Ako vieme povzbudiť ženy k tomu, aby sa usilovali o vedeckú kariéru?

0
Ako vieme povzbudiť ženy k tomu, aby sa usilovali o vedeckú kariéru?

Ako možno inšpirovať ženy k tomu, aby sa nebáli vedeckej kariéry? Sú na to vôbec ženy stvorené? Ktoré osobnosti sú inšpiráciou pre naše líderky, stojace vo vedení firiem a misiami na Mesiac?

Vyspovedali sme štyri významné ženy z oblasti vedy a technológii – slovenskú astrobiologičku a líderky veľkých firiem. Odpovedali nám spoločne na tri rovnaké otázky:

  • Ako vieme podľa vás povzbudiť ženy k tomu, aby sa usilovali o vedeckú kariéru?
  • Myslíte, že existujú skutočne rozdiely v schopnostiach žien a mužov vo vedeckej kariére?
  • Ktorá slovenská žena z oblasti vedy a technológii je pre vás osobne veľkou inšpiráciou?

Mirjana Krolo, Chief Operation Officer, startup Swiss Re iptiQ

Mirjana Krolo

Ako vieme podľa vás povzbudiť ženy k tomu, aby sa usilovali o vedeckú kariéru?

Myslím si, že je to najmä povzbudenie záujmu, či poukázanie na dobré a zaujímavé vzory. Som presvedčená, že každý človek by mal možnosť napĺňať svoje profesionálne sny, so záujmom, zanietením a tvrdou prácou.

Myslíte, že existujú skutočne rozdiely v schopnostiach žien a mužov vo vedeckej kariére?

Z môjho pohľadu rozdiely v schopnostiach mužov a žien mať robiť vedu a výskum neexistujú.

Ktorá slovenská žena z oblasti vedy a technológii je pre vás osobne veľkou inšpiráciou?

Pochádzam z Chorvátska a nie som na Slovensku dlho, ale za tú dobu čo som tu, som mala možnosť vypočuť si veľmi zaujímavú prednášku Michaely Musilovej, či všimnúť si, že ženy – vedkyne, sú veľmi viditeľné ako silné hlasy, aj počas pandemickej krízy. A tiež musím povedať, že moje kolegyne v Swiss Re robia skvelú prácu v oblasti IT, či medicínskeho pohľadu na odhady rizika.

Martina Schusterova – Head of Education & Development Center Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

Ako vieme podľa vás povzbudiť ženy k tomu, aby sa usilovali o vedeckú kariéru?

Je potrebné viac hovoriť o príkladoch žien vo vede a výskume a ich úspechoch. Začnime už na škole, hovorme aj počas technických predmetov o histórii a ženách, čo dokázali, vynašli a aký je ich prínos pre súčasnú spoločnosť. Je rovnako nevyhnutné dávať šance a príležitosti aj ženám, s rovnakým ohodnotením a ocenením. Používajme v kontexte vedy aj ženský rod: vedec/ vedkyňa a tým búrajme historicky zaužívané vzorce s používaním preferenčného rodu podľa povolania. Veda je pre každého, kto o ňu má záujem. Objav nie je závislý od pohlavia, ale čaká na talent. Ako mi raz jedno 11-ročné dievča povedalo: „Veda je obohacujúca a inšpirujúca. Dáva mi nespočetné možnosti a ukazuje svet, aký nepoznám a to ma baví a zaujíma.“

Martina Schusterova

Myslíte, že existujú skutočne rozdiely v schopnostiach žien a mužov vo vedeckej kariére?

Rozdiely určite existujú, lebo každý z nás je jedinečný. Podstatné je ale vnímať v čom. Nemyslím si, že v schopnostiach, ale skôr v prežívaní, vnímaní či vyhodnocovaní. Empirické postupy sú dané, ide o fakty, vzorce, zákony. No pridaná hodnota, ktorú vkladá do výskumu človek je iná a závisí nielen od pohlavia, ale človeka ako takého. Je mylné kategorizovať schopnosti a danosti a kariérne smerovanie podľa pohlavia. V neposlednom rade je nutné si vážiť druhého a neporovnávať sa, kto je lepší v čom, či muži alebo ženy. Vo všetkom sú výnimky a tie potvrdzujú pravidlo.

Ktorá slovenská žena z oblasti vedy a technológii je pre vás osobne veľkou inšpiráciou?

Pre mňa je inšpiráciou každá žena, ktorá ide za snom, nebojí sa a verí v seba a svoje schopnosti. Každopádne veľkou inšpiráciou pre mnohé dievčatá je podľa môjho názoru Michaela Musilová. Táto dáma už vo svojom mladom veku dokazuje, že je potrebné ísť za svojimi snami, nebáť sa, byť odvážna a nestrácať pokoru. Verím, že je motivujúcou osobnosťou pre mnoho dievčat/ žien na Slovensku.

Violeta Luca, General Manager Czech Republic and Slovakia, Microsoft

Ako vieme podľa vás povzbudiť ženy k tomu, aby sa usilovali o vedeckú kariéru?

Výskum spoločnosti Microsoft zverejnený pred dvoma rokmi zistil, že počet dievčat, ktoré sa zaujímajú o STEM, sa takmer zdvojnásobí, ak majú vzor. Dopad presahuje hranice školy, pričom pri rovnakom výskume sa zistilo, že 51% dievčat, ktoré majú vzor, ​​si dokáže predstaviť budúcu kariéru v odbore STEM.

Tento názor majú veľmi často rodičia, ktorí sú prvými sprievodcami detí pri premýšľaní o svojej budúcej kariére. Preto je potrebné zamerať sa na rodičov a ukázať im, že štúdium technických predmetov je vhodné pre dievčatá aj pre chlapcov. Je veľmi dôležité priniesť dievčatám počas školy zaujímavé a zážitkové projekty, aby si mohli vyskúšať svet vedy a techniky. Musíme im tiež ukázať vzory, vedecké pracovníčky, programátorky, mladé podnikateľky v týchto oblastiach, vývojárky. Skutočný vzor je zvyčajne najlepším motivátorom pre budúcu kariéru.

Violeta Luca

Myslíte, že existujú skutočne rozdiely v schopnostiach žien a mužov vo vedeckej kariére?

Doterajšie skúsenosti nám ukazujú, že vedecká kariéra alebo adaptabilita na používanie nových technológií nie sú vôbec ovplyvnené faktormi ako vek alebo pohlavie. Je dôležité, či sú školské zariadenia, učitelia a rodičia povzbudzovaní k rozvoju a podpore využívania technológií pre všetkých. Ak je motivácia nastavená správne, ktokoľvek má rovnaké možnosti a priestor naučiť sa niečo nové a odhodlane skúšať nové vecí bez rozdielu.

Ktorá slovenská žena z oblasti vedy a technológii je pre vás osobne veľkou inšpiráciou?

Veľmi si vážim prof. Mariu Bielikovú, zakladateľku Slovenského výskumného centra pre umelú inteligenciu – Slovak.AI a spoluzakladateľka Kempelen Institute of Intelligent Technologies (KInIT). Vďaka svojej obrovskej odbornosti, odhodlaniu a vášni pre nové technológie je skutočným a tak potrebným vzorom pre všetky dievčatá a ženy. Ukazuje, že s dnešnou technológiou, rozvojom umelej inteligencie a neuveriteľnou tvorivosťou sú nápady, ktoré sa môžu javiť ako nemožné, oveľa bližšie ako kedykoľvek predtým. Ženy ako Maria sú najlepším motivátorom pre mladé dámy a ich budúcu kariéru.

Michaela Musilová, slovenská astrobiologička, riaditeľky simulovaných marťanských a mesačných misií na výskumnej stanici HI-SEAS v USA

Keď som začínala, moje štúdium planetárnych vied (a teda geológie a astrofyziky) na University College London, tak som bola jedna z mála žien, ktoré boli zapojené do týchto odborov. Veľa krát som musela omnoho viac pracovať a snažiť sa získať výrazne lepšie štúdijné a vedecké výsledky, než moji mužskí kolegovia, aby ma moji nadriadení brali vážne. Až neskôr, keď som dostala štipendium na CalTech v Los Angeles a výskumny grant pre pracu v NASA Jet Propulsion Laboratory, tak ma začali trochu viac rešpektovať. Žiaľ, podceňovanie a kradnutie príležitostí pokračovalo aj počas a aj po tom, čo som dostiahla titul PhD.

Michaela Musilová

Mnohokrát sa mi stalo, že mi bola odopriata určtá výskumná príležitosť alebo miesto na expedícii len za to, že si určití ľudia mysleli, že ako žena na to nemám. Našťastie, čím viac medzinárodných úspechov som dosiahla, tým viac ma ľudia začali rešpektovať. A v dnešnej dobe je moja situácia stokrát lepšia. Za poslednych 14 rokov, odkedy som sa dala na dráhu astrobiologičky, sa veľa vecí zmenilo k lepšiemu.

Na International Space University, kde pôsobím ako hosťujúca profesorka, sme sa v roku 2015 tešili, že sme mali konecne 30% žien účastníčiek našich programov. Teraz je to viac-menej 50%, aj účastníčiek, aj vyučujúcich!

Ako vieme podľa vás povzbudiť ženy k tomu, aby sa usilovali o vedeckú kariéru?

Hlavný trend, ktorý som si všimla je, že ženy a dievčatá do určitej miery potrebuju vidieť vzory, aby ich podporili v tom, že sa môžu venovať odborom v oblasti STEM. Na začiatku mojej kariéry som vzory až tak nepotrebovala, pretože som do určitej miery chcela dokázať, že aj ženy sa môžu venovať astronautike a uspieť v týchto odboroch. Neskôr som však veľmi ocenila, keď som stretla rôzne úspešné ženy v STEM po celom svete, ktoré sa stali aj mojimi mentorkami, aj kolegyňami, s ktorými sme sa mohli navzájom podporovať.

Jednou z mojich motivácií je pomôcť vytvoriť prostredie pre ďalšie ženy a dievčatá v STEM, kde sa budú cítiť vítané a kde sa budu môcť realizovať bez problémov, ktorým som čelila a ktoré boli omnoho horšie pre generácie žien predtým Veľmi ma teší a povzbudzuje to, ze popularizácia, ktorej sa venujem, dokázala aspoň do určitej miery motivovať mladých ľudí, aby sa zaujímali o STEM odbory. To je jeden z dôvodov, prečo sme so spoluautorkou nedávno vydali knihu o mojom živote, Žena z Marsu.

Konferencia Women in Business – Nevypovedané príbehy o ženách vo vede a technike sa koná už dnes – 15. apríla 2021 od 12:30 do 17:00. Pridajte sa na konferenciu zdarma na tomto linku: 

Organizátorom podujatia je Americká obchodná komora v SR. Event je otvorený pre verejnosť. Stačí sa registrovať emailom na: events@amcham.sk

žiadne príspevky na zobrazenie