Monochromatický štýl alebo interiér zladený do jednej farby

0
Monochromatický štýl alebo interiér zladený do jednej farby

Jeden farebný akcent, jedna vibrácia, jeden štýl. Monochromatický dizajn nepotrebuje pestrosť, diverzifikáciu ani zložité kombinácie. Interiér mení na útulný obytný priestor s pomocou správneho zladenia odtieňov, ktoré sú na rovnakej farebnej vlne.

Zariaďovanie interiérov v jednom farebnom prevedení nie je novinkou. Jednoliate miestnosti boli kedysi bežnou súčasťou domácností. Nástup moderného dizajnu, s ktorým prišli na scénu nové prvky a materiály, poslal jednotvárnosť na okraj bytového dizajnu. Po krátkej dobe sa vo vylepšenej podobe vrátila ako monochromatický štýl, ktorý transformuje jednotvárnosť na pôvabný a duchaplný obraz schopný skrášliť akýkoľvek obytný priestor.Foto: www.pixabay.com – newhouse

Jedna farba v mnohých verziách

Monochromatický štýl je mylne označovaný ako interiérový smer, ktorý vsádza iba na jednu farbu. Bytoví dizajnéri ale prízvukujú, že jeho cieľom nie je využívať jediný odtieň. Podstata celého štýlu je vytvoriť dizajn, ktorý spája niekoľko podobných farebných variantov. Všetky sekundujú dominantnej farbe. Vystupujú ako doplnok, nie ako kontrastný prvok. Uplatňujú sa iba tóny, ktoré spadajú do škály odtieňov základnej farby. Tým sa docieli efekt jednoliatosti, ktorý vyvolá dojem, že celý interiér má rovnakú farbu a rozdiely v jednotlivých odtieňoch sú takmer neviditeľné.Foto: www.pixabay.com – diegodiezperez123

Experimentovanie s tieňovaním

Monochromatický štýl pôsobí naoko ako jednoduchý, no opak je pravdou. Zladenie viacerých odtieňov do jednoliateho celku vyžaduje špecifický prístup pri kombinovaní farieb. Ich výber musí byť maximálne citlivý, aby žiadny z odtieňov nezmenil charakter farebného prevedenia priestoru. Kľúčové je striedme vrstvenie jednotlivých farieb, aby bol hlavný akcent čo najviac zvýraznený. Takýto princíp ladenia farieb zároveň umožňuje experimentovanie s tieňovaním. Správne zvolené odtiene na stene a na nábytku zvýraznia detaily, osvetlia doplnky a zatienia oslnené miesta. Pri niektorých farbách je potenciál dosiahnutia ideálneho tienenia vyšší, pri iných je tvorba rovnakej farebnej vlny náročnejšia. Čierne a tmavomodré odtiene sa používať neodporúča. Nevhodná je aj biela. Čisto biele prostredie môže pôsobiť príliš sterilne.Foto: www.pixabay.com – jeanvdmeulen

Vhodné monochromatické farby:

Sivá – Sivý interiér nemusí pôsobiť fádne. Zladenie viacerých sivých odtieňov môže viesť k vytvoreniu atraktívneho dizajnu. V kombinácii s bielymi prvkami nestráca jednotvárnosť. Jednotlivé doplnky sa dajú zvýrazniť použitím tmavších šedých odtieňov. Pôvab interiéru dodajú metalické strieborné dekorácie.

Zlatá – Z metalických farieb sa do monochromatických interiérov hodí aj zlatá. V miestnosti ladí so svetlohnedými podlahami a svetlým nábytkom. Správne použitie zlatej korešponduje s medenou. Obe metalické farby vnesú do priestoru trochu luxusného dojmu v štýle glamour.

Béžová – Neutrálna béžová je dobrou voľbou pre všetkých, ktorí obľubujú tlmené a pokojné farby. Zemitý charakter béžovej sa hodí k drevenému nábytku a svetlým bytovým doplnkom z rôznych prírodných materiálov.

Modrá – Zariaďovať monochromatický interiér v modrej vyžaduje trochu experimentovania. Modrá disponuje viacerými odtieňmi, ktoré sa viditeľne odlišujú. Rozsiahly výber od belasej cez azúrovú až po modrozelenú tyrkysovú ponúka možnosť zariadiť si byt alebo rodinný dom v monochromatickom štýle širokému spektru majiteľov.

Zelená – Aj zelená ponúka viacero možností na výber. Olivová ladí s hnedými a zemitými farbami. Svetlé zelené odtiene s krikľavým či neónovým nádychom sú pre odvážnejšie typy. Introverti a pokojné povahy ocenia jemné mentolové alebo granátové akcenty.

Pravidlo 60-30-10 pri výbere vhodných farebných kombinácií do interiéru

Správne ladenie farebných odtieňov a kombinovanie vybraných vzorov v monochromatickom štýle neplní iba estetickú úlohu. Cieľom tohto interiérového smeru je vytvorenie komfortného a harmonického domova. Farebná jednotvárnosť predchádza vzniku rušivých vplyvov, ktoré môže vyvolávať spojenie viacerých odlišných farieb. Výber optimálnej farebnej vlny zároveň pomáha podporovať pracovný výkon aj celkové duševné rozpoloženie obyvateľov.

Foto na titulke: www.pixabay.com – StockSnap

žiadne príspevky na zobrazenie