory môžete zvládnuť detskú ADHD a zároveň si užívať stabilný, šťastný domov.

pixabay.com

ADHD a vaša rodina

Predtým, ako budete môcť úspešne vychovávať dieťa s ADHD, je nevyhnutné pochopiť vplyv symptómov vášho dieťaťa na rodinu ako celok. Deti s ADHD prejavujú správanie, ktoré môže narušiť rodinný život. Často „nepočujú“ pokyny rodičov, takže ich neposlúchajú. Sú neorganizovaní a ľahko rozptyľovaní, čím nechávajú ostatných členov rodiny čakať. Alebo začnú projekty a zabudnú ich dokončiť – nie ešte po nich upratať.

Deti s problémami s impulzivitou často prerušujú rozhovory, vyžadujú si pozornosť v nevhodných časoch a hovoria skôr, ako si myslia, hovoriac netaktné alebo trápne veci. Často je ťažké dostať ich do postele a primäť ich spať. Hyperaktívne deti sa môžu behať po dome alebo sa dokonca vystavovať fyzickému nebezpečenstvu.

Čo nám kradne pozornosť? Ako sa lepšie sústrediť?

Súrodenci detí s ADHD

Kvôli tomuto správaniu čelia súrodenci detí s ADHD mnohým výzvam. Ich potrebám sa často venuje menšia pozornosť ako potrebám dieťaťa s ADHD. Môžu byť pokarhaní ostrejšie, keď sa mýlia, a ich úspechy môžu byť menej oslavované alebo považované za samozrejmosť. Niekedy im rodičia zveria úlohu pomocných rodičov a potom ich obviňujú, ak sa súrodenec s ADHD pod ich dohľadom nevhodne správa. Výsledkom je, že súrodenci môžu cítiť niekedy k bratovi alebo sestre s ADHD žiarlivosť a odpor.

Nároky na sledovanie dieťaťa s ADHD môžu byť fyzicky a psychicky vyčerpávajúce

Neschopnosť vášho dieťaťa „počúvať“ môže viesť k frustrácii a táto frustrácia k hnevu – a následne s pocitom viny za to, že sa na svoje dieťa hneváte. Správanie vášho dieťaťa vo vás môže vyvolávať úzkosť a stres. Ak existuje základný rozdiel medzi vašou osobnosťou a osobnosťou vášho dieťaťa s ADHD, ich správanie môže byť obzvlášť ťažké akceptovať.

Aby ste zvládli výzvy spojené s výchovou dieťaťa s ADHD, musíte byť schopní zvládnuť kombináciu súcitu a dôslednosti. Život v dome, ktorý poskytuje lásku aj štruktúru, je to najlepšie pre dieťa alebo tínedžera, ktorý sa učí zvládať ADHD.

https://unsplash.com/photos/UFG04g43hqs, Adam Winger

Tip 1: Zostaňte pozitívny a zdravý

Ako rodič pripravujete pôdu pre emocionálne a fyzické zdravie vášho dieťaťa. Máte kontrolu nad mnohými faktormi, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť príznaky poruchy vášho dieťaťa.

Udržujte pozitívny prístup. Najlepším prínosom, ktorý vášmu dieťaťu pomôže čeliť výzvam ADHD, je váš pozitívny prístup a zdravý rozum. Keď ste pokojní a sústredení, je pravdepodobnejšie, že budete môcť naviazať spojenie so svojím dieťaťom a pomôžete mu byť tiež pokojným a sústredeným.

Udržujte veci v perspektíve. Pamätajte, že správanie vášho dieťaťa súvisí s poruchou. Väčšinou to nie je úmyselné. Držte sa svojho zmyslu pre humor. To, čo je dnes trápne, môže byť o desať rokov vtipná rodinná historka.

Netlačte na maličkosti a buďte ochotní urobiť nejaké kompromisy. Jedna úloha, ktorá zostane nedokončená, nie je veľký problém, keď vaše dieťa dokončilo dve ďalšie plus dennú domácu úlohu. Ak ste perfekcionista, budete nielen neustále nespokojný, ale aj vytvoríte pre svoje dieťa s ADHD nemožné očakávania.

Verte svojmu dieťaťu. Zamyslite sa alebo si urobte písomný zoznam všetkého, čo je na vašom dieťati pozitívne, cenné a jedinečné. Verte, že vaše dieťa sa môže učiť, meniť, dospieť a uspieť. Potvrdzujte túto dôveru každý deň pri umývaní zubov alebo varení kávy.

Myslite aj na seba

Ako vzor vášho dieťaťa a najdôležitejší zdroj sily je životne dôležité, aby ste žili zdravý život. Ak ste príliš unavení alebo vám jednoducho došla trpezlivosť, riskujete, že stratíte zo zreteľa štruktúru a podporu, ktorú ste tak starostlivo nastavili pre vaše dieťa s ADHD.

Vyhľadajte podporu. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré si treba pamätať pri výchove dieťaťa s ADHD, je, že to nemusíte robiť sami. Porozprávajte sa s lekármi, terapeutmi a učiteľmi svojho dieťaťa. Pridajte sa k podpornej skupine pre rodičov detí s ADHD. Tieto skupiny ponúkajú fórum na poskytovanie a prijímanie rád a poskytujú bezpečné miesto na ventiláciu pocitov a zdieľanie skúseností.

Robte si prestávky. Priatelia a rodina môžu byť úžasní pri ponúkaní opatrovania detí, tak sa necíťte previnilo, že ste opustili svoje dieťa s ADHD. Prijmite ich ponuku a úprimne sa porozprávajte o tom, ako čo najlepšie zvládnuť svoje dieťa.

Dávaj na seba pozor. Jedzte správne, cvičte a nájdite spôsoby, ako znížiť stres, či už to znamená večerný kúpeľ alebo si píšte denník. Ak ochoriete, priznajte si to a vyhľadajte pomoc.

pixabay.com

Tip 2: Vytvorte si štruktúru a držte sa jej

Deti s ADHD s väčšou pravdepodobnosťou uspejú pri dokončovaní úloh, keď sa úlohy vyskytujú v predvídateľných vzorcoch a na predvídateľných miestach. Vašou úlohou je vytvoriť a udržiavať štruktúru vo vašej domácnosti, aby vaše dieťa vedelo, čo môže očakávať a čo sa od neho očakáva.

Tipy, ako pomôcť vášmu dieťaťu s ADHD zostať sústredené a organizované:

Dodržujte rutinu. Je dôležité určiť čas a miesto pre všetko, aby to pomohlo dieťaťu s ADHD pochopiť a splniť očakávania. Vytvorte si jednoduché a predvídateľné rituály pri jedle, domácich úlohách, hre a posteli. Nechajte svoje dieťa rozložiť oblečenie na nasledujúce ráno pred spaním a uistite sa, že všetko, čo si potrebuje vziať do školy, je na špeciálnom mieste, pripravené na uchopenie.

Používajte hodiny a časovače. Zvážte umiestnenie hodín v celom dome, s veľkými v spálni vášho dieťaťa. Dajte svojmu dieťaťu dostatok času na to, čo potrebuje urobiť, ako sú domáce úlohy alebo ranná príprava. Použite časovač na domáce úlohy alebo prechodné časy, napríklad medzi dokončením hry a prípravou do postele.

Zjednodušte rozvrh svojho dieťaťa. Je dobré vyhýbať sa nečinnosti, ale dieťa s ADHD sa môže viac rozptyľovať a „zničiť“, ak je veľa mimoškolských aktivít. Možno budete musieť upraviť záväzky dieťaťa po vyučovaní na základe individuálnych schopností dieťaťa a požiadaviek konkrétnych činností.

Vytvorte si tiché miesto. Uistite sa, že vaše dieťa má svoj vlastný tichý súkromný priestor. Veranda alebo spálňa fungujú dobre, pokiaľ to nie je to isté miesto, kde má dieťa oddychový čas.

Urobte všetko preto, aby ste mali všetko úhľadne usporiadané. Usporiadajte svoj domov organizovaným spôsobom. Uistite sa, že vaše dieťa vie, že všetko má svoje miesto. Choďte príkladom s úhľadnosťou a organizáciou, ako sa len dá.

unsplash.com

Vyhnite sa problémom tým, že zamestnáte deti s ADHD!

U detí s ADHD môže nečinnosť zhoršiť ich príznaky a spôsobiť chaos vo vašej domácnosti. Je dôležité, aby bolo dieťa s ADHD zaneprázdnené bez toho, aby sa nahromadilo toľko vecí, že by to dieťa premohlo.

  • Prihláste svoje dieťa na športový, výtvarný alebo hudobný krúžok.
  • Doma organizujte jednoduché aktivity, ktoré vyplnia čas vášho dieťaťa. Môžu to byť úlohy ako pomoc pri varení, hranie stolovej hry so súrodencom alebo kreslenie obrázka.
  • Snažte sa príliš nespoliehať na televíziu alebo počítačové/video hry ako na vypĺňanie času. Bohužiaľ, televízne hry a videohry sú svojou povahou čoraz násilnejšie a môžu len zvýšiť príznaky ADHD u vášho dieťaťa.

Tip 3: Podporujte pohyb a spánok

Deti s ADHD majú často energiu na spaľovanie. Organizované športy a iné fyzické aktivity im môžu pomôcť dostať energiu von zdravým spôsobom a zamerať ich pozornosť na konkrétne pohyby a zručnosti. Výhody fyzickej aktivity sú nekonečné: zlepšuje koncentráciu, znižuje depresiu a úzkosť a podporuje rast mozgu. Pre deti s poruchami pozornosti je však najdôležitejší fakt, že cvičenie vedie k lepšiemu spánku, čo následne môže znížiť aj prejavy ADHD.

Nájdite šport, ktorý bude vaše dieťa baviť a ktorý vyhovuje jeho silným stránkam. Napríklad športy ako softball, ktoré zahŕňajú veľa „prestojov“, nie sú najvhodnejšie pre deti s problémami s pozornosťou. Individuálne alebo tímové športy ako basketbal a hokej, ktoré vyžadujú neustály pohyb, sú lepšie možnosti. Deti s ADHD môžu mať prospech aj z tréningu bojových umení (ako je taekwon do) alebo jogy, ktoré zlepšujú mentálnu kontrolu pri precvičovaní tela.

Výhody „zeleného času“ u detí s poruchou pozornosti

Výskumy ukazujú, že deťom s ADHD prospieva pobyt v prírode. Deti pociťujú väčšie zníženie príznakov ADHD, keď sa hrajú v parku plnom trávy a stromov ako na betónovom ihrisku. Berte na vedomie tento jednoduchý prístup k zvládaniu ADHD. Dokonca aj v mestách má väčšina rodín prístup do parkov a iných prírodných prostredí. Pripojte sa k svojim deťom v tomto „zelenom čase“ – získate zaslúžený nádych čerstvého vzduchu aj pre seba.

ADHD a spánok

Nedostatočný spánok spôsobuje, že ste menej pozorný, o to viac môže byť pre deti s ADHD škodlivý. Deti s ADHD potrebujú aspoň toľko spánku ako ich nedotknutí rovesníci, ale zvyčajne nedostanú to, čo potrebujú. Ich problémy s pozornosťou môžu viesť k nadmernej stimulácii a problémom so zaspávaním. Konzistentný skorý spánok je najužitočnejšou stratégiou na boj proti tomuto problému, ale nemusí ho úplne vyriešiť.

https://unsplash.com/photos/EyOgUGnnQjo, MILAN GAZIEV

Pomôžte svojmu dieťaťu lepšie si oddýchnuť vyskúšaním jednej alebo viacerých z nasledujúcich stratégií:

  • Znížte čas strávený pri televízore a zvýšte aktivity a cvičenia vášho dieťaťa počas dňa.
  • Odstráňte kofeín zo stravy vášho dieťaťa.
  • Vytvorte čas vyrovnávacej pamäte na zníženie úrovne aktivity na približne hodinu pred spaním. Nájdite si tichšie aktivity, ako je vyfarbovanie, čítanie alebo tiché hranie.
  • Strávte desať minút maznaním sa s dieťaťom. To vybuduje pocit lásky a bezpečia a poskytne čas na upokojenie.
  • Použite levanduľu alebo iné arómy v detskej izbe. Vôňa môže pomôcť upokojiť vaše dieťa.
  • Použite relaxačné pásky ako hluk v pozadí pre vaše dieťa pri zaspávaní. K dispozícii je veľa druhov vrátane zvukov prírody a upokojujúcej hudby.
  • Deti s ADHD často považujú „biely šum“ za upokojujúci. Biely šum môžete vytvoriť uvedením rádia do statického režimu alebo spustením elektrického ventilátora.

Tip 4: Stanovte si jasné očakávania a pravidlá

Deti s ADHD potrebujú konzistentné pravidlá, ktorým budú rozumieť a budú ich dodržiavať. Urobte pravidlá správania pre rodinu jednoduché a jasné. Zapíšte si pravidlá a zaveste ich na miesto, kde si ich vaše dieťa ľahko prečíta.

Deti s ADHD obzvlášť dobre reagujú na organizované systémy odmien a dôsledkov. Je dôležité vysvetliť, čo sa stane, keď sa pravidlá budú dodržiavať a keď sa porušia. Nakoniec, držte sa svojho systému: dodržujte každý raz s odmenou alebo následkom.

Pri vytváraní týchto konzistentných štruktúr majte na pamäti, že deti s ADHD sú často kritizované. Dávajte si pozor na dobré správanie – a chváľte ho. Chvála je obzvlášť dôležitá pre deti, ktoré majú ADHD, pretože sa im zvyčajne dostáva tak málo. Tieto deti dostávajú mnoho trestov a sťažností na ich správanie – ale málo pozitívneho posilnenia.

Úsmev, pozitívny komentár alebo iná odmena od vás môže zlepšiť pozornosť, koncentráciu a kontrolu impulzov vášho dieťaťa s ADHD. Snažte sa, aby ste sa zamerali na pozitívne chválenie za vhodné správanie a splnenie úloh, pričom dávajte čo najmenej negatívnych reakcií na nevhodné správanie alebo zlý výkon úlohy. Odmeňte svoje dieťa za malé úspechy, ktoré by ste u iného dieťaťa mohli považovať za samozrejmosť.

Alexandr Podvalny, https://unsplash.com/photos/DQGw6NKpqPg

Používanie odmien a trestov

Odmeny

  • Odmeňte svoje dieťa privilégiami, pochvalou alebo aktivitami, nie jedlom alebo hračkami.
    Často meňte odmeny. Deti s ADHD sa nudia, ak je odmena vždy rovnaká.
  • Vytvorte tabuľku s bodmi alebo hviezdičkami udeľovanými za dobré správanie, aby malo vaše dieťa vizuálnu pripomienku svojich úspechov.
  • Okamžité odmeny fungujú lepšie ako prísľub budúcej odmeny, no môžu fungovať aj malé odmeny vedúce k veľkej.

Tresty

  • Tresty by mali byť vysvetlené vopred a nastať okamžite po tom, čo sa vaše dieťa správa zle.
  • Vyskúšajte časové limity a odstránenie privilégií ako dôsledky nesprávneho správania.
  • Odstráňte svoje dieťa zo situácií a prostredí, ktoré vyvolávajú nevhodné správanie.
  • Keď sa vaše dieťa správa zle, opýtajte sa, čo mohlo namiesto toho urobiť. Potom to nechajte svoje dieťa ukázať.

Tip 5: Pomôžte svojmu dieťaťu správne sa stravovať

Strava nie je priamou príčinou poruchy pozornosti, ale jedlo môže ovplyvniť a ovplyvňuje duševný stav vášho dieťaťa, čo zase môže ovplyvniť správanie. Monitorovanie a úprava toho, čo, kedy a koľko vaše dieťa zje, môže pomôcť znížiť príznaky ADHD.

Všetky deti majú prospech z čerstvých potravín, pravidelného jedla a vyhýbajú sa nezdravému jedlu. Tieto princípy platia najmä pre deti s ADHD, ktorých impulzívnosť a roztržitosť môžu viesť k vynechaniu jedla, nesprávnemu jedeniu a prejedaniu.

Deti s ADHD sú známe tým, že nejedia pravidelne. Bez rodičovského vedenia by tieto deti možno nejedli celé hodiny a potom by sa mohli nabažiť čohokoľvek, čo je naokolo. Výsledok tohto vzorca môže byť zničujúci pre fyzické a emocionálne zdravie dieťaťa.

Zabráňte nezdravým stravovacím návykom tým, že dieťaťu naplánujete pravidelné výživné jedlá alebo občerstvenie s odstupom maximálne troch hodín. Fyzicky potrebuje dieťa s ADHD pravidelný príjem zdravých potravín; mentálne sú časy jedla nevyhnutnou prestávkou a naplánovaným rytmom dňa.

  • Zbavte sa nekvalitných potravín vo vašej domácnosti.
  • Pri jedení mimo domu zakážte tučné a sladké jedlá.
  • Vypnite televízne programy plné reklám na nezdravé jedlo.
  • Dajte svojmu dieťaťu denný doplnok vitamínov a minerálov.
https://unsplash.com/photos/-9CjvlbUGhY, Louis Hansel

Tip 6: Naučte svoje dieťa, ako si nájsť priateľov

Deti s ADHD majú často problémy s jednoduchými sociálnymi interakciami. Môžu mať problémy s čítaním sociálnych podnetov, príliš veľa rozprávať, často prerušovať alebo pôsobiť agresívne alebo „príliš intenzívne“. Ich relatívna emocionálna nezrelosť ich môže prinútiť vyniknúť medzi deťmi v ich veku a stať sa terčom nepriateľského podpichovania.

Nezabúdajte však, že mnohé deti s ADHD sú výnimočne inteligentné a kreatívne a nakoniec sami prídu na to, ako vychádzať s ostatnými a rozpoznať ľudí, ktorí nie sú vhodní ako priatelia. Navyše osobnostné črty, ktoré by mohli rozčuľovať rodičov a učiteľov, môžu rovesníkom pripadať vtipné a očarujúce.

Pomôže dieťaťu s ADHD zlepšiť sociálne zručnosti

Pre deti s ADHD je ťažké naučiť sa sociálne zručnosti a sociálne pravidlá. Môžete pomôcť svojmu dieťaťu s ADHD stať sa lepším poslucháčom, naučiť sa čítať tváre a reč tela ľudí a komunikovať plynulejšie v skupinách.

  • Porozprávajte sa so svojím dieťaťom jemne, ale úprimne o jeho problémoch a o tom, ako urobiť zmeny.
  • Zahrajte si so svojím dieťaťom rôzne sociálne scenáre. Vymieňajte si často roly a snažtsa, aby to bolo zábavné.
  • Buďte opatrní, aby ste pre svoje dieťa vybrali kamarátov s podobnými jazykovými a fyzickými schopnosťami.
  • Najprv pozvite naraz iba jedného alebo dvoch priateľov. Pozorne ich sledujte, keď hrajú, a dodržiavajte zásadu nulovej tolerancie úderov, strkania a kričania.
  • Urobte svojmu dieťaťu čas a priestor na hranie a často odmeňujte dobré správanie pri hre.

Autori: Melinda Smith, M. A. a Jeanne Segal, Ph.D.

žiadne príspevky na zobrazenie