Ako rozbehnúť konverzáciu alebo 14 tipov na small talk

0
Ako rozbehnúť konverzáciu alebo 14 tipov na small talk
unsplash.com

„Svet je v mnohých ohľadoch zhovorčivejší ako kedykoľvek predtým,“ píše Megan Garber v denníku The Atlantic. „Problém spočíva v tom, že všetky tieto rozhovory môžu prebiehať na úkor umenia konverzácie.“

V dnešnom online svete vlastne čoraz menej chatujeme v reálnom živote. A nejde len o povedačky: Podľa prieskumníkov v Gallupe milleniáli ako primárnu formu komunikácie uprednostňujú textové správy pred rozprávaním.

Podľa projektu Pew Internet and American Life Project by 51 percent tínedžerov radšej s niekým četovalo a potom sa stretlo zoči-voči. Je to naozaj škoda. Nielenže sú medziľudské vzťahy dôležité pre vaše šťastie a sebadôveru, ale vaše zručnosti konverzátora sú kľúčové pre vaše vzťahy a vašu kariéru.

Napokon, ak sa 80 percent úspechu urobíte prvým dojmom, ďalších 20 percent môžete ľudí upokojiť, rozosmiať a vo všeobecnosti spôsobiť, že chcú byť okolo vás. Ako teda oprášiť svoje schopnosti hovoriť z očí do očí?

1. Domáca úloha

Je ľahké ísť do sociálnej interakcie vyzbrojený myšlienkou: „Budem len sám sebou.“ Pravdou však je, že by ste radšej boli verziou samého seba, ktorá prišla pripravená s témami na diskusiu – bez ohľadu na to, aké neformálne má byť stretnutie. Je otcom vášho partnera lekár? Vyhľadajte novinky o zdravotnej starostlivosti. Vrátil sa váš šéf práve z dovolenky v Južnej Afrike? Spýtajte sa ho na pytliactvo nosorožcov. Je nový pár na vašej večeri zložený z umelcov? Vyhnete sa trápnemu tichu, napríklad týmto: „Ako by ste si predstavovali svoju kariéru, keby ste nerobili umenie?“

„Hlavným dôvodom, prečo ľudia zlyhajú v niečom tak neškodnom ako je počasie, je to, že ich nenapadlo nič iné,“ hovorí Jane Scudderová, certifikovaná koučka a profesorka na univerzite v Chicagu. Položte si preto otázku, čo vám skutočne napadne – je to určite lepšie ako hovoriť o počasí. A áno, je dôležité pripraviť sa.

2. Nenúťte sa

Samozrejme, nechcete, aby sa konverzácia zdala byť vynútená. Robotické frázy, ako napríklad „Prišla som pripravená s témami rozhovoru,“ sú zakázané. A určite nie je potrebné precvičovať si svoje odpovede na potenciálne otázky – riskujete, že to bude znieť ako pracovný pohovor. V skratke: „Nemôžete,“ hovorí Scudder. Konverzácia je o tempe a plynulosti, takže sa s tým hrajte, nenúťte sa. Ak začnete tému o niečom, čo máte pripravené, ale potom sa konverzácia presunie inam, pokračujte v nej plynule.

Zdroj: pixabay.com

3. Buďte prítomný a využite očný kontakt

Áno, ľahšie sa to hovorí ako robí. Najjednoduchší trik na to, aby ste sa viac zúčastnili konverzácie, je jednoducho uznať si, že možno ste osobou, ktorá je často duchom neprítomná. Scudder to porovnáva s lekciou od bývalého učiteľa strednej školy. „Spýtal sa nás: „Chcete vedieť, ako čítať rýchlejšie? Tajomstvom rýchlejšieho čítania je rýchlejšie čítanie,“ povedal a potom sa iba zasmial. Ale tento koncept znie pravdivo: Ak chcete byť viac prítomní, aktívne buďte viac prítomní. Prvý krok je, že si to priznáte.“

4. Keď stratíte niť

Najhoršie, čo môžete urobiť, je predstierať, že vám nič neuniklo. Ak ste stratili niť, pravdepodobne ste v pokušení pokračovať v počúvaní a odpovedať na tých posledných pár slov, čo človek povie. Prestaňte to robiť. Ak sa vám to stane, nebojte sa povedať: „Ach, práve som myslel na niečo, čo som mal spraviť do práce a úplne som stratil niť. Prepáč! Môžeš to povedať ešte raz?“ hovorí Scudder. „To má lepší dopad ako vedomé predstieranie, že ste počuli všetko.“

Prečítajte si: Túto jednu vec nikdy nerobte vo výťahu

5. Veľa sa pýtajte

Je to základná ľudská podstata: Ľudia radi hovoria o sebe. Skúste teda klásť ľuďom otázky. „Aj v princípe koučingu je všetko o kladení otázok. Otázky sú najlepším spôsobom, ako sa naplno zapojiť do konverzácie,“ hovorí Scudder. „Je to osvedčený spôsob, ako extrahovať zmysluplné rozhovory a premýšľanie od jednotlivcov – a je použiteľný aj pri každodenných rozhovoroch.“ 

6. Nezájdite príliš ďaleko

Ak sa rozhovor začne javiť ako interview, stiahnite sa a nechajte druhého človeka, aby vás zaujal a vtiahol do debaty. Ak to neurobí, otvorte novú tému. Ale nech už robíte čokoľvek, na otázky neodpovedajte otázkami. „Nemalo by sa to stať hrou typu Rona Swansona,“ hovorí Scudder, „kde na každú otázku odpovedáte otázkou.“ Nakoniec, otázky používate na to, lebo ste zvedaví a zaujímate sa, ale nie prehnane zvedavo.

7. Použite komplimenty

Každý má rád pochvalu, takže je dobré vložiť do rozhovoru aj pekné a milé slová. „Autentické komplimenty, pochválenie niekoho inteligencie, myšlienok, toho, ako sa k niekomu správa – toto všetko patrí do férovej ​​hry,“ hovorí Scudder.

Zdroj: pixabay.com

8. Nesprávajte sa čudne

„Neskĺzavajte do niečomu romantického, nevhodného alebo fyzického,“ hovorí Scudder. „Ak ste na rande, dáva to zmysel. Ale ak ste v akejkoľvek funkcii, kde neviete, kam môže priateľstvo smerovať, vyhnite sa komplimentom na fyzický vzhľad.“

9. Vnímajte ich náladu

„Prvých 60 sekúnd, 90 sekúnd rozhovoru – považujte za základnú čiaru,“ hovorí Scudder. „Ak potom začnú meniť svoj postoj, tón, tón alebo skloňovanie, sledujte tie zmeny.“ Možno je to pozitívna zmena: váš konverzačný kolega sa zrazu javí pripravenejší na zapojenie, smeje sa a usmieva alebo nadväzuje očný kontakt. Ale možno je to negatívne: možno jeho reakcie začali byť strohé, alebo sa neustále dívajú do miestnosti, akoby hľadali známu tvár.

10. Zapojte sa do medium talk

„Ľudia niekedy neočakávajú, že budú mať skutočne dôverný rozhovor, až kým sa to nestane,“ hovorí Scudder. Tieto neočakávané hlboké rozhovory sú to, čo hovorci nazývajú „strednými rečami“, a sú väčšinou potešujúce. „Ak chcete ísť hlbšie, keď sa chcete dostať na strednú úroveň, začnite sa pýtať na perspektívy, myšlienky a pocity,“ hovorí Scudder. Ak chcete uviesť veľmi základný príklad, postupujte podľa otázky typu: „Aký film ste videli?“ S textom „Ako ste vnímali tento film?“

11. Nezačínajte príliš hlboké rozhovory

Šliapanie po pôde zvanej „medium talk“ si vyžaduje šikovnosť, aby ste šli po jemnej čiare: Nechcete sa pustiť do príliš hlbokého rozhovoru priamo. Všetko je to o tom, že treba pamätať na základnú líniu, hovorí Scudder. Ak máte pocit, že ste prekročili hranicu, stanete sa príliš skutočným, urobte si vtip zo skutočnosti, že ste sa dostali na územie „veľkých rečí“ jednoduchou otázkou o filme, navrhuje Scudder. „Nezatvárate dvere,“ hovorí. „Len naznačujete, že to nie je vhodné miesto, kam má teraz konverzácia viesť.“

Zdroj: pixabay.com

12. Nerozoberajte politiku

Najmä počas sviatkov a rodinných stretnutí sme podmienení tým, že nikdy nebudeme viesť reči o politike. Ale Scudder tvrdí, že táto predstava je nesprávna. Je to bezpečné územie, pokiaľ sa k nemu priblížite taktne. Vaša otázka by sa preto nemala týkať myšlienok alebo názorov niekoho na konkrétnu tému, ale mala by jednoducho znieť: „Aká dôležitá je pre vás politika?“

13. Nepokúšajte sa niekoho presvedčiť

Samozrejme, pokiaľ nepripravujete konflikt, neskúšajte nikoho presvedčiť, aby zmenil názor. Či už niekto zastáva názor štyri roky alebo 40 rokov, vy – osoba, s ktorou sa možno stretli len nedávno – nebudete ten, kto zmení názor. Každú politickú diskusiu udržujte ľahkú, vzdušnú a nad vecou. „V žiadnom osobnom dialógu nikdy nechcete, aby sa ten druhý cítil zostrelený,“ hovorí Scudder.

14. Ukážte úsmev

Nikto sa rád nepozerá na zamračenú tvár. Vrelý úsmev rozjasní deň každého.

Zdroj: bestlifeonline.com, zdroj foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie