Ako sa zbaviť akné?

0
Ako sa zbaviť akné?
Akné je zápalové kožné ochorenie vyskytujúce sa najčastejšie počas dospievania, keď v tele prebieha celý rad hormonálnych zmien. Bohužiaľ, s akné sa často stretávame aj v dospelosti. Dokáže veľmi znepríjemniť život a znížiť sebavedomie. V našom článku sa dozviete, aké sú najčastejšie príčiny akné a ako s ním zatočiť.

Akné je do značnej miery ovplyvnené genetikou a hormonálnou nerovnováhou. Už ste vyskúšali všetko možné a nič nepomáha? Predstavíme vám tipy, ako sa zbaviť akné a prinavrátiť si sebavedomie.

Čo je to akné a aké sú príčiny?

Pri akné je pleť mastná a na tvári a často tiež krku, ramenách, hrudníku a chrbte sa objavujú otvorené a uzavreté komedóny. Tie poznáme či už ako čierne bodky alebo biele vriedky. Jednou z hlavných príčin akné je práve upchatý vlasový folikul (komedón), v ktorom sa potenciálne môže prejaviť zápal.

Komedón vzniká prirodzene a postupne podľa toho, ako sa množia kožné bunky v pleti. V zdravej koži sa komedón rozpustí sám, avšak pri reakcii imunitného systému s baktériami, lipidmi alebo androgénmi (mužskými pohlavnými hormónmi) môže dôjsť k mikrozápalu. Ten už býva voľným okom viditeľný a vplyvom séba alebo kožného mazu sa prejaví ako akné na pleti.

Starostlivosť o problematickú pleť

Ak vás trápia čierne bodky alebo pupence, je dôležité, aby ste používali vhodné výrobky starostlivosti o problematickú pleť a zabránili ich ďalšiemu vzniku. Úplným základom je správne a hĺbkovo odlíčená a vyčistená pleť. Očista bráni baktériám množiť sa na pleti a spustiť tak zápal. Zamerajte sa na konkrétne produkty na akné bez obsahu alkoholu, ktoré vašu pleť nedráždia a zbytočne nevysušujú.

Aj mastná pleť potrebuje dávku hydratácie, vsaďte tak na krém na akné, ktorý urýchľuje hojenie pupienkov a bojuje proti vzniku nových. Nevynechávajte ani častejšie používanie šetrného peelingu a pleťovej masky, ktorá upokojí zapálené ústia vlasových folikulov. Priamo na pupence aplikujte lokálnu starostlivosť a rada číslo jedna – nikdy ich sami nevytláčajte, zápal by sa tým iba zhoršil a rozšíril.

Ďalšie tipy na akné

Ako vieme, na akné vplýva do určitej miery aj osobná hygiena, miera stresu či jedálny lístok. Vyskúšajte aj naše nasledujúce tipy:

  • Počas dňa sa snažte nedotýkať sa rukami tváre. Na rukách sa zdržiava najviac baktérií, čo je všeobecne známe a zbytočne by ste tieto nečistoty prenášali na tvár a zhoršovali si tak zápal kože.
  • Pupence nevytláčajte ani nerozškrabávajte. Ono to láka, ale každý neodborný zásah môže len zhoršiť prejavy a môžu vám po akné ostať nepekné jazvy.
  • Na čierne bodky vyskúšajte použiť zlupovaciu masku alebo čistiacu ílovú masku. Ak ste v skincare skúsenejšia, oplatí sa zainvestovať do kvalitného čistiaceho prístroja na čistenie pleti.
  • Dbajte na hygienu vecí, s ktorými ste často v styku a hlavne vaša tvár. Dezinfikujte si mobil, pravidelne čistite klávesnicu od počítača a meňte vankúšové obliečky aj posteľnú bielizeň. To isté platí aj pre uteráky a oblečenie – zbavíte sa tak nečistôt a baktérií, ktoré podporujú vznik akné.
  • Snažte sa byť v pohode a bez stresu. Stres totiž negatívne ovplyvňuje funkciu mazových žliaz.
  • Skvelé výsledky má na zanesené póry ultrazvuková špachtľa. Odporúčame vyskúšať procedúru očisty týmto prístrojom či už v salóne alebo doma.

žiadne príspevky na zobrazenie