Napriek niektorým predpovediam o baby boome, mnoho amerických žien chce kvôli pandémii koronavírusu odložiť tehotenstvo a mať menej detí, zistil nový prieskum z Guttmacherovho inštitútu zameraného na reprodukčné práva.
Ďalšou otázkou je, či ženy budú mať prístup k službám v oblasti reprodukčného zdravia, ktoré potrebujú na splnenie týchto želaní. Rovnaký prieskum uviedol, že ženy majú väčšie problémy s prístupom k antikoncepcii. Na obmedzenia na spomalenie šírenia Covid-19 doplácajú milióny žien stratou zamestnania a zdravotnícke kliniky, na ktoré sa spoliehali, sú dočasne zatvorené.
„V relatívne krátkom čase sa kríza Covid-19 a jej bezprecedentné hospodárske a sociálne dôsledky premietli už aj to takých vecí, ako je fakt, či chcú ženy otehotnieť, koľko detí chcú a či sú schopné získať antikoncepciu, ktorú potrebujú, aby mali tieto základné životné voľby,“ uviedla Laura Lindberg, hlavná vedecká pracovníčka v Guttmacherovom inštitúte.
Prieskum ukazuje smutnú skutočnosť
Vedci vykonali internetový prieskum medzi 2 000 sexuálne aktívnymi ženami v prvom májovom týždni, keď bola väčšina z USA na objednávku na pobyt.
Tretina všetkých amerických žien, ktoré odpovedali na prieskum, uviedla, že kvôli pandémii chce odložiť tehotenstvo alebo mať menej detí. Ženy z menšín a s nízkym príjmom, ktoré boli pandémiou neúmerne postihnuté, však zvlášť prehodnotili budúcnosť svojej rodiny.
Prečítajte si aj článok o tom, kde sa ženy rozhodujú pre potrat, keď sa dozvedia pohlavie dieťaťa
Najväčšie rozdiely kvôli farbe pleti, orientácii a nízkemu príjmu
„Je dôležité zdôrazniť, že účinky Covid-19 pociťujú najmä ženy inej farby pleti, ženy LGBTQ + a ženy s nízkym príjmom,“ uviedla Lindberg. „Tieto skupiny už nesú bremeno existujúcich nerovností. Pandémia tieto rozdiely len prehĺbila.“
Jedna tretina (34%) všetkých žien chcela otehotnieť neskôr alebo mala menej detí kvôli pandémii. Takmer polovica čiernych (44%) a latinsko-amerických (48%) žien uviedla, že chcú mať neskôr deti kvôli pandémii, ako takmer polovica (46%) žien z komunity LGBTQ.
Súčasne takmer rovnaké percento žien uviedlo problémy s antikoncepciou alebo získaním sexuálneho a reprodukčného zdravia kvôli pandémii. Viac ako štvrtina žien sa obávala svojej schopnosti platiť za antikoncepciu.
Hrozí zníženie pôrodnosti
Ak sa ženy rozhodnú mať deti neskôr, z dlhodobého hľadiska by to mohlo urýchliť ďalší trend v Amerike: zníženie pôrodnosti. Od posledného vrcholu najvyššej pôrodnosti v roku 2007 sa ženy vo všetkých častiach USA rozhodli mať deti neskôr vo svojom živote.
“Sme stále v počiatočných fázach tejto krízy a jej účinky sa budú naďalej rozvíjať,” uviedla Lindberg. “Teraz je potrebné dosiahnuť potrebné štrukturálne zmeny v našom systéme zdravotnej starostlivosti, aby sa zaistilo, že všetci môžu počas tejto pandémie a aj v budúcnosti dostať potrebnú starostlivosť.”
Foto: pixabay.com