V dnešnej dobe sme odmalička v kontakte s dopravnou premávkou. Aj keď ako rodičia chceme dohliadať na bezpečnosť našich detí, od istého veku sa deti o svoju bezpečnosť musia postarať sami.
Hoci sa o dopravnej výchove veľa hovorí, reálne nie je jej výučba v školách veľmi detailná. Musíme preto deti učiť aj sami. Ako ich prakticky viesť k zodpovednosti na cestách tak, aby sme sa o ne nemuseli báť?
Dopravné ihrisko
Azda najbežnejším spôsobom, ako sa deti učia o cestnej premávke je dopravné ihrisko. Učiť sa na ňom môžu už deti v škôlke, poslúži však aj pre deti prvého stupňa. Podľa osnov ministerstva školstva majú deti v rámci základnej školy niekoľko hodín dopravnej výchovy na dopravnom ihrisku. Nie vo všetkých školách a škôlkach sú ale ihriská k dispozícii.
Pokiaľ chceme mať istotu, že deti sú dostatočne pripravené do premávky, napríklad potrebujeme, aby začali chodiť samé do školy, môžeme požiadať školu či škôlku o extra prístup na dopravné ihrisko. Prípadne si môžeme túto aktivitu dohodnúť skupinovo s rodičmi iných detí.
Prínosom pri pobyte na dopravnom ihrisku bude, ak ho čo najviac prispôsobíme skutočnej premávke. Deti môžu používať odrážadlá, bicykle, kolobežky, a my môžeme stvárniť chodcov. Pokiaľ sa rozhodneme pre tento scenár, je dobré sa vybaviť reflexnými prvkami, páskami a nálepkami, ktorých nosenie by sme za normálnych okolností vyžadovali od detí.
Dopravné ihrisko doma
Pokiaľ nemáme v blízkosti dopravné ihrisko, alebo sa naň nevieme momentálne dostať, môžeme si zorganizovať dopravné ihrisko aj doma. Postačí niekoľko výkresov či iných pomôcok, ktoré budú predstavovať cestu. Dopravné značky si môžeme vyrobiť alebo kúpiť ich modely, odrážadlá či kolobežky môžu predstavovať autá.
Dopravné hry môžeme organizovať aj vonku so známymi a ich deťmi. Cestu, semafór a križovatky nakreslíme kriedou a detské dopravné prostriedky, alebo elektrické autíčka budeme považovať za dospelácke.
Je dobré, ak si dopredu pripravíme rôzne dopravné situácie, ktoré budeme s deťmi preberať a ktoré budú deti znázorňovať. Dopravná hra vonku nám navyše zabezpečí pobyt na čerstvom vzduchu, deti sa môžu vybehať a pohrať s kamarátmi. Po hre je dobré myslieť aj na sladkú desiatu či olovrant.
Tip pre vás: Ak sa vám zdá zložité doma vyrábať dopravné ihrisko, môžete použiť kartičky zobrazujúce dopravné situácie, podobné, aké sa používajú v autoškole. Veľa z nich sa dá nájsť aj bezplatne na internete.
Vzdelávacie videá
Internet je dnes plný vzdelávacích a zábavných videí pre deti. Niekedy sa nám zdá, že deti trávia pred obrazovkou priveľa času. Môžeme spojiť príjemné s užitočným a nasmerovať ich na pozeranie videí s tematikou dopravnej bezpečnosti.
Zo slovenských kanálov môžeme odporučiť Stoj, pozor, choď, kde sa deti učia na dopravných ihriskách od dopravných policajtov. Videá sú zrozumiteľné a dobre natočené. Zaujímavé sú aj české animované videá kanálu Bezpečné cesty, v ktorých sa deti zoznámia s tučniakom. Ten ich sprevádza jednotlivými situáciami v premávke. Nakoniec existujú aj detské pesničky s dopravnou tematikou.
Príkladom je pesnička Na ceste od Mira Jaroša, alebo množstvo anglických animovaných pesničiek, ktoré môžete nájsť na Youtube. Je dobré, ak nenecháme deti iba pasívne prijímať obsah, ale pozeráme s nimi a prejdeme si s nimi to, čo sa v pesničke naučili.
Vzdelávacie hry
Dnes je na trhu viacero on-line hier s dopravnou tematikou. Pokiaľ sú deti už dosť veľké, môžeme ich nechať hrať hry, kde sa učia riešiť rôzne dopravné situácie. On line sa dá hrať napríklad hra Road safety. Existujú aj interaktívne náučné hry a spoločenské hry s rovnakým zameraním, napríklad hra Dopravné značky.
Internet ponúka aj rôzne krátke interaktívne výuky, existuje napríklad aplikácia skodahrou.sk, ktorá je dostupná vo viacerých jazykoch. Hrou sprevádza psík Alík, ktorému deti pomáhajú riešiť dopravné situácie.
Keď deti skončia s hraním jednotlivých častí hry, je dobré sa ich spýtať, čo sa naučili nové, alebo čo pochopili. Prípadne jednotlivé situácie môžeme aplikovať na cestnú premávku, ktorá sa nachádza blízko nášho bydliska. Keď nabudúce budeme prechádzať cez cestu, pripomeňme si, čo robil psík v hre.
Vysvetľovanie pomáha
Dobré je deťom pravidelne vysvetľovať, čo robíme a prečo to robíme, keď sme spolu s nimi v cestnej premávke. Napríklad, keď ideme s deťmi v aute, môžeme im ukazovať, ako sme zastavili na prechode, aby mohli chodci prejsť. Nezabudneme ale zdôrazniť, že aj chodci sa najprv uistili, či ich naozaj pustíme a či môžu prejsť.
Keď ideme s deťmi pešo či na bicykli, zdôrazníme, že na semafore stojíme a že električka má vždy prednosť. Naše deti nemusíme podceňovať. Už dvojročné dieťa dokáže rozoznať zelenú a červenú a dokáže si zapamätať, ako vyzerajú a čo znamenajú dvaja panáčikovia na semafore.
S predškolákmi sa môžeme zahrať aj nasledujúcu hru. Keď ideme ako chodci v rámci premávky, necháme ich rozhodovať o tom, kedy ísť a kedy zastaviť. Samozrejme situáciu kontrolujeme a keby sa dieťa rozhodlo urobiť niečo nebezpečné, zastavíme ho. Ale inak nechávame iniciatívu na dieťa.
Ísť príkladom
Ako v každej oblasti výchovy, deti sa učia napodobňovaním. Darmo budeme deťom vysvetľovať, že majú byť slušné a rešpektujúce, keď my sami budeme drzí a nepríjemní. Podobne je to aj v cestnej premávky. Darmo im budeme zdôrazňovať, že sa chodí len na zelenú, keď v chvate prejdeme, aj keď bliká červená.
Ak deťom zdôrazňujeme, že keď pôjdu zo školy či krúžku, majú si dať prúžok na ruksak pre lepšiu viditeľnosť a sami ich nenosíme, nemusia nás počúvať. Preto sa preventívne chránia deti aj dospelí. Veď kvalita reflexných materiálov a vyššia viditeľnosť zvyšuje aj našu bezpečnosť ako chodcov v premávke.
Veriť deťom
Ako v každej oblasti, raz nastane čas, kedy budeme musieť veriť v schopnosti našich detí a nechať ich odskúšať si všetko na vlastnú päsť. Preto je dobré vybudovať v sebe dôveru, že deti to zvládnu. Pokiaľ našim pubertiakom neustále opakujeme, čo majú a nemajú robiť v premávke, akurát ich znechutíme.
Deti sú vo všeobecnosti inteligentné, bystré a všímavé. Naša generácia a generácia našich rodičov sa vracala zo školy s kľúčom na krku už na prvom stupni základnej školy a väčšinou sme prežili v zdraví. Nič nezanedbávajme, ale nechajme niekedy deti ísť samé a s dôverou, že to zvládnu. Samozrejme vtedy, keď budú pripravené.
Rada na záver: V cestnej premávke je to ako so všetkým v živote. Veľa vecí vieme ovplyvniť, ale veľa nie. Je potrebné dodržiavať všetky predpisy a deti na premávku dobre pripraviť. A nakoniec veriť, že všetko dobre dopadne.
Foto: pixabay.com
[…] Musíte si uvědomit věk, limity, možnosti a fázi vývinu dítěte. Informace, jejich množství, složitost a interpretaci se vždy snažte přizpůsobit vašemu dítěti. Nejdříve vzdělejte sebe, jaké učící metody je dobré použít a následně je můžete aplikovat a začít učit děti bezpečnosti v provozu. […]