Čo čítajú slovenské autorky? Tipy na aprílové čítanie

0
Čo čítajú slovenské autorky? Tipy na aprílové čítanie

Príchod jari je charakteristický pre nové začiatky. Takisto, to funguje aj vo svete knihomoľov. Ak ste jedným z nich a hľadáte ten svoj „knižný začiatok“, nachádzate sa na správnom mieste. Známe slovenské autorky prezradili, ktorá kniha im učarovala najviac.

Tamara Šimončíková Heribanová

Tamara Šimončíková Heribanová a jej knižný tip
Tamara Šimončíková Heribanová a jej knižný tip

Čo ťa motivovalo napísať tvoju knihu?

Napísala som zopár kníh, posledná je vyústením niekoľkoročného výskumu v Ústave svetovej literatúry SAV, kde som sa venovala tvorbe nemeckého spisovateľa Ericha Kästnera. Uznávaný ako detský spisovateľ, no o jeho občianskej, nadčasovej lyrike, sa toho vie pomenej. Práve básniam, ktoré neboli dodnes na Slovensku publikované knižne, ani časopisecky, som venovala moju knihu Erich Kästner: lyrikou proti totalite.

No a ostatné knihy, ktoré som napísala? Boli to romány a knihy pre deti. Vždy ma motivovalo niečo iné, ale jedno bolo vždy spoločné  túžba po zdieľaní môjho sveta s čitateľkami a čitateľmi. Pri detských knihách bola motiváciou aj mimoriadne podnetná spolupráca s ilustrátorkou Petrou Hilbert, ktorá tento svet opustila pred niekoľkými rokmi. Nakoľko sú tieto knihy dlhodobo, aj napriek dotlači, vypredané, mojou túžbou by bolo raz knihy opäť vydať. S redakčnými úpravami, s Petrinými ilustráciami, ale v novom šate. Snáď sa to podarí.

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných Žien?

Mám mnoho obľúbených kníh, k mnohým sa po celý život vraciam. Posledné roky mám potrebu neustále sa opäť začítavať do útlej, no mimoriadne dôležitej knižky Jeana Giona (1895 – 1970) Muž, ktorý sadil stromy.

Táto kniha prináša príbeh jednoduchého pastiera Elzéarda Bouffiera, ktorý svojou trpezlivou, neutíchajúcou každodennou prácou, vysádzaním stromov, zmenil spustnutú, nehostinnú pustatinu v miesto zelene. Pastier vysádzal stromy neúnavne, roky, veriac, že „človek sa môže prejavovať práve tak stvoriteľsky ako Boh, a to aj v iných oblastiach, nielen v ničení.“ Vďaka nemu sa zmenila krajina, no aj ľudia v nej.

Je to dojímavý, inšpiratívny príbeh, ktorý bol v roku 1987 pretvorený do polhodinového animovaného filmu, za ktorý získal kanadský filmár Frédéric Back Oscara. Táto kniha s nádhernými ilustráciami Ľuboslava Paľa je absolútnym skvostom – prináša nádej, súčasne potvrdzuje zmysel života. 

Link na knihu:

https://www.martinus.sk/?uItem=90722&z=GIIFJ7&utm_source=z%3DGIIFJ7&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Alexandra Vrábelová

Alexandra Vrábelová a jej knižný tip

Čo ťa motivovalo napísať tvoju knihu?

Tajomstvo Opery som napísala pod vplyvom návštevy Paríža a Opery Garnier. Stavba opery je ako stvorená pre tajomný príbeh lásky, a keď sa k tomu pridá láska k hudbe a charizmatický muž, príbeh je na svete.

Inšpiráciu na napísanie druhého románu V tieni koridy som získala pri návšteve Španielska, ale aj počas niekoľkých rokov mojej práce v Policajnom zbore. A Španielsko bude figurovať aj v mojom ďalšom románe

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných Žien?

Odporučila by som knihu Tieň vetra od španielskeho autora Carlosa Ruiza Zafóna. Odohráva sa v povojnovej Barcelone. Hlavný hrdina Daniel je synom majiteľa antikvariátu, a dostane sa mu do rúk kniha Tieň vetra. Je ňou natoľko fascinovaný, že roky pátra po jej autorovi a zamotáva sa do jeho príbehu, ktorý sa prelína s jeho osobným životom. Ocitne sa vo víre nečakaných udalostí. V knihe nájdete všetko, čo má byť v každom správnom románe – napätie, tajomstvo, dobrodružstvo, láska… A úžasný rozprávačský talent autora.

Link na knihu:

Oli Džupinková

Oli Džupinková a jej knižný tip
Oli Džupinková a jej knižný tip

Čo ťa motivovalo napísať tvoju knihu?

O napísaní knihy Mamina rusínska kuchyňa rozhodli moji kamaráti, ktorí mi ukázali výnimočnosť našej rusínskej kuchyne, keď boli u nás doma, na východe. Spoluautor knihy, Peter Šuchtár, vedel, že chcem niekedy napísať knihu, a tak mi povedal, že je čas. Tvorili sme spoločne aj s mojou mamou a celou rodinou. O to viac sa teším, že to nie je obyčajná kuchárska kniha, ale kuchárska kniha s príbehom jednej rusínskej rodiny. 

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných Žien?

V tejto dobe považujem za dôležité hovoriť o silných ženách, tak nezabúdajme aj na ženy, ktoré mohli byť našimi vzormi z minulosti. Preto by som rada odporučila knihu Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej od Anny Gruskovej.

Nedávno som sa osobne zoznámila s Annou Gruskovou a úplne ma očarila. Na stretnutí čítala ukážku z knihy a hneď na druhý deň som si ju aj kúpila. Anna Grusková vyhľadáva osobnosti a píše o nich. V tejto umeleckej reportáži píše o Dr. Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej, kvôli ktorej sa na nejaký čas presťahovala aj do Banskej Štiavnice a vytvára živý portrét modernej prvorepublikovej ženy, priekopníčky demokracie na Slovensku.

Link na knihu:

https://www.martinus.sk/?uItem=2250533&z=GIIFJ7&utm_source=z%3DGIIFJ7&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Anetta Vaculíková

Anetta Vaculíková a jej knižný tip
Anetta Vaculíková a jej knižný tip

Čo ťa motivovalo napísať tvoju knihu?

Život :) moje zdravotné problémy, ale aj skúsenosti z workshopov, ktoré mi ukázali, ako veľký je ešte priestor vzdelávať ľudí v tejto oblasti. A potom stav prírody, pôdy, životného prostredia všeobecne, pretože to, čo jeme, veľmi ovplyvňuje svet, v ktorom žijeme. Snažila som sa uchopiť témy jedla tak, aby som ľudí inšpirovala budovať si zdravý vzťah k jedlu a k potravinovej udržateľnosti.
Ja mám úchylku čítať odbornú literatúru na jedlé témy, keďže to aj popri práci veľmi využívam. Ale veľmi rada čítam aj knihy od slovenských autorov, aktuálne mám rozčítané Obyčajné zázraky od Samuela Kováčika a veľmi sa mi páči jazyk, ktorým nám približuje vedu.

Akú knihu by si odporučila čitateľkám Akčných Žien?

Knižku, ktorú som zhltla za pár dní – Ženy bez rodokmeňov od autorky Katky Želinskej. Príbeh hlavnej hrdinky je generačnou výpoveďou, kde hlavná hrdinka stretáva počas svojho života rôzne neobyčajne-obyčajné ženy a myslím, že každá z nás sa v niektorej nájde. Je to veľmi inšpiratívna kniha, plná hodnotných myšlienok, pre niekoho možno až oči-otvárajúca a pritom sa veľmi ľahko číta.
Mne sa veľmi páči, že je vlastne o ženách, ktoré žijú určitým spôsobom neštandardne a netypicky. A ja mám práve také zvláštnosti v živote veľmi rada. Možno aj preto, že ma to vždy ťahalo robiť veci inak, možno občas, aj pobúriť alebo prekvapiť, nezapadnúť. V dobrom samozrejme.

Link na knihu:

https://www.martinus.sk/?uItem=1399417&z=GIIFJ7&utm_source=z%3DGIIFJ7&utm_medium=url&utm_campaign=partner

žiadne príspevky na zobrazenie