Česko je najbližším partnerom Slovenska aj v oblasti obrany a bezpečnosti, myslí si Naď

22.6.2021 (Webnoviny.sk) – Česká republika je najbližším partnerom Slovenska v množstve oblastí vrátane obrany, bezpečnosti, či geopolitiky. Povedal to v utorok minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) pri otvorení bezpečnostnej konferencie s názvom Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť v priestoroch Pražského hradu.

Vyzdvihol význam samitu NATO

V rámci diskusií vystúpil v paneli venovanom spolupráci a reflexii uplynulého samitu lídrov členských krajín NATO 2021. Spolu s ním na túto tému diskutoval aj minister obrany Českej republiky Lubomír Metnar a minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Šéf rezortu obrany zdôraznil, že najlepšou zárukou bezpečnosti je medzinárodný systém založený na jasných pravidlách a ich dodržiavaní. V tejto súvislosti ocenil význam uplynulého samitu lídrov členských krajín NATO, ako aj prijatú iniciatívu NATO 2030 vrátane plánovaného vypracovania novej strategickej koncepcie Severoatlantickej aliancie.

Ocenil aj českých občanov

Témou rozhovoru boli tiež aktuálne témy a otázky nových hrozieb v oblasti kybernetickej a energetickej bezpečnosti, ktorým musia oba štáty čeliť.

Súčasťou zahraničnej pracovnej návštevy Česka bolo tiež slávnostné podujatie na pôde slovenského veľvyslanectva v Prahe, v rámci ktorého Jaroslav Naď na návrh českého rezortu obrany dodatočne ocenil sedem českých občanov – veteránov a účastníkov odboja Pamätnou medailou k 75. výročiu Slovenského národného povstania a skončenia 2. svetovej vojny.

Viac k témam: minister vnútra SR, NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Česko je najbližším partnerom Slovenska aj v oblasti obrany a bezpečnosti, myslí si Naď © SITA Všetky práva vyhradené.