Čo je to co-living alebo zdieľali by ste svoje bývanie?

0
Čo je to co-living alebo zdieľali by ste svoje bývanie?

Mnoho z nás už bývalo v spoločnom študentskom dome – čo je dobrá kombinácia lacného bývania a intenzívneho kontaktu so svojimi priateľmi a spolužiakmi. Za rozumnú cenu je možné mať jednu izbu a spoločné priestory. Týmto spôsobom dnes žijú nielen študenti univerzity. Koncept spoločného bývania sa stáva čoraz atraktívnejším a efektívnejším riešením.

Vysoké ceny nehnuteľností a čoraz osamelý životný štýl vedú ľudí k hľadaniu nových spôsobov bývania. Napriek podobnosti so študentským domom spoločné bývanie kombinuje mnoho ďalších aspektov, ako je zmysel pre komunitu, udržateľnosť a ekonomika spoločného využívania. Tento koncept sa objavil v Dánsku už v 70. rokoch – pôvodne pod názvom cohousing.

Komunitný život

Napríklad v projekte Sættedammen býva 35 rodín v súkromných domoch. Pritom zdieľajú spoločné priestory pre socializáciu a aktivity, ako sú stolovanie, upratovanie domácnosti, skupinové zhromaždenia, slávnosti a iné udalosti. Život dnes ponúka množstvo možností, počnúc ľuďmi, ktorí jednoducho žijú spolu – zdieľajú iba fyzický priestor – až po komunity, ktoré zdieľajú tiež spoločné hodnoty, záujmy a filozofiu života.

 

Bývanie pre čerstvých absolventov

V súčasnosti sú čerství absolventi ľudia, pre ktorých je bývanie často finančné, veľkou medzerou na trhu bývania. Keďže si nemôžu dovoliť nájomné vo veľkých mestách, nachádzajú riešenie v oblasti zdieľania spoločných priestorov. Títo ľudia však hľadajú miesta, ktoré sú lepšie udržiavané, lepšie štruktúrované a majú výhodnejšiu polohu ako študentské domy.

Spoločný obývací priestor – navrhnutý spoločnosťami špecializujúcimi sa na zdieľanie domov – je v tejto oblasti čoraz obľúbenejšou voľbou. Namiesto hľadania spolubývajúcich a vybavovania zmlúv a účtov si človek môže jednoducho prenajať internát v jednom z týchto developerských projektov. Väčšina z nich ponúka vopred zariadené izby a kompletné vybavenie – vrátane kuchýň, sociálnych priestorov a priestorov na spoluprácu. Ponúkajú dokonca aj profesionálne upratovacie služby a aj sociálnych pracovníkov, ktorí sú k dispozícii na pomoc obyvateľom prispôsobiť sa ich novému bývaniu.

Digitálni nomádi sa tiež dobre adaptujú na zdieľané prostredie. Mnohé z týchto spoločne žijúcich domov majú projekty vo veľkých svetových hlavných mestách, takže si môžu zvoliť jedno ako základné miesto na bývanie a pohybovať sa podľa potreby, namiesto toho, aby skákali z jedného Airbnb do druhého.

Ľudia nad 30 rokov

Ďalší rastúci špecializovaný trh tvoria o niečo starší ľudia s vyššími príjmami, ktorí túžia po dodatočnom priestore a súkromí. Väčšina z nich má 30 rokov, sú slobodní alebo ženatí, bez detí a práve sa presťahovali do nového mesta. Podľa ich názoru spoločný život neponúka ani tak finančné riešenie, ako snahu o zmysel pre komunitu.

Node je priekopníkom v tomto type podnikania a má niekoľko stavieb po celom svete. Ich apartmány zahŕňajú súkromnú kuchyňu a obývaciu izbu – zdobené a upravované dizajnérmi – zatiaľ čo komunálne aktivity sa konajú na podujatiach organizovaných spoločnosťou, ako sú ochutnávky vín, večere, zdobenie vianočných stromčekov, hry a výlety na filmové festivaly.

landing.node-living.com

Čo by chceli ľudia zdieľať?

Výskum, ktorý uskutočnilo Space 10 – inovačné laboratórium IKEA, sa zameral na pochopenie toho, čo by ľudia chceli v spoločnom bývaní zažiť a o čo by boli ochotní sa podeliť. Cieľom bolo urobiť lepšie dizajnové rozhodnutia pri vytváraní nových priestorov na zdieľanie tým, že sa pred navrhnutím projektu zistia preferencie a obavy ľudí.

Na prieskume sa zúčastnilo 14 000 ľudí zo 147 rôznych krajín a je stále k dispozícii online pre tých, ktorí sa chcú zúčastniť. Výsledky zverejnené v roku 2018 ukazujú, že väčšina z týchto ľudí je priťahovaná k spoločnému bývaniu kvôli socializácii s ostatnými, a nie kvôli šetreniu peňazí. Väčšina tiež tvrdí, že uprednostňuje život v malých komunitách od štyroch do desiatich ľudí – na rozdiel od toho, čo spolurozhodovacie spoločnosti plánujú: obytné priestory pre stovky ľudí, ako napríklad Old Oak v západnom Londýne, ktorý má 550 lôžok.

Najmenej obľúbenými susedmi sú rodiny s malými deťmi

Ďalším zaujímavým poznatkom je, že väčšina by najradšej žila s ľuďmi rôzneho pôvodu a veku. Navyše, takmer všetci by uprednostnili život s bezdetnými pármi a slobodnými ženami – najmenej obľúbenými členmi domu boli malé deti a tínedžeri.

Príkladom tohto konceptu je holandský komplex Oosterwold Co-living Complex, ktorý navrhla kancelária SLA.

Photo: Filip Dujardin

Myšlienka postaviť dom snov na rozsiahlom pozemku, ale za veľmi obmedzený rozpočet, inšpirovala architektov k tomu, aby pozvali priateľov, ktorí boli ochotní zažiť nový spôsob bývania. Obyvatelia tu môžu zdieľať vnútorné priestory spoločne s vonkajšími priestormi. Aj keď je tento koncept stále nový, mal by si získať ďalších priaznivcov hľadajúcich voľnejší životný štýl. Dá sa tým vyhnúť tomu, aby sa mladí ľudia museli usadiť v meste. Niet pochýb o tom, že sa čoskoro dočkáme ďalších projektov spoločného bývania.

Zdroj: https://www.archdaily.com

žiadne príspevky na zobrazenie