Ako uplatniť maximalizmus v interiéri?

0
Ako uplatniť maximalizmus v interiéri?

Minimalizmus patrí už roky medzi najobľúbenejšie interiérové štýly. Dôraz na voľnosť, prevzdušnený priestor a odbremenenie interiéru od zbytočných doplnkov však neoslovil všetkých. Niektorí dizajnéri a majitelia bytov preferujú presný opak a pri zariaďovaní obytného priestoru vsádzajú na maximalizmus.

Hlavné princípy maximalizmu:

– sýte farby a vzorované motívy
– využitie každej voľnej plochy
– veľa doplnkov v každej izbe
– spájanie starého s moderným
– dôraz na vyjadrenie individualityFoto: www.pixabay.com – VariousPhotography

Výrazné farebné odtiene

Farby sú jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú vizuálny dojem aj atmosféru danej miestnosti. V interiéroch zariadených v maximalistickom štýle sa na stenách bežne kombinujú 2-3 odtiene. Na rozdiel od prehnanej pestrosti a krikľavých akcentov zaujmú súladom opticky podobných odtieňov, ktoré sú neprehliadnuteľné vďaka svojej sýtosti. Okázalý vzhľad dodajú miestnosti tapety s kvetinovými vzormi alebo veľké plagáty či obrazy s mohutným rámom.

Monochromatický štýl alebo interiér zladený do jednej farby

Textílie na každom kroku

O okázalý vzhľad a vyplnenie voľného priestoru sa starajú aj textílie. Využívajú sa prírodné aj syntetické materiály, ktoré sa môžu kombinovať ľubovoľným spôsobom. Pri výbere textílií sa jednoduchosť nenosí. Vhodné sú dlhé vzorované záclony, koberce s dlhým vlasom a farebné vankúše. Na gauči, na stoličkách aj na taburetoch môžu byť položené dekoratívne vlnené šály, ktoré zabezpečujú hrejivé teplo domova.

Veľké a honosné doplnky

Už z názvu vyplýva, že maximalizmus bude vsádzať na veľké doplnky, ktoré vyplnia voľný priestor. Veľkosť nie je kľúčová iba pri výbere dekorácií zdobiacich stoly, poličky a vitríny. Dizajnéri preferujú aj väčšie, resp. dlhšie strihy kobercov, záclon a závesov. Okrem veľkosti vsádzajú na sýte farby a netypické tvary, ktoré vyzdvihnú originalitu použitých doplnkov.Foto: www.pixabay.com – emelieewestman

Masívny vintage nábytok

K neodmysliteľným doplnkom, ktoré podporujú dôraz na veľkosť, patrí nábytok z masívneho dreva. Pevné a kvalitné drevo je zárukou mohutných tvarov, vďaka ktorým nábytok pôsobí honosne. Masívne drevo vnáša do priestoru nádych pravej klasiky typický pre vintage štýl, ktorý zvýrazní charizmu takto zariadeného interiéru. Klasika nie je uprednostňovaná pred modernými smermi. Maximalizmus vie vytvoriť balans aj s novšími protichodnými štýlmi.

Starožitnosti z rôznych období

Masívny nábytok nie je jediný prvok, ktorý vnáša do interiéru nádych klasiky. Maximalizmus obľubuje aj starožitnosti rôzneho druhu z rôznych historických období. Medzi najvhodnejšie patria doplnky z viktoriánskej éry. Z iných období sa do interiérov zariadených v tomto štýle hodia petrolejové lampy, mosadzné svietniky a veľké okrúhle alebo obdĺžnikové zrkadlá so zdobeným kovovým či dreveným rámom.

Lesklé a metalické povrchy

Svietniky, rámy na zrkadlách aj povrchy na masívnom nábytku by mali byť vždy lesklé, aby zvýraznili tieto doplnky, resp. ich detaily. Lesk a jas dodajú povrchom v priestore aj metalické farby. Väčšinu maximalistických interiérov zdobia dekorácie so striebornou metalízou, ktoré sa dajú zladiť s mnohými farbami. V miestnostiach so svetlými stenami vyniknú aj pozlátené a medené metalické povrchy.Foto: www.pixabay.com – djedj

Množstvo doplnkov, kombinovanie viacerých farieb a tvarov, spájanie protichodných smerov. To všetko robí z maximalizmu štýl, ktorý ponúka dizajnérom šancu tvoriť s poriadnou dávkou originality. Pestrá paleta možností, ako zladiť rôzne farby, tvary, motívy a materiály, sa stáva nástrojom na zariadenie domácnosti podľa svojho vkusu a tým umožňuje majiteľom bytov a domov prejaviť vlastnú individualitu.

Foto na titulke: www.pixabay.com – StockSnap

žiadne príspevky na zobrazenie