Čo je ekologické podnikanie a ako na to?

0
Čo je ekologické podnikanie a ako na to?

Zelená má dnes oveľa väčší význam, ako tomu bolo kedysi. Dnes sa tento výraz používa oveľa častejšie. Odkazuje na čokoľvek, čo súvisí s prostredím. “Zelená” sa používa v móde, architektúre, bývaní, priemysle, jednoducho, v každej oblasti.

Zelená znamená rozmýšľať, pracovať a žiť ekologicky. Zjednodušene by sme mohli povedať, že ide o hľadanie spôsobu, ako udržať svoje fungovanie na určitej úrovni tak, aby bolo v súlade so životným prostredím. Ekologický prístup sa čoraz viac začleňuje aj do podnikania, na pracovisko a do kancelárií.

Dajte aj vy svojmu podnikaniu “zelenú”. Poradíme vám, ako na to.

Čo je a čo nie je ekologické pracovné prostredie?

Predstavte si súčasný stav väčšiny kancelárií. Možno stačí, aby ste sa prešli po vašej firme a hneď vám udrie do očí to, čo určite nie je ekologické. Napríklad vyzváňajúce telefóny; tlačiarne, ktoré chrlia dokumenty jeden za druhým; hlučné skartovače; preplnené odpadkové koše; skrinky a regály plné plastových pohárov, tácok a iných jednorázových predmetov. Našlo by sa toho oveľa viac.

A ako vyzerá ekologické pracovisko? Presne opačne. Je v ňom dostatok prirodzeného svetla, nábytok je z udržateľného materiálu, elektrina pochádzajúca z obnoviteľných zdrojov energie a pod. Ide jednoducho o pracovný priestor, ktorý znižuje, alebo sa celkom vyhýba, vyčerpávaniu prírodných zdrojov.

Fteepik.com

Ako začať?

Ekologický prístup dokážete dostať do svojho podnikania jedine vtedy, ak sa tak nastavíte vy sami, ak sa k takýmto zmenám zaviaže vedenie spoločnosti. Posúďte svoju súčasnú situáciu. Sadnite si k tomu a nájdite spôsoby, ako vybudovať zdravé zelené pracovné prostredie.

Začnite s tým, čo môžete zmeniť hneď. Zväčša sú to maličkosti, na ktorých sa naučíte uvažovať vo veľkom.

1. Triedenie a spracovanie odpadu

Naučte svojich zamestnancov správne triediť odpad. Dosť bolo odpadkových košov pri každom jednom pracovnom stole. Zaveďte vo firme správnu odpadovú politiku. Zadovážte si koše na triedenie odpadkov. Správne odpadové hospodárstvo obmedzí vznik odpadu a zníži jeho dopad na životné prostredie.

TIP: Viete, ako zabezpečiť pre svoju firmu odpadové hospodárstvo podľa platnej legislatívy?

Vyhnite sa plastovým pohárom a jednorazovým príborom. Použitie plastového pohára sa môže zdať ako malé pochybenie, ale celkovo to môže mať významný vplyv na životné prostredie.

Čo môžete urobiť? Odmietnuť, teda prestať nakupovať alebo prijímať ako dar položky, ktoré sú proti ekologickému odpadovému hospodárstvu. Znížiť množstvo obalov, prestať nakupovať vo veľkom. Znova použiť nádoby a obaly. Recyklovať. Kompostovať potravinový odpad.

2. Stravujte sa racionálne

Potravinový odpad často vzniká z nerozumného plytvania jedál. Práve vo firmách, kde pracuje viac zamestnancov, často dochádza k hromadeniu zvyškov, ktoré končia v odpadkovom koši. Nájdite spôsob, ako potravinový odpad kompostovať.

Ak sú k vám obedy dovážané, zvoľte jednu, max. dve prevádzky, z ktorých si vaši kolegovia môžu objednávať jedlo. Takto sa často stáva, že v kancelárii s 20 ľuďmi si každý objedná z iného miesta, čím sa znásobuje počet obalov, a následne odpadu, ale aj počet emisií z dôvodu dojazdu viacerých dodávateľských áut.

Navyše, naozaj potrebujete tú plastovú fľašu so sladeným nápojom, ktorá je súčasťou menu, keď máte v kancelárii tečúcu vodu alebo zásobník vody?

3. Maximalizujte prirodzené svetlo

Osvetlenie je niečo, čo v kancelárii jednoducho musí fungovať, no nad čím často nepremýšľate. Skúste sa zamyslieť, ako ho viete urobiť ekologickým. Ak má vaša kancelária veľké okná, prehodnoťte, či potrebujete mať počas dňa zapnuté svetlá. Maximálne využívajte denné svetlo.

Ak je osvetlené nevyhnutné, upravte stropné svietidlá tak, aby sa dali zasvietiť iba určité oblasti. Tým pádom môžete zhasnúť tam, kde svetlo nepotrebujete. Používajte šetrnejšie LED žiarovky, pohybový senzor na chodbách, toaletách a v miestnostiach, kde sa zdržiavate zriedka.

TIP: Často sa vám stáva, že svetlá ostanú zapnuté aj po tom, ako z kancelárie odišiel posledný človek? S tým vám pomôže časovač, ktorý bude namiesto vás kontrolovať nadmernú spotrebu energie.

4. Prejdite na digitálnu komunikáciu

Máte prehľad o tom, koľko papiera popri svojmu podnikaniu miniete? V digitálnom svete tlačené dokumenty predsa nie sú nevyhnuteľnosťou. Povzbuďte svojich kolegov a zamestnancov, aby sa podľa možnosti vyhýbali tlači dokumentov.

Vytvorte si virtuálnu nastenku na rôzne správy a oznámenia. Posielajte poznámky, faktúry, objednávky a iné obchodné dokumenty e-mailom. Využite rôzne virtuálne úložiská a cloudy na zálohovanie dokumentov namiesto ich archivovania v regáloch.

Freepik.com

5. Menšia spotreba energie

Ekologické pracovné prostredie ide ruka v ruke s efektívnou spotrebou energie. Tú dosiahnete používaním plynu, zelenej elektriny alebo akejkoľvek inej formy energie.

Nainštalujte nastaviteľný termostat, aby ste predišli plytvaniu energiou a použite chladiaci alebo vykurovací systém. Klimatizačné jednotky sú lepšie ako ventilátory, ktoré iba víria vzduch, no teplotu v miestnosti nijako neovplyvňujú.

Znížte tiež požiadavky na ohrev vody a vykurovanie. Aj dobrá izolácia budovy dokáže pozitívne ovplyvniť spotrebu energie.

TIP: Viete, čím najefektívnejšie kúriť, a aké sú náklady na vykurovanie?

Kupujte iba energeticky úsporné spotrebiče a elektroniku. Udržujte ich v 100 % stave, aby vám vydržali čo najdlhšie. Ich skvelý stav a správne fungovanie predchádza zbytočnej spotrebe energie.

6. Prehodnoďte firemné priestory

Na to, aby ste boli produktívni a mali úspech vo svojom podnikaní, nepotrebujete veľké kancelárske priestory. Ak máte prázdne kancelárie, nepoužívané zasadacie miestnosti alebo priestranné haly, možno zistíte, že prechod do menšieho priestoru zníži vaše náklady a uhlíkovú stopu.

Menšie kancelárie potrebujú menej služieb a údržby. Ešte menej, ak vaši zamestnanci začnú pracovať na homeoffice. Takto sa môžete niektorých priestorov vzdať, čím budete opäť o niečo bližšie k ekologickému podnikaniu.

7. Nové postupy a systémy zaveďte do všetkých svojich prevádzok

Nestačí, ak zelenú vlnu vnesiete iba do priestorov, kde pracujete vy alebo vaši blízki spolupracovníci. Ak prevádzkujete vysunuté pracoviská, sklady, kamenné predajne alebo dielne, skúste aj tam zaviesť rôzne ekologické postupy.

Aj tu sú predsa možné triedenie a recyklácia odpadu, nastavenie správneho vykurovania a chladenia, prehodnotenie osvetlenia a ďalšie možnosti úspory energie. Využívajte “zelené” zdroje energie. Tam, kde to nie je možné, znížte uhlíkovú stopu používaním kvalitných zariadení (napr. energeticky úsporné elektrocentrály a pod.). To sa týka najmä výrobných priestorov a dielni.

TIP: Viete, ako vybrať vhodnú elektrocentrálu (nielen) pre profesionálov na rôzne stavebné, priemyselné práce či do domácnosti?

8. Zelené cestovanie

Pandémia nám ukázala, že veľa vecí sa dá riešiť aj z prevádzky alebo z domu. Nemusíte predsa za všetkým dochádzať. Mnohé obchodné stretnutia sa dajú riešiť on-line. Naučte takémuto jednaniu aj svojich obchodných partnerov, služobné cesty sa tak znížia na minimum.

Freepik.com

Ak predsa len musíte vycestovať, skĺbte viac stretnutí do jedného dňa. Tam, kde by ste bežne šli na dvoch a viacerých autách, choďte na jednom. Využívajte verejnú dopravu. Choďte jednoducho príkladom svojim kolegom a zamestnancom.

Povzbuďte svojich zamestnancov, aby dochádzali pešo. Obľúbené sa stali bicykle. Tých, ktorí bývajú v rovnakej oblasti, motivujte, aby sa spojili a na dopravu do práce využívali jedno vozidlo.

9. Investujte do úpravy budovy

Budova, v ktorej podnikáte, je majetkom vašej spoločnosti? Zvážte niektoré investície do jej úpravy, ktoré sa vám neskôr vrátia v nižších nákladoch a znížení uhlíkovej stopy.

Zelené zdroje energie, vrátane solárnej a veternej energie, sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Na inštaláciu takýchto zariadení môžete dokonca získať dotáciu. Kontaktujte svojho dodávateľa elektriny a zistite, aké sú možnosti zelenej energie.

Dajte si skontrolovať izoláciou okien a dverí. Výsledkom nekvalitnej izolácie je únik tepla, čo vedie k zvýšeniu nákladov na vykurovanie. Na úsporu energie vplýva tiež kvalitne zateplená a izolovaná strecha.

Zapojte do eko podnikania svojich kolegov a zamestnancov

Oboznámte so svojou myšlienkou ekologického podnikania aj svojich kolegov a zamestnancov. Zapojte ich do celého procesu. Vytvorte tím pre zelené pracovné priestory. Zverte im návrhy, realizáciu aj kontrolu zavedených eko postupov.

Ľudia sú od prírody súťaživí. Vytvorte rôzne “zelené” výzvy, napr. Ktorá kancelária vydrží mesiac bez používania plastových obalov a nádob? alebo Ktorá kancelária spotrebuje najmenej papiera za mesiac? a pod. Odmeny nemusia byť veľké, ide o to, aby ste ekologický prístup dostali do povedomia maximálneho počtu zamestnancov.

pixabay.com

Organizujte rôzne porady a školenia. Nájdite si čas na povzbudivé e-maily. Zoberte svojich kolegov na teambuilding do prírody a hovorte o tom. Naučte svojich zamestnancov, ako žiť a rozmýšľať úsporne. Trvajte na tom, aby pred odchodom z pracoviska skontrolovali, či vypli elektroniku a zhasli za sebou.

Investujte do fotovoltaiky, ktorá dokáže vyriešiť vaše problémy s nadmerným plytvaním elektrickej energie. Poznáte výhody používania fotovoltaiky?

Na záver

Prečo by ste mali ísť do ekologického podnikania? K ekologickému uvažovaniu by vás mali viesť nielen rôzne výzvy, ktoré sa na vás valia zo všetkých strán. Majte na pamäti aj to, že aj vy máte určitú zodpovednosť k budúcim generáciám.

Zelené kancelárie sú dnes moderné v celom svete. Vyhľadávajú ich najmä mladí ľudia, pre ktorých je ekológia prirodzenejšia. Mladí zamestnanci nechcú iba zarábať peniaze, chcú aj niečo zmeniť. Preto im dajte takéto možnosti, tým budete pre nových členov vášho tímu oveľa atraktívnejší. Atraktívnejší budete aj pre svojich partnerov a dodávateľov.

Vytvorenie energeticky efektívnej kancelárie môže znamenať viac okien, viac prirodzeného svetla s lepším prúdením vzduchu, a tým príjemnejšie pracovné prostredie. A verte alebo nie, aj takéto pracovné prostredie môže byť istou konkurenčnou výhodou.

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Obrázky:

https://www.freepik.com/free-photo/portrait-smiling-businesswoman-holding-eco-icon_2532830.htm#query=eco%20friendly%20office&position=2&from_view=search&track=robertav1_2_sidr

Foto: www.freepik.com

Zdroje:

https://www.wwf.org.uk/updates/top-20-tips-workplaces-sustainable

https://www.se.com/sk/sk/work/services/sustainability-business/energy-management-sustainability-services.jsp

Going green: 10 ways to make your office more eco-friendly and efficient

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie