Home Ekonomika Otvorili nový súd v kauze vraždy Kuciaka. Kočner, Zsuzsová a ďalší obžalovaní...

Otvorili nový súd v kauze vraždy Kuciaka. Kočner, Zsuzsová a ďalší obžalovaní odmietli vypovedať

14.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. apríla 12:07

V kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka vo štvrtok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry opätovne prečítal obžalobu v časti skutku, ktorá ešte nebola právoplatne uzavretá.

Stalo sa tak na začiatku obnoveného procesu, keďže súd sa už vysporiadal so všetkými námietkami zaujatosti procesných strán voči sudcom.

Prečítajú zápisnice s výpoveďami

Všetkých päť obžalovaných v spojenom procese v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho odmietlo  vypovedať. To platí aj pre Tomáša Szabóa, ktorý sa k žalovaným skutkom priznal a súd jeho vyhlásenie o vine prijal. Szabó povedal, že využíva svoje právo nevypovedať, opakovane však vyjadril ľútosť nad spáchanými skutkami.

„Počas pojednávania sa budem vyjadrovať k jednotlivým dôkazom, ktoré navrhla prokuratúra,“ povedal senátu Kočner s tým, že komplexne sa vyjadrí po vykonaní dokazovania. V terajšom štádiu konania využili právo nevypovedať aj Zsuzsová, Dušan Kr. a Darko D. „Budem sa vyjadrovať k výpovediam jednotlivých svedkov,“ uviedla Zsuzsová. Na súde sa tak budú čítať zápisnice s výpoveďami z prípravného konania.

Obžalobe v tomto prípade čelia podnikateľ Marian Kočner a jeho známa Alena Zsuzsová z Komárna. Podľa obžaloby si Kočner vraždu objednal u Zsuzsovej koncom roku 2017. Dôvodom bola novinárska činnosť Kuciaka, ktorý poukazoval na kauzy obžalovaného. Zsuzsová následne objednávku zadala už odsúdenému Zoltánovi Andruskóovi. Odmenou malo byť odpustenie dlhu vo výške 20-tisíc eur a vyplatenie ďalších 50-tisíc eur.

Prvostupňový súd konal predčasne

Najvyšší súd SR (NS SR) v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zrušil v júni 2021 rozsudok ŠTS zo septembra 2020. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Kočnerovi a Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

ŠTS k obnovenému procesu pripojil aj obžalobu v prípade príprav vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Tomáš Szabó, Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D.

Objednávka vraždy Žilinku a Lipšica

Podľa tejto obžaloby Kočner v roku 2017 zadal Zsuzsovej objednávku vraždy vtedajšieho prokurátora úradu špeciálnej prokuratúry Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Dôvodom bolo angažovanie dvojice v kauze Technopol. Zsuzsová s požiadavkou oslovila Andruskóa.

Odmena za vraždu Žilinku mala byť 70-tisíc eur a za vraždu Lipšica 200-tisíc eur. Andruskó s objednávkou oslovil Szabóa a Miroslava Marčeka. Tí však od toho neskôr odstúpili. Objednávku preto Andruskó zadal Dušanovi Kr., cez ktorého sa dostala k Darkovi D. Ten na príprave skutku spolupracoval s odsúdeným členom sereďskej drogovej skupiny Iliom Weissom. Skutok však nebol dokonaný.

V roku 2018 Kočner oslovil Zsuzsovú tiež vo veci vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Odmena za skutok mala byť 100-tisíc eur. Dôvodom bolo, že podľa Kočnera sa mu Šufliarsky „otočil chrbtom“ a nechcel s ním spolupracovať na jeho trestných kauzách. Alena Zsuzsová opätovne v tejto veci oslovila Andruskóa a ten Szabóa a Marčeka.

Šufliarskeho mali zabiť nástražným výbušným systémom alebo zastreliť. Marčeka a Szabóa však v septembri 2018 zadržali vo veci vraždy Kuciaka.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Otvorili nový súd v kauze vraždy Kuciaka. Kočner, Zsuzsová a ďalší obžalovaní odmietli vypovedať © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version