“Podpíšme dvojročnú nájomnú zmluvu,” povedal jedného dňa Paul Sartre svojej priateľke Simone de Beauvoir. Puto im vydržalo až do smrti, ale vzťah dvoch intelekturálov sprevádzalo mnoho aférok.
Simone Lucie Ernestine Marie Bertrand de Beauvoir bola existencialistická filozofka, spisovateľka, sociálna teoretička a feministická aktivistka. Hoci sa nepovažovala za filozofku, mala významný vplyv na feministický existencializmus aj feministickú teóriu.
Beauvoir písala romány, eseje, biografie, autobiografie a monografie o filozofii, politike a sociálnych otázkach. Bola známa svojím pojednaním Druhé pohlavie z roku 1949, podrobnou analýzou útlaku žien a základným traktom súčasného feminizmu. Taktiež boli známe jej romány Prišla zostať (1943) a Mandarínky (1954).
Jej najtrvalejším prínosom do literatúry sú jej memoáre, najmä prvý diel „Mémoires d’une jeune fille rangee“ (1958), ktorý má vrúcnu a popisnú silu. V roku 1954 získala Goncourtovu cenu, v roku 1975 Jeruzalemskú cenu a v roku 1978 rakúsku štátnu cenu za európsku literatúru. Bola tiež známa svojím otvoreným, celoživotným vzťahom s francúzskym filozofom Jeanom-Paulom Sartrom.
Skoré roky
Beauvoir sa narodila 9. januára 1908 v buržoáznej parížskej rodine v 6. obvode. Jej rodičia boli Georges Bertrand de Beauvoir, právnik, ktorý sa kedysi túžil stať hercom, a Françoise Beauvoir (rodená Brasseur), dcéra bohatého bankára a oddaná katolíčka. Simonina sestra Hélène sa narodila o dva roky neskôr ako ona. Rodina sa snažila udržať si svoj buržoázny status po tom, čo krátko po prvej svetovej vojne stratila veľkú časť majetku a Françoise trvala na tom, aby boli obe dcéry poslané do prestížnej kláštornej školy.
Beauvoirová bola intelektuálne predčasne vyspelá, poháňaná otcovým povzbudzovaním; údajne sa chválil: „Simone myslí ako muž!“ Kvôli tiesnivým pomerom jej rodiny sa už nemohla spoliehať na svoje veno a podobne ako ostatné dievčatá zo strednej triedy v jej veku boli ohrozené aj jej príležitosti na manželstvo. Využila túto príležitosť, aby podnikla kroky k tomu, aby si sama zarobila na živobytie.
Zúčastnila sa kurzov na École Normale Supérieure v rámci prípravy na vysoko konkurenčnú postgraduálnu skúšku z filozofie. Počas štúdia sa zoznámila so študentmi Jean-Paul Sartrom, Paulom Nizanom a Reném Maheuom (ktorý jej dal trvalú prezývku „Castor“ alebo „bobor“). Porota tesne udelila prvé miesto Sartrovi namiesto Beauvoirovej, ktorá sa umiestnila na druhom mieste a vo veku 21 rokov bola najmladším človekom, ktorý kedy zložil skúšku. Beauvoir navyše dokončila skúšku na získanie certifikátu „Všeobecná filozofia a logika“ na druhom mieste po Simone Weilovej.
Stredoškolské a nadstavbové vzdelanie
Beauvoirová pokračovala po stredoškolskom vzdelávaní po ukončení strednej školy na Lycée Fenelon. Po zložení bakalárskych skúšok z matematiky a filozofie v roku 1925 študovala matematiku na Institut Catholique de Paris a literatúru a jazyky na Institute Sainte-Marie. Potom študovala filozofiu na Sorbonne.
Náboženská výchova
Beauvoir bola vychovaná v prísnej katolíckej domácnosti. V mladosti ju posielali do kláštorných škôl. Ako dieťa bola hlboko veriaca a v istom momente sa chcela stať mníškou. Vo veku 14 rokov začala pochybovať o svojej viere ako videla veľa zmien vo svete po tom, čo bola svedkom tragédií počas svojho života. V dôsledku toho opustila svoju vieru v ranom dospievaní a zostala ateistkou po zvyšok svojho života. Aby vysvetlila svoje ateistické presvedčenie, Beauvoirová uviedla: “Viera umožňuje vyhnúť sa ťažkostiam, ktorým ateista čestne čelí. A aby to všetko korunovalo, veriaci získavajú pocit veľkej nadradenosti práve z tejto samotnej zbabelosti.”
Stredné roky
Od roku 1929 do roku 1943 Beauvoirová vyučovala na lyceách Marseille a Rouene a Paríži, až kým sa nemohla živiť iba zárobkami zo svojich spisov.
Beauvoir a Jean-Paul Sartre sa stretli počas jej vysokoškolských rokov. Zaujatý jej odhodlaním ako pedagóga mal v úmysle urobiť ich vzťah romantickým. Nemala však o to záujem. Počas októbra 1929 sa Jean-Paul Sartre a Beauvoir stali párom. Potom, čo boli konfrontovaní jej otcom, Sartre ju požiadal, aby si ho provizórne vzala.
Jedného dňa, keď sedeli na lavičke pred Louvrom, povedal: “Podpíšme dvojročnú nájomnú zmluvu.” Hoci Beauvoirová napísala: “Manželstvo nebolo možné. Nemala som žiadne veno”, vedci poukazujú na to, že jej ideálne vzťahy opísané v Druhom pohlaví a inde sa len málo podobali na vtedajšie manželské štandardy. Namiesto toho uzavrela so Sartrem celoživotné „partnerstvo duše“, ktoré bolo sexuálne, ale nie výlučné, ani nezahŕňalo spoločné bývanie.
Sartre a Beauvoir si vždy navzájom čítali svoje práce. Diskutuje sa o tom, do akej miery sa navzájom ovplyvňovali vo svojich existencialistických dielach, ako sú Sartrove Bytie a ničota a Beauvoirovej Prišla zostať a Fenomenológia a zámer. Nedávne štúdie Beauvoirovej práce sa však zameriavajú na iné vplyvy ako bol Sartre, vrátane Hegela a Leibniza.
Osobný život
Beauvoirovej prominentné otvorené vzťahy občas zatienili jej značnú akademickú reputáciu. Učenec, ktorý s ňou prednášal, pokarhal Harvardské publikum, pretože každá otázka o Sartrovi sa týkala jeho práce, zatiaľ čo všetky otázky o Beauvoirovej sa týkali jej osobného života. Od roku 1929 sa Beauvoirová a Sartre boli partnermi a zostali nimi 51 rokov až do svojej smrti v roku 1980. Rozhodla sa, že sa nikdy nevydá a nikdy nebude mať deti. To jej poskytlo čas na rozvoj svojho vzdelania a angažovanie sa v politických veciach, písanie a vyučovanie a získavanie milencov. V rokoch 1952 až 1959 žila s Claudom Lanzmannom.
Azda jej najznámejším milencom bol americký autor Nelson Algren. Stretla sa s ním v Chicagu v roku 1947, napísala mu cez Atlantik ako „môj milovaný manžel.“ Algren získal v roku 1950 Národnú knižnú cenu za Muž so zlatou rukou a v roku 1954 vyhrala Beauvoir najprestížnejšiu francúzsku literárnu cena za film Mandarínky, v ktorom je Algren postavou Lewisa Brogana. Algren veľmi namietal voči tomu, aby sa ich intímnosti stali verejnými. Roky potom, čo sa rozišli, bola pochovaná s jeho darom strieborného prsteňa.
Prečítajte si: Čo nosila Frida Kahlo vo svojej kabelke?
Keď Beauvoirová navštívil Algrena v Chicagu, Art Shay urobil známe nahé a portrétne fotografie Beauvoir. Shay tiež napísal hru založenú na trojuholníkovom vzťahu Algrena, Beauvoirovej a Sartra. Hra bola divadelne čítaná v roku 1999 v Chicagu.
Obvinenie zo zneužívania
Beauvoirová bola bisexuálka a jej vzťahy s mladými ženami boli kontroverzné. Francúzska autorka Bianca Lamblin (pôvodne Bianca Bienenfeld) vo svojej knihe Mémoires d’une Jeune Fille Dérangée (v angličtine vyšla pod názvom A Disgraceful Affair) napísala, že počas štúdia na Lycée Molière ju sexuálne zneužívala jej učiteľka Beauvoirová, ktorá mala 30 rokov. Bianca Lamblin mala pomer s Jean-Paulom Sartrem aj Beauvoirovou.
V roku 1943 bola Beauvoirová suspendovaná zo svojej učiteľskej pozície, keď bola obvinená zo zvádzania svojej 17-ročnej žiačky lýcea Natalie Sorokine v roku 1939. Sorokinini rodičia vzniesli formálne obvinenie proti Beauvoirovej za zhýralosť voči neplnoletej osobe (vek súhlasu vo Francúzsku v tom čase bol 15 rokov) a Beauvoirovej licencia na vyučovanie vo Francúzsku bola odobratá, hoci následne bola obnovená.
V roku 1977 Beauvoirová podpísala petíciu s cieľom úplne odstrániť vek súhlasu vo Francúzsku.
Pozoruhodné diela – Prišla zostať
Beauvoirová vydala svoj prvý román She Came to Stay v roku 1943. Predpokladalo sa, že je inšpirovaný jej a Sartrovým sexuálnym vzťahom s Olgou Kosakiewiczovou a Wandou Kosakiewiczovou. Olga bola jednou z jej žiačok na strednej škole v Rouene, kde Beauvoirová učila začiatkom 30. rokov. Oľgu si obľúbila. Sartre sa pokúšal prenasledovať Oľgu, ale tá ho odmietla, a tak nadviazal vzťah s jej sestrou Wandou. Po jeho smrti Sartre stále podporoval Wandu. Roky podporoval aj Olgu, kým sa nestretla a nevydala sa za Jacquesa-Laurenta Bosta, milenca Beauvoirovej. Avšak, hlavný ťah románu je filozofický, scéna, do ktorej sa má situovať Beauvoirovo pretrvávajúce filozofické zameranie – vzťah medzi sebou samým a druhým.
V románe, ktorý sa odohráva tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny, Beauvoirová vytvára jednu postavu zo zložitých vzťahov Olgy a Wandy. Beletrizované verzie Beauvoirovej a Sartra majú ménage à trois s mladou ženou. Román sa tiež ponorí do komplexného vzťahu Beauvoira a Sartra a do toho, ako ho ovplyvnila ménage à trois.
Po She Came to Stay nasledovali mnohé ďalšie, vrátane Krv iných, ktorá skúma povahu individuálnej zodpovednosti a rozpráva milostný príbeh medzi dvoma mladými francúzskymi študentmi, ktorí sa zúčastňujú odboja v druhej svetovej vojne.
Existencialistická etika
V roku 1944 Beauvoirová napísala svoju prvú filozofickú esej Pyrrhus et Cinéas, diskusiu o existencialistickej etike. Vo svojom skúmaní existencializmu pokračovala prostredníctvom svojej druhej eseje The Ethics of Ambiguity. Je to azda najdostupnejší vstup do francúzskeho existencializmu. V eseji Beauvoirová objasňuje niektoré nezrovnalosti, ktoré mnohí, vrátane Sartra, našli vo veľkých existencialistických dielach, akými sú Bytie a Ničota. V The Ethics of Ambiguity Beauvoir konfrontuje existencialistickú dilemu absolútnej slobody vs. obmedzenia okolností.
Na konci druhej svetovej vojny Beauvoir a Sartre editovali Les Temps Modernes, politický časopis, ktorý Sartre založil spolu s Mauriceom Merleau-Pontym a ďalšími. Beauvoirová použila Les Temps Modernes na propagáciu svojej vlastnej práce a preskúmanie svojich nápadov v malom meradle pred tvorbou esejí a kníh. Beauvoirová zostala redaktorkou až do svojej smrti.
Sexualita, existencialistický feminizmus a Druhé pohlavie
Druhé pohlavie, prvýkrát vydané v roku 1949 vo francúzštine ako Le Deuxième Sexe, mení existencialistickú mantru, že existencia predchádza esenciu, na feministickú: „Človek sa nerodí, ale stáva sa ženou“ (francúzsky: „On ne naît pas femme, on le deviant“). Touto slávnou frázou Beauvoirová prvýkrát vyjadrila to, čo sa stalo známym ako rozdiel medzi pohlavím a pohlavím, teda rozdiel medzi biologickým pohlavím a sociálnou a historickou konštrukciou pohlavia a s ním súvisiacich stereotypov.
Beauvoir definuje ženy ako „druhé pohlavie“, pretože ženy sú definované ako menejcenné ako muži. Poukázala na to, že Aristoteles tvrdil, že ženy sú „ženy na základe určitého nedostatku vlastností“, zatiaľ čo Tomáš Akvinský hovoril o ženách ako o „nedokonalých mužoch“ a „náhodnej“ bytosti. Cituje: „Homosexualita je sama o sebe rovnako obmedzujúca ako heterosexualita: ideálom by malo byť byť schopný milovať ženu alebo muža, buď ľudskú bytosť, bez pocitu strachu, obmedzenia alebo povinnosti.“
Beauvoirová tvrdila, že ženy sú rovnako schopné voľby ako muži, a preto sa môžu rozhodnúť povýšiť samy seba, dostať sa za „imanenciu“, na ktorú predtým rezignovali, a dosiahnuť „transcendenciu“, pozíciu, v ktorej človek preberá zodpovednosť za seba a svet, kde si človek vyberá svoju slobodu.
Prešítajte si: Rodová rovnosť na pracovisku má množstvo výhod. Ako ju dosiahnuť?
V kapitole „Žena: mýtus a realita“ knihy Druhé pohlavie Beauvoirová tvrdila, že muži urobili zo žien „iné“ v spoločnosti tým, že okolo seba použili falošnú auru „tajomstva“. Argumentovala tým, že to muži používali ako výhovorku, aby nemuseli chápať ženy alebo ich problémy a nepomáhať im, a že túto stereotypizáciu vždy robila v spoločnostiach skupina vyššie v hierarchii. Napísala, že podobný druh útlaku zo strany hierarchie sa vyskytol aj v iných kategóriách identity, ako je rasa, trieda a náboženstvo, ale tvrdila, že to neplatí nikde tak, ako pri pohlaví, v ktorom muži stereotypizujú ženy a používajú to ako ospravedlnenie organizovať spoločnosť do patriarchátu.
Neoznačovala sa za feministku
Napriek jej prínosu k feministickému hnutiu, najmä francúzskemu hnutiu za oslobodenie žien, a jej viere v ekonomickú nezávislosť žien a rovnaké vzdelanie, sa Beauvoirová spočiatku zdráhala označiť sa za feministku. Po pozorovaní oživenia feministického hnutia koncom 60. a začiatkom 70. rokov však Beauvoirová uviedla, že už neverí, že socialistická revolúcia stačí na oslobodenie žien. Verejne sa vyhlásila za feministku v roku 1972 v rozhovore pre Le Nouvel Observateur.
V roku 2018 boli publikované rukopisné stránky Le Deuxième Sexe. V čase, keď jej adoptívna dcéra Sylvie Le Bon-Beauvoirová, profesorka filozofie, opísala proces písania svojej matky: Beauvoirová najprv napísala každú stranu svojich kníh dlhou rukou a až potom najala pisárov.
Mandarínky
Kniha The Mandarins, ktorá vyšla v roku 1954, získala najvyššiu francúzsku literárnu cenu, Prix Goncourt. Kniha sa odohráva po skončení 2. svetovej vojny a sleduje osobný život filozofov a priateľov zo Sartrovej a Beauvoirovej intímnej sféry, vrátane jej vzťahu s americkým spisovateľom Nelsonom Algrenom, ktorému bola kniha venovaná.
Algren bol pobúrený spôsobom, akým Beauvoirová opísala ich sexuálne zážitky v tomto diele, aj vo svojich autobiografiách. Algren si vybil rozhorčenie pri recenzovaní amerických prekladov Beauvoirovej tvorby. Veľa materiálov týkajúcich sa tejto epizódy v živote Beauvoirovej, vrátane jej milostných listov Algrenovi, sa dostalo do verejnej sféry až po jej smrti.
Les Inséparables
Beauvoirov raný román Les Inséparables, dlho utláčaný, vyšiel vo francúzštine v roku 2020 a v dvoch rôznych anglických prekladoch v roku 2021. Kniha, napísaná v roku 1954, opisuje jej prvú lásku, spolužiačku Elisabeth Lacoin (“Zaza”), ktorá zomrela pred dosiahnutím veku 22 rokov a ako tínedžerka mala “vášnivý a tragický” vzťah s Beauvoirovou, a potom učila na rovnakej škole. Sartre neschválil román a považoval ho za „príliš intímny“ na to, aby bol publikovaný počas Beauvoirovej života.
Neskoršie roky života
Beauvoir písal populárne cestovateľské denníky o čase strávenom v Spojených štátoch a Číne a dôsledne publikoval eseje a beletriu, najmä počas 50. a 60. rokov 20. storočia. Vydala niekoľko zväzkov poviedok vrátane Zničenej ženy, ktorá sa podobne ako niektoré jej ďalšie neskoršie práce zaoberá starnutím.
V roku 1980 vyšla publikácia When Things of the Spirit Come First, súbor poviedok sústredených okolo a založených na ženách dôležitých pre jej predchádzajúce roky. Hoci Beauvoirová bola napísaná dlho pred románom She Came to Stay, v tom čase nepovažovala tieto príbehy za hodné zverejnenia, a tak nechala prejsť asi štyridsať rokov, kým tak urobila.
Beauvoir napísal aj štvorzväzkovú autobiografiu, ktorá pozostávala z Memoirs of a Dutiful Daughter, The Prime of Life, Force of Circumstance a All Said and Done. V roku 1964 Beauvoirová vydala autobiografiu s názvom A Very Easy Death (Veľmi ľahká smrť), ktorá pokrývala čas, ktorý strávila návštevou svojej starnúcej matky, ktorá umierala na rakovinu. Novela nastoľuje otázky etického záujmu o hovorenie pravdy vo vzťahoch medzi lekárom a pacientom.
Jej dlhá esej La Vieillesse (Príchod veku) z roku 1970 je zriedkavým príkladom intelektuálnej meditácie o úpadku a samote, ktorú zažívajú všetci ľudia, ak nezomrú pred dosiahnutím veku 60 rokov.
Oslobodenie žien
V sedemdesiatych rokoch sa Beauvoir stala aktívnou vo francúzskom hnutí za oslobodenie žien. V roku 1971 napísala a podpísala Manifest 343, manifest, ktorý obsahoval zoznam slávnych žien, ktoré tvrdili, že podstúpili potrat, ktorý bol vtedy vo Francúzsku nezákonný. Niektorí tvrdia, že väčšina žien nemala potrat, vrátane Beauvoirovej. Signatári boli rôzni, ako napríklad Catherine Deneuve a Delphine Seyrig. V roku 1974 bol vo Francúzsku legalizovaný potrat.
V rozhovore s Betty Friedan Beauvoirová v roku 1975 povedala: “Žiadna žena by nemala mať oprávnenie zostať doma a vychovávať svoje deti. Spoločnosť by mala byť iná. Ženy by nemali mať túto možnosť voľby, práve preto, že ak existuje takáto voľba, urobí to príliš veľa žien.”
V roku 1981 napísala La Cérémonie Des Adieux (Rozlúčka so Sartrem), bolestnú správu o posledných rokoch Sartra. V úvode Adieux Beauvoirová poznamenáva, že je to jediné jej hlavné publikované dielo, ktoré Sartre pred jeho vydaním nečítal.
Potom, čo Sartre zomrel v roku 1980, Beauvoir zverejnila svoje listy s úpravami, aby ušetrila pocity ľudí v ich kruhu, ktorí ešte žili. Po Beauvoirovej smrti Sartrova adoptívna dcéra a literárna dedička Arlette Elkaïm nedovolila mnoho Sartrových listov publikovať v neupravenej podobe. Väčšina Sartrových listov, ktoré sú dnes k dispozícii, má Beauvoirovej úpravy, ktoré zahŕňajú niekoľko vynechaní, ale väčšinou použitie pseudonymov. Beauvoirovej adoptívna dcéra a literárna dedička Sylvie Le Bon, na rozdiel od Arlette Elkaïm, zverejnila Beauvoirovej neupravené listy Sartrovi aj Algrenovi.
Beauvoirová zomrela na zápal pľúc 14. apríla 1986 v Paríži vo veku 78 rokov. Je pochovaná vedľa Sartra na cintoríne Montparnasse v Paríži. V čase jej smrti bola ocenená ako osobnosť v popredí boja za práva žien.
Dedičstvo
Druhé pohlavie Simone de Beauvoir sa považuje za základné dielo v dejinách feminizmu. Beauvoirová viackrát poprela, že je feministka, ale nakoniec priznala, že ňou bola po tom, čo sa vplyvné Druhé pohlavie stalo kľúčovým vo svete feminizmu. Dielo malo hlboký vplyv a otvorilo cestu pre feminizmus druhej vlny v Spojených štátoch, Kanade, Austrálii a na celom svete.
Na začiatku sedemdesiatych rokov sa Beauvoirová tiež pripojila k Lige za práva žien ako prostriedku na kampaň a boj proti sexizmu vo francúzskej spoločnosti. Beauvoirovej vplyv sa rozširuje na mnohé aspekty feminizmu, vrátane literárnej kritiky, histórie, filozofie, teológie, kritiky vedeckého diskurzu a psychoterapie. Keď sa Beauvoirová prvýkrát zapojila do feministického hnutia, jedným z jej prvých cieľov bolo legalizovať potraty.
V Paríži, France Place Jean-Paul-Satre-et-Simone-de-Beauvoir je námestie, kde žije Beauvoirovej odkaz. Bolo pomenované po dvojici francúzskych filozofov Jeana-Paula Sartreho a Simone de Beauvoir a je jedným z mála námestí v Paríži, ktoré je oficiálne pomenované po dvojici. Dvojica bývala blízko námestia na 42 rue Bonaparte.
Zdroj: wikipedia.org, commons.wikimedia.org – Simone de Beauvoir and Jean-Paul Sartre attended the ceremony of 6th Anniversary of Founding of Communist China in Beijing on 1 October 1955 in Tiananmen square. 刘东鳌(Liu Dong’ao)