Aké je zastúpenie žien v politike? Švédi vedú!

0
Aké je zastúpenie žien v politike? Švédi vedú!
pixabay.com

Zaujíma vás, aké je zastúpenie žien v politike? Nežnejšie pohlavie obsadilo v rámci 28 krajín Európskej únie v roku 2018 tretinu miest v národných parlamentoch. Tento podiel neustále narastá. V roku 2003 ich bola len pätina. Na Slovensku ženy obsadili tento rok v rámci parlamentu, ale aj vlády, len zhruba 20 % miest.

„Muži v politike naprieč európskymi krajinami výrazne dominujú. Žiadna z krajín únie nemá viac žien v parlamente či vláde ako mužov. Príkladom v rodovej rovnosti v politike je Švédsko, kde je podiel žien v parlamente na úrovni 47 %. Vo vláde tvoria ženy 52 % vládneho aparátu,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Podiel žien v parlamente

V tejto štatistike vedie aj Fínsko, kde tvorí parlament až polovica žien či Belgicko a Španielsko (obe 40 %). Výrazný podiel žien v politike majú ženy aj v Rakúsku (37 %), Dánsku a Portugalsku (36 %) či Taliansku (35 %). Na opačnej strane stojí Maďarsko, kde podiel žien v parlamente je len na úrovni 13 %, na Malte je to 15 %, Cyprus a Grécko (obe 18 %) a Rumunsko (20 %).

„Slovensko sa nelichotivo v tejto štatistike zaradilo ku krajinám s najnižším podielom žien v politike, teda v národnom parlamente a vláde. Pozitívne ale je, že za posledných 10 rokov podiel žien vo verejnom živote a politike narastá,“ doplnila Buchláková.

Zuzana Čaputová, zdroj: TASR

Situácia po voľbách

Pri posledných voľbách v marci 2020 sa toho až tak nezmenilo. Hoci sa dostalo do Národnej rady 32 žien, teda o tri viac, ako v parlamentných voľbách spred štyroch rokov (najväčšie ženské zastúpenie má hnutie OĽaNO), nie je to až taký posun vpred, keď uvážime, že v parlamente je 150 poslancov.

Aké je zastúpenie žien vo vláde? Sú tam spolu tri ženy. Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu, Veronika Remišová (Za ľudí), ministerka kultúry, Natália Milanová (OĽANO) a ministerka spravodlivosti, Mária Kolíková (Za ľudí).

Prečítajte si aj článok o zastúpení žien v biznise

Dvanásť žien – prezidentiek

Príkladom je zvolenie prvej prezidentky v ére samostatnosti Slovenskej republiky, Zuzany Čaputovej. Slovensko je tak dvanástou krajinou sveta so ženou prezidentkou. V celej histórii malo prezidentku 70 štátov sveta. V roku 2018 boli na čele vlády v rámci únie 3 ženy (11 % podiel), v roku 2003 nebola žiadna.

Počas posledných 15 rokoch však podiel žien na čele vlád nepresiahol úroveň 14 %, teda nikdy neboli v rovnaké obdobie na čele vlády viac ako 4 ženy.  Podiel žien vo vláde vzrástol v rámci únie z 23 % v roku 2003 na úroveň 30 % v roku 2018. Na čele je okrem Švédska aj Francúzsko (49 %), Holandsko (42 %) a Dánsko (41 %). Na opačnom konci rebríčka je Maďarsko (7 %), Malta (12 %), Cyprus, Taliansko a Poľsko (všetky 17 %).

Ženy v biznise

Ženy sa ťažko uplatňujú aj v biznise. Len málo žien je vo vedúcich pozíciách firiem pôsobiacich v Európskej únii. Len 1 z 10 spoločností má vo vedení ženu. Napriek tomu, ženy sa postupne dostávajú na riadiace pozície, v roku 2018 bolo iba 7,1 % žien z celkového počtu členov manažmentu firiem a len 5,5 % zo všetkých šéfov podnikov boli práve ženy. Na Slovensku ich počet postupne od roku 2010 klesal, a to približne o 6,5 %. Stalo sa tak iba na Slovensku a v Rumunsku. Najviac, a to až o tretinu, ich za 7 rokov pribudlo vo Francúzsku. Práve Francúzi podľa Európskej komisie najviac búrajú vo firmách rodové stereotypy a dávajú najväčšie príležitosti ženám v manažmentoch a vedení firiem.

Foto na titulke: Jacinda Ardern, premiérka Nového Zélandu, foto: CAMERA PRESS

žiadne príspevky na zobrazenie