Toľko ľudí okolo nás môže klamať a ani si to nemusíme uvedomiť. Preto je dôležité, aby sme stavili na svoj inštinkt. Avšak ak chce odhaliť klamára raz-dva, všímajte si najmä jeho reč tela.
Očný kontakt
Ako informuje Metro, treba si uvedomiť, že očný kontakt môže byť aj čisto záležitosťou kultúry. Niekto je zvyknutý pozerať sa stále a priamo do očí, iný sem-tam niekam zablúdi pohľadom. Avšak kouč Andy Coley prišiel so zaujímavými zisteniami.
„Štúdia Michiganskej univerzity z roku 2015 v skutočnosti ukázala, že 70 % ľudí v 120 mediálnych klipoch klamalo a zároveň udržiavalo priamy očný kontakt,” vysvetlil.
Ak sa teda niekoho spýtate na niečo dôverné alebo citlivé a on ani nežmurkne, je tu celkom šanca, že klame.
Prezrádza ich ruka
Ďalším znakom klamstva môže byť nadmerné dotýkanie sa samého seba, a to konkrétne v oblasti tváre. Ak si niekto dáva ruku k ústam alebo ich priam prekrýva, môže týmto nevedomým spôsobom sám ukázať, že nehovorí pravdu.
„Pri odpovedi si môžu skryť ústa za ruku. Je to, ako keby sa snažili zakryť skutočnosť, že nehovoria pravdu,” vysvetlil kouč.
Vrtenie sa
Človeku celkovo nemusí byť príjemne, keď sa preberajú vážne veci, ale ak sa dotyčný vyslovene začne ošívať alebo sa vrtieť, môže to mať svoje opodstatnenie.
„Keď klameme, ovplyvňuje to náš nervový systém a môžeme skončiť pocitom svrbenia alebo mravčenia, čo sa navonok javí ako vrtenie sa,” informoval Coley.
Pohyby hlavy
Kouč rovnako odporúča sledovať pohyby hlavy. Ak niekto povie “nie”, no zároveň prikyvuje hlavou, môže tam byť istý rozpor. Platí to, samozrejme, aj keď človek povie “áno” alebo niečo iné pozitívne, a do toho hýbe hlavou zo strany na stranu.
Zdroj: Metro