Bývalý funkcionár SIS Boris Beňa dostal päťročňu podmienku, súd mu schválil dohodu o vine a treste

0
Bývalý funkcionár SIS Boris Beňa dostal päťročňu podmienku, súd mu schválil dohodu o vine a treste

27.5.2021 (Webnoviny.sk) – Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo štvrtok schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným Borisom Beňom.

Bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) čelil obvineniu zo zločinu prijímania úplatku a z dvoch prečinov ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Súd uznal obvineného za vinného a odsúdil ho na úhrnný trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom so skúšobnou dobou na päť rokov a probačným dohľadom.

Má obmedzenia v stretávaní

Súd uložil Beňovi aj obmedzenia v stretávaní a kontaktovaní sa s troma zainteresovanými osobami, medzi ktorými je aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít M. Beňa musí zaplatiť aj peňažný trest vo výške 14-tisíc eur s náhradným trestom odňatia slobody vo výmere osem mesiacov. Rozsudok je právoplatný a nie je možné sa proti nemu odvolať.

Sudca mal výhrady k pôvodne predloženej dohody o vine a treste. Boli technického charakteru, ale namietal aj samotnú výšku peňažného trestu. S modifikovanou dohodou s dvojnásobnou výškou peňažného trestu nakoniec súhlasil prokurátor aj obvinený a jeho obhajca.

Zadržali ho vlani

Skutky sa podľa prokuratúry týkajú poskytnutia informácií z prostredia SIS neoprávneným osobám a vyžiadania úplatku viacerými osobami od podnikateľského subjektu pre vybavenie odblokovania zablokovaného majetku na Kriminálnom úrade finančnej správy. Išlo u úplatok v úhrnnej výške 200-tisíc eur, ktorý si tieto osoby rozdelili.

Bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu zadržali ešte minulý rok v rámci policajnej akcie Judáš. Podľa orgánov činných v trestnom konaní poskytoval neoprávnene informácie napríklad bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi M. alebo podnikateľovi Františkovi B.

Viac k témam: akcia „Judáš“, dohoda o vine a treste, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý funkcionár SIS Boris Beňa dostal päťročňu podmienku, súd mu schválil dohodu o vine a treste © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu