Čo robiť, ak vás už nebaví prosiť o pozornosť svojho partnera

0
Čo robiť, ak vás už nebaví prosiť o pozornosť svojho partnera

Prečo niekedy cítite tak, že si váš partner nevšíma? Ako to na vás vplýva? Ako sa dá taký vzťah zlepšiť?

Už vás nebaví prosiť o pozornosť svojho partnera a často máte pocit, že vaša potreba náklonnosti nie je naplnená? Ak ste v tejto pozícii, môže to spôsobiť, že sa budete cítiť zranení, odmietnutí, frustrovaní a nahnevaní. Vo vzťahu je však dôležité, aby sa každý partner cítil videný, milovaný a že je o neho postarané, pretože to vedie k väčšej spokojnosti vo vzťahu.

Prečo sa môžete cítiť unavení prosením o pozornosť svojho partnera? Ako môže táto dynamika ovplyvniť váš vzťah a duševné zdravie? V článku sa dozviete o niekoľkých krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste začali zlepšovať svoj vzťah, počnúc dneškom.

Prečo sa môžete cítiť takto

Existujú rôzne dôvody, prečo sa môžete cítiť unavení prosením o pozornosť od svojho partnera.

Váš partner berie vzťah ako samozrejmosť

Postupom času sa u mnohých párov, ktoré sú spolu roky, rozvinú rozdiely v očakávaniach týkajúcich sa intimity a pripútanosti, hovorí Sabrina Romanoff, klinická psychologička a profesorka na Yeshiva University. To často vedie k tomu, že jeden partner berie druhého ako samozrejmosť.

Toto je bežná dynamika, najmä ak existuje len málo vnímaná hrozba pre vzťah. Jeden partner môže zanedbávať druhého, pretože považuje vzťah za samozrejmosť a funguje v ilúzii, že jeho partner bude vždy stálicou v ich živote, bez ohľadu na to, ako sa k nim správa.

Čím dlhšie je pár spolu, tým častejšie sa stáva, že jeden z partnerov berie toho druhého ako samozrejmosť. Pretože sa neboja straty toho druhého, môžu znížiť svoju snahu a pozornosť voči partnerovi.

pexels.com

Váš partner má iné očakávania

Pre niektorých ľudí život pod jednou strechou vypĺňa mieru pozornosti, ktorú sú ochotní venovať svojim partnerom. To, že majú spoločnú domácnosť, môžu považovať za dostatočné. To spôsobuje napätie vo vzťahoch, kde druhý partner vyžaduje viac náklonnosti.

V týchto vzťahoch je dôležité, aby jednotlivec pochopil hodnotu svojej plnej pozornosti a ako môže posilniť chvíle intimity so svojím partnerom. To sa dá dosiahnuť rečou ich tela, zapojením, očným kontaktom a spoločne stráveným časom.

Vplyv dynamiky tohto vzťahu

Dosiahnutie bodu, kedy vás už nebaví prosiť o pozornosť od svojho partnera, môže mať podľa Dr. Romanoffa rôzne účinky na vaše duševné zdravie aj na váš vzťah.

Vplyv na vaše duševné zdravie

Môžete si začať odôvodňovať správanie svojho partnera a predpokladať, že s vami nie je niečo v poriadku. To môže spôsobiť, že začnete hľadať problémy v sebe, čo vám dáva ilúziu, že ak ten problém vyriešite, môžete si získať partnerovu pozornosť a mať nad situáciou väčšiu kontrolu.

Môžete si tiež myslieť, že musíte podniknúť kroky, aby ste sa stali atraktívnejšími, alebo niečo na sebe zmeniť, aby ste boli hodní pozornosti alebo lásky svojho partnera. To len ďalej narušuje váš pocit sebadôvery a sebaúcty.

Je dôležité, aby ste sa cítili videní, pretože váš partner je neuveriteľne vplyvná postava vo vašom živote, ktorej úroveň reakcie má potenciál, aby ste sa cítili cenní a dôležití. Keď sa vám nedostáva pozornosti a emocionálneho uznania, vyvoláva to pocit, že ste súdení, že nie ste dosť dobrí a že ste odmietnutí.

unsplash.com

Vplyv na váš vzťah

Keď neustále prosíte o pozornosť, opakované odmietnutie začne mať kumulatívny účinok. Hoci sa každý incident môže zdať bezvýznamný, celkový vzorec prosieb a ignorovania vašich potrieb sa pridáva a stáva sa pre vzťah zničujúcim.

Keď sa nebudete cítiť videní, pravdepodobne sa budete cítiť viac frustrovaní so svojím partnerom, budete sa viac hádať a budete sa cítiť ešte viac odpojení a osamelí.
— SABRINA ROMANOFF, KLINICKÝ PSYCHOLÓG

Môžete sa stať menej zraniteľnými voči svojmu partnerovi a správať sa voči nemu agresívnejšie, keď váš odpor prenikne do vašich interakcií. Váš vzťah sa môže začať podobať skôr vzťahu spolubývajúcej, keď sa vy a váš partner odídete zo sveta toho druhého.

Nakoniec sa môžete vzdať prosenia o pozornosť od svojho partnera a presťahovať sa na miesto rezignácie, kde viete, že žobranie nie je efektívne a len sa budete cítiť ešte viac odmietaní a skľúčení. Môžete dokonca dosiahnuť bod, kedy sa úplne vzdáte svojho vzťahu.

Ako zlepšiť svoj vzťah

Dr. Romanoff navrhuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, ak vás už nebaví prosiť o pozornosť svojho partnera, aby ste zlepšili dynamiku vášho vzťahu:

Prestaňte prosiť o pozornosť partnera. Aj keď je dôležité byť zraniteľný, nemali by ste sa uchyľovať k proseniu o pozornosť. Nielenže je tento prístup neúčinný, ale poškodzuje aj vašu vlastnú hodnotu. Ak budete prosiť o pozornosť a nedostanete ju, budete sa cítiť odmietnutí.

Aj keď váš partner zareaguje, je to len dočasné riešenie, pretože pozornosť nebola poskytnutá voľne

Zamerajte sa radšej na seba. Robte veci, ktoré vás zaujímajú. Začnite chodiť do posilňovne, pridajte sa do nového knižného klubu alebo choďte na kurz. To prinesie viac naplnenia do vášho života a pomôže vám stať sa lepšou verziou samého seba. Buďte opatrní, aby ste sa uistili, že sa neuzatvárate pred partnerom a sústreďte sa na seba, pretože to môže byť škodlivé pre váš vzťah. Stať sa strategicky menej dostupným nie je efektívne, čestné ani udržateľné riešenie.

Prestaňte sa snažiť ovládať svojho partnera. Uvedomte si, že správanie partnera nemôžete zmeniť. Prestaňte sa ich teda snažiť ovládať a sústreďte sa na to, čo môžete ovládať – svoje vlastné správanie a reakcie.

Preskúmajte svoje správanie. Zamyslite sa nad tým, ako vás vaša frustrácia z nedostatku dostatočnej pozornosti prinútila kritizovať vášho partnera. V hre môže byť sebanaplňujúce sa proroctvo, v ktorom vytvárate podmienky, ktoré vytvárajú podmienky pre to, aby sa váš partner vzdialil.

Opýtajte sa, čo váš partner potrebuje. Namiesto toho, aby ste od partnera žiadali, čo od neho potrebujete, spýtajte sa ho, čo od vás chce. Môže mať svoje vlastné dôvody na to, aby sa stiahol, vrátane jeho vlastných nenaplnených potrieb. Ide o spôsob nasmerovania efektívnejšej komunikácie prostredníctvom prístupu orientovaného na riešenie.

Poskytnite pozitívne posilnenie. Povzbudzujte svojho partnera v úsilí poskytnúť pozornosť a náklonnosť pozitívnym posilnením. Dajte si záležať na zdôrazňovaní a overovaní správania, ktoré robia dobre, namiesto toho, aby ste sa sústredili na to, čo nerobia.

Komunikujte. Urobte všetko pre to, aby ste jasne, úprimne a odvážne vyjadrili svoje pocity, skúsenosti a požiadavky.

Zvážte terapiu. Ak situácia sa nezlepšuje. zvážte vyhľadanie odbornej pomoci prostredníctvom terapie. Niekedy to vyžaduje perspektívu a prítomnosť neutrálnej, klinicky vyškolenej tretej strany, aby identifikovala negatívne cykly a pomohla partnerom lepšie komunikovať. Vy a váš partner môžete absolvovať individuálne a spoločné sedenia párovej terapie na vyriešenie vašich problémov.

Ak sa vaše očakávania týkajúce sa pozornosti a náklonnosti nesplnia, môže to mať negatívny vplyv na vašu sebaúctu a duševné zdravie. Môže to tiež ovplyvniť váš vzťah s partnerom, čo vedie k negativite, bojom a osamelosti.

Zdroj: verywellmind.com

žiadne príspevky na zobrazenie