Online poznámkový blok na cestách, pri učení i varení

0
Online poznámkový blok na cestách, pri učení i varení
Foto: pexels.com

V našom treťom dieli o online aplikáciáchpoznámkovom bloku a nákupného zoznamu sa postupne krôčik po krôčiku vydáme na cesty. Aké? Na cesty našich rôznych záujmov. Začneme s cestovaním ako takým a pridajme si k nemu aj kultúru. Skrátka, rozprávame sa o oblasti T&E (Travel & Entertainment).

Potom si ukážeme, že karisbloky zo školení už funkčne patria do našej papierovej minulosti a na záver nás čaká eReceptár.

Na cestách a za kultúrou

Prvý z tretice vložených video tutoriálov nám ukazuje, že všetky lístky, rezervácie či vstupenky je možné si krásne zatriediť na základe rôznych kritérií – z hľadiska času, lokality, destinácie, druhu aktivity (kiná, divadlá atď.) do Evernotu. A dokonca to ide ešte rafinovanejším spôsobom ako COPY + PASTE. Váš samotný účet má pridelenú emailovú adresu vrámci sveta Evernote (tutoriál ukazuje kde ju v nastaveniach nájsť). Na túto adresu si jednoducho môžete preposlať zo svojho mailboxu všetky doklady (viď. video Evernote Tutorial Travellling), ktoré súvisia s nadchádzajucou aktivitou.

Možno sa pýtate, že načo, keď dnes sú data všade a máte to predsa v mailboxe? Ak sa účastníte viacerí, môžete si zložku, ktorá zhromažďuje kompletné informácie, zdieľať a spoluvytvárať. Alebo… ak je to vaša súkromná záležitosť, takto usporiadané informácie môžu ex-post poslúžiť napríklad ako album spomienok, ktorý sa možno raz bude hodiť aj niekomu druhému.

 

Na ceste z výuky do praxe

Účastnili ste sa prednášky, webinára, či workshopu? Celkom iste prichádzate domov s materiálmi a poznámkami najrôznejších foriem. Ako ich zosúladiť tak, aby vám slúžili a pomáhali so zavedením do praxe? Jeden z predpokladov je, že je potreba ich mať tzv. „pokope“.

A druhý, ktorý sa stal ľahko uskutočniteľným vďaka IT technológiám, je, že je potreba ich mať aj „poruke“. Odpoveď znie – online poznámkový blok. Všetko je možné nascanovať (viď. video o scanovaní nákupných bločkov), dokonca aj váš rukopis. Evernote disponuje funkciou OCR (Optical Character Recognition), ktorá umožňuje v takto nascanovaných materiáloch vyhľadať text. Viac o funkcii OCR sa dočítate na tomto odkaze.



V druhom video tutoriále vidíme, že pomocou Webclippera, o ktorom sme si už hovorili v predošlom dieli, je možné si ukladať informácie z webu rôznymi spôsobmi, ako celý text, ako zjednodušený text bez zbytočností okolo, ako záložku a ďalšie. Následne ich môžeme rôzne zoskupovať a priradiť im rôzne štítky. Na svoje si príjdu aj tí, ktorí sa radi vyhrajú s celkovým estetickým prevedením. Svoje poznámky môžete ďalej graficky upraviť, použiť niektorú z dostupných šablón či vytvoriť si vlastnú.

 

Na ceste k obedovému stolu

Tretia časť poteší tých, ktorý radi varia a zbierajú recepty. Aj tu má online poznámkový blok svoje funkčné miesto v podobe eReceptára. Zbierať, scanovať, upravovať, triediť, mať po ruke pri nákupe ingrediencií…a čo ešte chýba? No predsa zdieľať recept, ktorý sa osvedčil.
A to všetko už predsa po prečitaní tejto minisérie ovládate, že? Nejaký inšpiratívny vizuál? Nech sa páči v poslednom videu. :-)

 

Okrem Evernote existujú na trhu aj iné programy, ktoré rovnako poslúžia pre váš paperless životný štýl. Pre predstavu uvádzam dve: Microsoft OneNote a Notion.
Verím, že táto miniséria vám priniesla niekoľko zaujímavých nápadov ako pracovať s informáciami v súkromnom živote. A, samozrejme, je ich možné rozšíriť na oblasť pracovnú. Ešte predtým je dôležité sa vedieť vo zväčšujúcom sa objeme informácií dobre orientovať, aby sa aj online poznámkový blok nestal chaosom. Prečítajte si, ako na to.

 

žiadne príspevky na zobrazenie