Ako sa vysporiadať s popôrodnými traumami?

0
Ako sa vysporiadať s popôrodnými traumami?

Keď sa povie: „Mám traumu z pôrodu…“, pôsobí to, akoby bol pôrod sám o sebe traumatizujúci. Nie je tomu ale tak. Pôrod je prirodzený proces, u ktorého väčšina žien (uvádza sa pritom až 80%) nepotrebuje vonkajšie zásahy a telo ženy je plne pripravené porodiť samostatne.

Ako by sme prežili do dnešných dní, keby tak dôležitá súčasť životného cyklu ako pôrod bola príčinou traumatizácie žien, ktoré majú chrániť a vyživovať svoje dieťa? Bolo by to proti prírodným zákonitostiam.

Napriek tomu však traumy z pôrodov existujú a stále častejšie sa hovorí o tvz. post traumatickej stresovej poruche (PTSD) z pôrodu, prípadne popôrodnej depresii, ktorá môže byť mylne diagnostikovaná namiesto PTSD, alebo ktorá môže vzniknúť ako následok prežitej traumy z pôrodu.

Dôvodov pre vznik tráum môže byť pritom mnoho

Od pôrodných a popôrodných komplikácií, prístupu ošetrujúceho personálu, či dokonca aj partnera rodiacej ženy. Psychika žien je tak v období pred pôrodom, ako aj počas neho obzvlášť citlivá a vyžaduje jemný prístup. Najmä od tých najbližších, hlavne partnerov. Týmito témami sa viac zaoberá aj projekt „Muž u porodu“, ktorý pomáha práve mužom nájsť cestu, ako správne podporiť svoju tehotnú partnerku.

V tejto súvislosti je dôležité si uvedomiť, že traumou samou o sebe nie je samotná udalosť, ktorá sa nám deje, ale je to naša skúsenosť z nej. Čiže naše prežívanie a následné spracovanie toho, čo sme prežili rozhoduje v konečnom dôsledku o tom, či trauma vznikne, alebo nie. A to je u každého človeka vysoko individuálne.

Akonáhle akákoľvek životná situácia presiahne našu „zvládaciu kapacitu“, môžeme hovoriť o traume. Najčastejšie to pritom bývajú život ohrozujúce, alebo ohrozujúce situácie. PTSD sa vyvinie, ak nedokážeme jednotlivé časti takejto udalosti začleniť do svojej minulosti. A aké sú hlavné príznaky popôrodch tráum a kedy povedať o svojich problémoch svojmu ošetrujúcemu lekárovi, alebo vyhľadať príslušného odborníka? Najmä ak:

  • sa vám nepríjemné zážitky z pôrodu opakovane vracajú,
  • cítite zmes nepríjemných pocitov spojených s pôrodom,
  • máte tendenciu vyhýbať sa oblastiam spojeným s pôrodom, ako napríklad iným mamám s deťmi, nemocniciam, či lekárom ako takým, téme ďalšieho dieťaťa, alebo rozhovorom o pôrode,
  • sa cítite zle, máte pocity viny, alebo sa jednoducho nedokážete tešiť zo života,
  • cítite častú únavu a smútok.

Je pravdou, že o kľudnom spánku sa mamám s novorodencami môže iba snívať, ale aj tak, ak pozorujete zvýšenú nervozitu, celkový nekľud, prílišné obavy o dieťa, je na mieste sa s týmito pocity zveriť svojmu lekárovi, alebo špecialistovi na spracovanie traumy. Najlepším prístupom je však vždy prevencia.

porod
freepik.com

Úplným základom je zdravá a vyvážená strava

V projekte „Zdravé rodičovstvo“ sa práve téme predpôrodnej prípravy, vrátane výživy, venuje Silvia Tylš. Silvia je lektorka predpôrodnej prípravy, ako aj výživová poradkyňa so špecializáciou  na výživu tehotných, dojčiacich žien a detí. Silvia pomáha ženám v zostavení jedálnička tak, aby výživa pokrývala všetky kľúčové potraviny nevyhnutné pre zdravie budúcej maminky, prirodzený pôrod ako aj zdravý vývoj bábätka.

Zameriava sa aj na funkčné potraviny potrebné pre zdravú funkciu ženskej psychiky, pretože nie všetky  základné potraviny  dodajú nervovému systému tie správne látky, aby posilnili a zároveň pomohli zvládať záťaž. Dnes už napríklad vieme, že nízke hladiny určitých Omega3 mastných kyselín (DHA) u žien v tehotenstve môžu mať za následok vznik popôrodnej depresie, alebo horšie prežívanie celkovej psychickej záťaže. Dôležité je taktiež upriamiť pozornosť na seba a svoje tehotenstvo, ako aj psychickej  a fyzickej príprave na príchod dieťatka.

freepik.com

Psychologické a vizualizačné techniky dokážu myseľ ženy pripraviť na pôrod a znížiť tak riziko traumatického zážitku

Silvia Tylš a Daniel Tylš, psychológ, tréner NLP a hypnózy sa im venujú v projekte „Pokojný pôrod“. Tiež je výborné spolu s partnerom navštíviť predpôrodný kurz a cielene selektovať len tie informácie, ktoré podporujú zdravé a pozitívne vnímanie pôrodu, pretože naša skúsenosť je silne ovplyvnená očakávaním a predstavami o budúcnosti.

Trauma sa dá spracovať v psychoterapii napríklad aj pomocou prístupu Biosyntézy (Biosyntetickej psychoterapie), alebo KBT (Kognitívnej behaviorálnej terapie). Tiež je možné využiť aj EMDR, ktorá je veľmi uznávanou metódou na poli spracovania tráum. Vždy je však žiaduce si preveriť, či má človek, ktorého oslovíte v danej oblasti príslušné a kvalitné vzdelanie. Nielen metódy, s ktorými pracuje. Nezabudnite, že máte vždy právo zmeniť odborníka, pokiaľ vám jeho prístup nevyhovuje. Obzvlášť pri spracovaní tráum, vrátane tých popôrodných je dôležité, aby ste sa v rámci celého procesu cítili v bezpečí.

Ženy, myslite preto na seba a nájdite si pre seba zdroje, ktoré vám dobíjajú baterky. Nesnažte sa byť vo všetkom perfektné. Príroda už väčšinu zariadila za nás. Dôležité je dopriať si čas na odpočinok a prijať aj to, že niektoré zážitky chcú trochu viac času. Naučte sa hospodárne pracovať so svojimi zdrojmi a dokázať požiadať o pomoc partnera, alebo niekoho, do koho vkladáte dôveru. Nájsť svoj „balanced life“, pretože najlepšia mama je tá spokojná.

Článok bol vypracovaný v spolupráci s Danielom Tylšom, psychológom a trénerom NLP a hypnózy.

Použité zdroje:

Trauma a Disociace, Vojtová H. 2023, Portál s.r.o.

Podcast: Klub nevyspatých otcov, 3. prof. Jozef Záhumenský: Pôrod z pohľadu otca – ako sa pripraviť, čo očakávať.

Pokojný porod, www.pokojnyporod.sk

Muž u porodu, Instagram: muzuporoducz

Silvia Tylš, www.silviatyls.sk

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu