Barista Rasťo Kasár: Ak je káva dobrá, tak je dobrá a je mi jedno, akého je pôvodu

0
Barista Rasťo Kasár: Ak je káva dobrá, tak je dobrá a je mi jedno, akého je pôvodu

Rastislav Rasty Kasár pochádza zo stredného Slovenska. Narodil sa v Banskej Bystrici, ale od dvadsiatky žije a pracuje v Londýne. Je to teda už 7 rokov, odkedy svoj život zasvätil káve a za krátky čas má na konte aj niekoľko významných ocenení.

Autor fotky: Pexels_Engin Akyurt

V rozhovore pre Akčné ženy Rasťo Kasár prezradil:

  • viac o kávovej olympiáde Coffee Masters,
  • ako sa stal majstrom sveta v Taipei,
  • akú kávu pije jeho manželka najradšej,
  • či sú baristi najmä muži.

Slovenský baristický šampión vo Veľkej Británii

Čo vás ku káve priviedlo?

Ja rád tvrdím, že si káva hľadala cestu ku mne, pretože som sám nikdy po káve nejako netúžil. Áno, priznávam, že ak bolo treba doma urobiť rodičom kávu, tak boli radi, ak som im ju spravil ja, ale iba v prípade, že dodržím pomer a množstvo ingrediencií podľa ich chuti. To bolo ešte predtým, než som vedel, že káva nemusí byť, a snáď bude aj lepšie ak nebude, instantná.

Káva si vás našla aj prostredníctvom štúdia?

Vlastne áno. Popri hlavných učebných osnovách na strednej škole, v odbore hotelová akadémia, nám škola dala možnosť absolvovať rôzne kurzy, ktoré mali zvýšiť naše šance na zamestnanie sa v kvalitnom podniku. Musím s úsmevom skonštatovať, že sa im to úspešne podarilo.

Prečo ste si pre život a prácu v kávovom priemysle vybrali práve Londýn a kto vás pri vašich začiatkoch inšpiroval?

O Londýne sa hovorí, že je Mekkou koktailov a ja si dovolím tvrdiť, že v istom bode to platilo aj pre kávu. V Londýne totižto existuje podnik, ktorý je v rámci pohostinstva považovaný za inštitúciu. Je to American Bar v hoteli SAVOY. Od momentu ako som sa dozvedel, že v ňom pôsobia toho času dvaja krajania Erik Lörincz a Martin Hudák, chcel som po ich boku pracovať, aby som sa mohol jedného dňa stať kvalitným odborníkom. Ozval som sa Martinovi počas môjho pôsobenia v sklade s knihami Waterstones v meste Burton upon Trent a spravil som si malý výlet do Londýna. Martinovi som povedal o svojom sne, pôsobiť v American Bare a sen, po ktorom som túžil, sa vyplnil skôr než som dúfal.

Prečítajte si: Milan Zvada: Práve ženy vedia inakosti pochopiť. S určitým útlakom sa stretávajú roky pri rodovej nerovnosti a tradičných rolách

Čo bolo ďalej?

Londýn je určite destinácia, ktorá má veľmi silnú kávovú scénu rovnako ako aj tú koktailovú. Takže, keď už som v Londýne žil a moje pôsobenie sa niekoľkokrát zmenilo v rámci podnikov, kde som pracoval, chcel som vedieť a vidieť, čo je náplňou práce v kaviarni. A zároveň využiť všetok čas na zlepšovanie mojich vedomostí ohľadom kávy. Chcel som to tak veľmi, až som sa napokon odhodlal súťažiť v kategórii Coffee in Good Spirits potom, ako sa Martin Hudák stal majstrom sveta v roku 2017 v Budapešti. Martinove úsilie mi bolo vzorom, ktoré na mňa presedlalo a ja som vedel, že jedného dňa sa chcem stať tiež majstrom sveta, a je mi jedno, ako dlho to bude trvať. Pôjdem si za svojim a budem rád, ak sa niečo na tejto ceste naučím a pár prekážok zdolám sám alebo so svojim tímom.

Kedy ste súťažili ako barista prvýkrát a s akým výsledkom?

Prvýkrát som súťažil v Rimavskej Sobote na juniorskej súťaži baristov, kde sa nám podarilo získať trofej za najlepší kávový koktail. Avšak táto cena skôr pripadla pani majsterka Anne, keďže ona ma na túto súťaž pripravovala. Aj samotný drink vymýšľala ona, keďže ja som v tom čase nemal ani len tušenie ako tento proces, čo i len začať. Bol to moment, keď som si uvedomil, že je to zmysluplné a reálne to môže k niečomu viesť. Súťažiaci naokolo boli inšpiráciou a ja som sa im chcel podobať. Byť sebaistejší a kompetentnejší.

Ako vnímate kávovú olympiádu Coffee Masters?

Coffee Masters je podľa mňa veľmi komplexná súťaž, ktorá naozaj preveruje holistický prístup a pochopenie kávy ako ingrediencie, ktorú si súťažiaci dokážu obhájiť. A tiež opodstatniť, ako aj vytvoriť kontext, keď príde na obhajobu argumentov. Toto je niečo, čo súťaž vyslovene nesleduje, ale má to výpovednú hodnotu a porotcovia to dokážu oceniť. Obzvlášť, ak je súťažiaci konštantný v obhajovaní svojich argumentov alebo vystupovania ako profesionál.

Máte za sebou víťazstvá v kávových súťažiach, aj olympiádach. Nedávno ste sa stali majstrom sveta a to máte len 27 rokov. Aký je to pocit, mať za sebou v takom nízkom veku tak jedinečné úspechy?

Nízky vek sa mi zdá troška ako problém, pretože vás ľudia prirodzene podceňujú a nemusia brať vážne. Keďže ja svoje úspechy a úspechy svojho tímu nestrkám každému hneď pod nos, ľudia nemusia mať kontext môjho predošlého pôsobenia. No nikomu to nezazlievam. Myslím si však, že ak človek pôsobí 7 rokov v Londýne, môže sa to zdať ako 10 alebo 12 rokov, keďže udalosti a situácie, do ktorých sa môže dostať, sa nemusia stať tak skoro niekomu, kto v Londýne alebo inej metropole nepôsobí. Vek je číslo a myslím si, že vzhľadom na moje pôsobenie, som ďaleko starší, než v skutočnosti uvádzam. Opakujem sa, vek je iba číslo. (Smiech.)

Prečítajte si: Body Shaming – neprijateľné formy diskriminácie kvôli vzhľadu

Slovensko môže byť hrdé na to, že vo veľkej svetovej konkurencii uspel náš krajan. Aj keď ste nesúťažili pod slovenskou vlajkou, neustále sa usilujete o zviditeľnenie šikovných Slovákov. Záleží vám na tom, aby sa o úspechoch Slovákov v zahraničí vedelo?

Určite áno. Napokon som už niekoľkokrát uviedol, že sa chcem vrátiť na Slovensko nie preto, aby som mal z toho benefity len ja, ale hlavne Slováci žijúci, študujúci a pôsobiaci na Slovensku. Aby na dobrú kávu nemuseli chodiť do Londýna alebo do Barcelony. Bude stačiť ísť na námestie v meste, kde žijú alebo neďaleko neho. Tým nechcem povedať, že na Slovensku nie sú dobré kaviarne. Práve naopak. Sú, a nie je ich málo. Akurát si možno nie vždy uvedomujeme, aký poklad doma máme. Odhliadnuc od toho, by som sa rád stal mentorom učňa strednej školy, aby nemusel odísť do zahraničia. Aby sa k týmto vedomostiam dostal a stačilo by, že chce. Ja by som mu dal priestor a prístup k skúsenostiam, ktoré som za ten čas získal.

Káva a ženy

Hovorí sa, že by v stresových situáciách mali ženy piť kávu nielen pre jej príjemné účinky, ale najmä kvôli kofeínu, ktorý zvyšuje výkonnosť a inteligenčný potenciál. Ženy vraj vďaka káve dokážu rýchlejšie reagovať a lepšie premýšľať. Priaznivo pôsobí káva aj na ženskú psychiku a zaháňa depresiu. Badá nejaké rozdiely medzi milovníkmi kávy v ženskom a mužskom rode Rasťo Kasár? To nám už prezradí ďalej v našom rozhovore.

Počas svojej praxe sa v kaviarňach a reštauráciách stretávate s mnohými príbehmi. Barista, či barman totižto nie je len niekto, kto urobí kávu, či namieša drink. Je to človek, ktorý ponúka zážitok. Poďme teda trošku k ženám. Má nežnejšie pohlavie svoje obľúbené druhy káv?

Myslím si, že existuje všeobecná preferencia, no nestihol som si všimnúť nejaký fenomén, ktorý by s určitosťou dokázal tento jav vysvetliť. Ženy alebo muži, je to v princípe jedno. Je to skôr o pochopení, prečo ľudia v kaviarni sú a predať im, čo si želajú vo vysokej kvalite a s dobrým servisom. Ja hovorím, že ak je káva dobrá, tak je dobrá a je mi jedno, akého je pôvodu. Chcem, aby ktokoľvek, kto mi ju pripraví, ju pripravil starostlivo a dobre.

Ste majstrom sveta v miešaní kávových koktailov. Aké mixujte ženám najčastejšie?

Nerobím medzitým rozdiel. Nesnažím sa namiešať ľuďom koktail, ktorý vyslovene chcú, ale koktail, o ktorom viem, že je kvalitný a chutný. Myslím si, že koktaily, ktoré môžem namiešať, sú obmedzené tým, čo do nich môžem a nemôžem pridať. Ak teda niekto príde a povie, že si želá kávový koktail s marakujou, tak mi treba nejaký čas na to, aby som ho mohol adekvátne pripraviť. Napokon je nezmysel, prísť do talianskej reštaurácie a dožadovať sa českého jedla. Rovnako je nezmysel, ísť do baru a pýtať si malinové daiquiry, keď maliny nechutia dobre, alebo bar môže byť obmedzený v množstve fliaš, ktorými disponuje. Áno, dobrý bar bude schopný ponúknuť alternatívu a drink patrične upraviť podľa našich preferencií, ale nemusíme dostať vždy, čo si práve pýtame. Respektíve nie všade. A principiálne s tým troška nesúhlasím.

Autor foto: Pexels_Kadir Avşar

Sú ženy v skúšaní nových príchutí alebo kombinácii odvážnejšie než muži?

Opäť musím skonštatovať, že som si podobný fenomén nestihol všimnúť. Myslím si, že to od pohlavia nezáleží a skôr ide o to, koľko koktailov vo svojom živote pili a kde ich pili.

A čo ženy a baristika? Zdá sa mi, že medzi úspešnými baristami vidím najmä mužské mená. Je to odvetvie, ktoré viac praje mužom alebo sa mi to len zdá?

Myslím si, že je veľké množstvo kvalitných odborníčok. Samé to preukázali na svetových pódiách, pretože je veľa víťaziek v jednotlivých disciplínach. Barista, Coffee in Good Spirits, Cup Tasters alebo Brewers cup. V každej disciplíne sa stala víťazkou žena, čiže si nemyslím, že súťaženie je skôr mužská ako ženská záležitosť. Napokon sme v tom spolu. Sily treba spájať, nie rozdeľovať.

Akú kávu najradšej pripravujete svojej manželke?

Takú, na ktorú má práve chuť. Najviac obľubuje filtrovanú.

Plány do budúcna

Víťaz Coffee Masters z roku 2022 v Londýne, Coffee in Good Spirits v tom istom roku v Spojenom Kráľovstve a minuloročný majster sveta Coffee in Good Spirits v Taipei. Londýn a vaše úspechy vám otvárajú brány do sveta. Kde sa chystáte využiť svoje doterajšie skúsenosti? Kde si môžeme vo vašej spoločnosti posedieť pri výbornej káve alebo pri nezabudnuteľnom kávovom drinku?

Najnovšie sme sa presťahovali, po takmer ôsmich rokoch pôsobenia v Londýne, do Atén do Grécka, kde spolu s mojim biznis partnerom otvárame prevádzku Teddy’s Elixir. Kombinujeme v nej pražiareň, kaviareň, chef’s table, otvorenú kuchyňu a bar. Hneď vedľa tejto prevádzky operujeme druhú prevádzku Teddy’s Speakeasy, ktorá je inšpirovaná japonskými barmi. Také, zväčša veľmi malé, niekedy iba osemmiestne. Funguje to v podstate ako whiskey showroom, keďže máme exkluzívnu distribúciu a import známeho bourbonu. Naša ponuka zahŕňa kvalitnú selekciu kubánskych cigár a vlastnú značku šampanského vína. Okrem toho operujeme dve prevádzky na miestnom štadióne basketbalového tímu Panathinaikos. Obidve prevádzky sa nachádzajú vo VIP lounge, kde majú prístup držitelia platinových alebo zlatých lístkov. Naši kolegovia pripravujú koktaily, kávu a rovnako aj už spomínané cigary. Budem naozaj veľmi rád, ak vás v Teddy’s Elixir alebo Speakeasy v Argyroupoli v Aténach niekedy privítam.

Zdroj foto: Rastislav Rasty Kasár

žiadne príspevky na zobrazenie