Čaputová sa stretla s Djukanovičom, Čierna Hora je podľa prezidentky na dobrej ceste do Európskej únie (foto)

15.7.2021 (Webnoviny.sk) – Predpokladom vstupu Čiernej Hory do Európskej únie (EÚ) sú reformy, v ktorých je Čierna Hora na dobrej ceste. Po štvrtkovom stretnutí s prezidentom Čiernej Hory Milom Djukanovičom to povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Zároveň ocenila konštruktívnu kvalitu vzájomných vzťahov oboch krajín a zdôraznila, že dlhodobo podporuje integráciu krajín západného Balkánu a Čiernej Hory do EÚ.

„Som rada, že môžem po desiatich rokoch od posledného vzájomného kontaktu medzi hlavami štátov privítať prezidenta Čiernej Hory,“ povedala na úvod stretnutia Čaputová.

Podpora kopíruje záujem obyvateľov

„Naše krajiny sú spojencami v Severoatlantickej aliancii a SR dlhodobo podporuje integráciu západného Balkánu do Európskej únie. Naša podpora pre členstvo Čiernej hory v EÚ plne kopíruje záujem obyvateľov Čiernej Hory, kde až 80 percent obyvateľov sa hlási k vstupu do EÚ,“ uviedla hlava štátu.

Čaputová uviedla, že na štvrtkovom stretnutí s prezidentom Čiernej Hory rozprávali napríklad o obojstrannej spolupráci v oblasti právneho štátu, ktorý je predpokladom vstupu do EÚ. Ďalej diskutovali aj o možnostiach spolupráce v oblasti ekonomiky, investícií a turizmu.

Prezidentka zdôraznila, že už teraz sa EÚ snaží krajinám západného Balkánu pomáhať v boji s koronavírusom, na čo slúži finančná pomoc pre Čiernu Horu vo výške 110 miliónov eur a pomoc vo výške 3,3 miliardy eur pre celý región západného Balkánu.

Stabilný a zodpovedný partner

„Slovensko podporuje a bude podporovať západný Balkán v integračnom procese. V tomto máte v Slovensku stabilného a zodpovedného partnera,“ uzavrela Čaputová.

Prezident Čiernej Hory Milo Djukanovič vyjadril Slovensku vďaku za pomoc pri zorganizovaní demokratického referenda pred 15 rokmi, na základe ktorého došlo k obnoveniu nezávislosti Čiernej Hory. Dodal, že krajina je súčasťou západného Balkánu, teda regiónu, ktorý má povesť nestability.

„Región nesledoval cestu ostatných európskych krajín, ktoré sa dlhodobo uberali smerom k Európskej únii. Cesta smerom k EÚ je pritom podľa mňa cestou k väčšej stabilite a rozvoju regiónu západného Balkánu,“ povedal Djukanovič.

Únii chýba dynamickosť

Čiernohorský prezident dodal, že koronavírus spôsobil, že EÚ chýba dynamickosť pri jej rozširovaní a v Čiernej Hore kvôli tomu badať pokles entuziazmu po reformách.

„To vedie k opätovnému objaveniu sa retrográdnej nacionalistickej politike a myšlienok a vytvára to vplyv na pôsobenie tretích strán,“ povedal prezident.

Dodal, že je presvedčený o tom, že tomu môže zabrániť len rozšírenie EÚ o krajiny západného Balkánu. „Ak dôjde k ďalšiemu rozšíreniu únie, Čierna Hora bude na prvom mieste,“ dodal Djukanovič.

Viac k témam: Čierna Hora, medzinárodné vzťahy, prezidentka SR, stretnutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová sa stretla s Djukanovičom, Čierna Hora je podľa prezidentky na dobrej ceste do Európskej únie (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.