Mapa obnovených slovenských pamiatok je bohatšia o ďalšie vynovené dielo. Po rokoch čakania prišiel rad aj na rozprávkový domček na východe Slovenska, ktorý je verejnosti známy ako „Chalúpka Deduška Večerníčka“. Tá je už nejaký čas dokončená a postupne sa pripravuje na prvých zvedavých návštevníkov.
Práve nedávno zrenovovaný domček v Novej Sedlici poslúžil ako námet pri tvorbe chalúpky obývanej spomínaným deduškom, ktorý z nej vychádza von vždy na začiatku každého dielu Večerníčka. Ľudový objekt z východoslovenskej obce ostáva svojej spojitosti s populárnym detským seriálom verný aj po obnove. Vo vynovenej podobe bude lákať návštevníkov nielen ako vzácna kultúrna pamiatka, ale po novom aj ako múzeum.
Príbeh ľudovej chalúpky z Novej Sedlice
Šikovná chalúpka zdobí malú dedinku už viac ako 100 rokov. Postavená bola na prelome 19. a 20. storočia, čo sa odráža na jej tradičnom dobovom vzhľade, aký sa dnes bežne nevidí. Nie náhodou bola v roku 1987 zaradená do pamiatkového fondu. Dom ale postupne začal chátrať a pre nevyriešené vlastnícke vzťahy ho nebolo možné ihneď opraviť. Situácia sa pohla vpred v roku 2018, keď sa dostal do vlastníctva verejnoprávnej televízie. Tá sa spolu s pamiatkarmi rozhodla stavbu zachrániť pre ďalšie generácie, čoho výsledkom bola nedávna rekonštrukcia.
Jeden z posledných objektov tohto druhu
Záujem o obnovu chalúpky zvyšovala aj jej vzácna historická a kultúrna hodnota. Domček je totiž jedným z posledných svojho druhu, obzvlášť na území Prešovského kraja, kde sa takéto staršie ľudové objekty so slamenou strešnou krytinou objavujú už iba v skanzenoch. Slamená strecha, samozrejme, nie je jediným prvkom, ktorý zvyšuje hodnotu diela. Ukážkou dobovej výstavby, aká v týchto končinách vymizla, je aj hlinená dlážka či staré okenné výplne, ktoré robia domček ešte krajším a útulnejším.
Obnova sa stihla za necelých 5 mesiacov
Práve dôraz na pôvodný historický vzhľad chalúpky sa mal postarať o zachovanie jej vzácnej hodnoty. Situáciu sťažoval kratší čas na vykonanie celej rekonštrukcie, ktorá sa mala stihnúť od júla do novembra 2020. Napriek náročnosti prác a potrebe pracovať výhradne s tradičnými materiálmi, čo vyžadovalo precízny prístup, sa ju poradilo zvládnuť za necelých 5 mesiacov. Za toto obdobie sa vymenili trámy aj okenné výplne a aplikovali nové omietky vo vnútri aj na vonkajšej časti budovy. Aj keď hlavná fáza rekonštrukcie je už hotová, v objekte a jeho okolí sa ešte budú musieť vykonať niektoré drobné finálne úpravy.
Chalúpka premiestnená na nové miesto
V rámci renovácie chalúpky prišlo aj k jej premiestneniu. Objekt, samozrejme, ostal v Novej Sedlici, no bol presťahovaný inam. Jeho nová poloha je zhruba 120 metrov od miesta, kde stál pôvodne. Dôvodom, pre ktorý bolo potrebné objekt rozobrať a následne nanovo postaviť na inom mieste, boli spomínané nevyriešené vlastnícke vzťahy. V tomto prípade nešlo o dom, ale o pozemok pod ním. Po premiestnení by už k žiadnym majetkovým nezrovnalostiam prísť nemalo.
Objekt poslúži ako múzeum večerníčkov
Napriek tomu, že hlavným cieľom renovácie bola záchrana objektu a jej historickej hodnoty, chalúpka má byť v budúcnosti viac ako „len“ kultúrna pamiatka. Vedenie RTVS sa zmienilo o zámere zriadiť v nej špeciálne múzeum. To sa má vzhľadom na spojitosť domu s deduškom Večerníčkom zamerať na expozíciu prezentujúcu históriu večerníčkov. Tá nemá sledovať iba ich históriu od vzniku SR, ale tiež zaujímavosti o večerníčkoch vysielaných ešte v období fungovania spoločnej Československej televízie.
Presné termíny zriadenia a následného sprístupnenia plánovaného múzea zatiaľ známe nie sú. Chalúpka by však mohla otvoriť svoje brány počas najbližšej turistickej sezóny. S tým by sa mohla zvýšiť návštevnosť dedinky aj Národného parku Poloniny, ktorý našu najvýchodnejšiu obec obklopuje.
Zdroj titulnej foto: Wikipédia – Jiří Komárek
Prečítajte si aj: Drevo ako hlavný prvok interiéru