Toto je najhoršia vec, ktorú môžete urobiť vo výťahu

0
Toto je najhoršia vec, ktorú môžete urobiť vo výťahu

S nástupom koronavírusu sa snáď žiadny verejný priestor momentálne nezdá byť tak desivý ako výťah. Možno len s výnimkou verejnej toalety. Koniec koncov, je to v podstate uzavretý priestor, kde je nemožné dodržiavať odstup dva metre.

Navyše, obyčajne tam nie je žiadna ventilácia a stretávate sa tam takmer výlučne s cudzími ľuďmi. Ako sme si všetci dobre vedomí, vírus je najnákazlivejší, ak ste v niekoho v blízkosti, a v interiéroch sa prenáša z človeka na človeka.

Hlavné prikázanie vo výťahu

Ak však nevyhnutne musíte jazdiť výťahom, je tu aspoň jedna vec, ktorú by ste mali vždy mať na pamäti: za každú cenu buďte ticho. „Malo by to byť súčasťou novej etikety,“ uviedol pre The New York Times Richard Corsi, dekan na Portland State University. „Mali by na výťah umiestniť veľkú značku s nápisom: „Nehovor“.“

Netušil, že sa to v skutočnosti môže stať. V tom istom článku Nancy Burton Clarková, zamestnankyňa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), tiež vyzvala ľudí, ktorí cestujú vo výťahoch, aby mlčali.

A uviedla tiež zoznam pripravovaných nových usmernení CDC pre budovy, v ktorých sa nachádzajú výťahy a eskalátory, a pre tých, ktorí ich používajú. Odporúčania budú obsahovať aj značky, ktoré jazdcom dávajú pokyny „aby nerozprávali, pokiaľ nemusia.“

pixabay.com

Zdravie vo výťahu

Richard Corsi (podľa časopisu Science Times „špecialista na kvalitu ovzdušia v interiéroch“) sa stal čosi ako guru pre zdravie vo výťahu, odkedy vytvoril model využívajúci technické princípy a mechaniku tekutín. Snažil sa nimi určiť mieru nebezpečia šírenia koronavírusu vo výťahu.

Corsi robil výskum, aby zistil, koľko presne COVID-19 zostane vo vzduchu vo výťahu, ak „infikovaná osoba (bez rúška) ide na 10 poschodie, raz zakašle a hovorí pritom do smartfónu,“ opísal The NY Times. Rátal s časom 31 sekúnd. Vyšlo mu, že až štvrtina aerosolizovaných častíc pasažiera ostane vo vzduchu stále prítomná, keď sa výťah vráti späť na prízemie. Dnes, keď už nenosievame rúška tak často, je to dôležitá informácia.

Aj keď najväčšie riziko vzniku koronavírusu je skutočne cez vzdušnú cestu medzi ľuďmi, existujú aj ďalšie riziká.

Prečítajte si: Odborníci na komunikáciu tvrdia, že táto otázka pochová každý rozhovor

Ďalšie nebezpečenstvo vo výťahu

Podľa výskumu uskutočneného na univerzite v Toronte je v roku 2014 počet baktérií prítomných na tlačidle výťahu 1,5-krát vyšší ako počet zistený na verejnej toaletnej doske.

pixabay.com

Už nejaký čas vieme, že natlačiť sa do výťahu nie je najlepší nápad. A newyorské ministerstvo zdravotníctva nedávno odporučilo, aby sme obmedzili počet ľudí, ktorí pocestujú výťahom súčasne, aby sa predišlo tlačenici.

Ľudia by mali uvažovať iba nad jazdou výťahom s vlastnou skupinou ľudí, teda napríklad z vašej domácnosti. Alebo ísť schodmi alebo si počkať na ďalší výťah. Pamätajte však: ak s niekým cestujete – bez ohľadu na to, aký je výťah preplnený – nechajte ústa zavreté. „Dobrá správa je: Ak nemáte radi „small talk“ vo výťahu, tak v tieto dni skončil,“ uviedol v rovnakom článku pre NY Times Jonathan Woloshin, šéf nehnuteľností v UBS Global Wealth Management.

Zdroj: Bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie