Rodičia aj deviataci si na chvíľu vydýchli. Monitor alebo Testovanie9 je za nami. A hoci ešte nemáme výsledky, môžeme predsa len oslavovať. Príležitostí nikdy nie je dosť. Tento týždeň nás čaká Deň učiteľov aj Svetový deň divadla. A tak máme pre vás tip na dejepis trochu inou formou pre vašich školákov, predstavíme vám výnimočnú ženu, o ktorej by sme mali všetci vedieť oveľa viac a pridáme pozvánku do divadla, kam si môžu ísť akčné ženy a akčné mamy oddýchnuť a podporiť aj slovenskú kultúru.
Dejepis inak
Poznáte profil Sandry Svitekovej Dejepis inak? Ak nie, určite odporúčame, pretože históriu je možné aj milovať, ak je podaná netradičnou formou. A to v prípade vyštudovanej učiteľky filozofie a histórie rozhodne platí. Učenie, vysvetľovanie, dejepis a spoločenské vedy sú totiž záľuby, ktoré sprevádzajú sympatickú Sandru dlhé roky, tak prečo ich nepretaviť do jedinečného poučného a najmä super spracovaného profilu?
Sandra Sviteková od malička veľa čítala a fascinovali ju najmä faktografické knihy. O dejepis sa začala viac zaujímať vďaka inšpiratívnemu učiteľovi na gymnáziu a po skončení magisterského štúdia šla na doktorát s dizertačnou prácou Elektronické médiá vo výučbe dejepisu. Sandra tvrdí, že napríklad videohry sú výborný spôsob ako sa učiť dejepis. A naozaj perfektným spôsobom ako si dejiny obľúbiť, sú aj jej zaujímavé videá na sociálnych sieťach. Všetko to odštartovala, keď spustila vlastný kanál na YouTube, ku ktorému ju inšpirovala aj Khanova akadémia, ktorú sledovala od roku 2011. Popularizovať spoločenské vedy edukatívnymi videami a prebúdzať tak u ľudí záujem a lásku k histórii, ale najmä pomáhať študentom so školským učivom, sa jej darí na jednotku. Veď posúďte sami.
Prečítajte si: Najlepšie detské knihy roka 2024 pre deti od 11 do 13 rokov
Výnimočná Alžbeta
V nedávnom príspevku Sandry Svitekovej sa objavila Alžbeta Güntherová-Mayerová. Že ste o tejto žene ešte nikdy nepočuli? Tak to je obrovská škoda. Alžbeta Güntherová-Mayerová (1905 – 1973) bola totiž významnou slovenskou historičkou umenia, pamiatkárkou a muzeologičkou, ktorá sa zaslúžila o ochranu kultúrneho dedičstva na Slovensku a výskum historických pamiatok. Narodila sa v Bratislave a tu aj vyštudovala dejiny umenia a archeológiu na Univerzite Komenského a neskôr si svoje vzdelanie rozšírila na viacerých zahraničných univerzitách. Patrila medzi zakladateľky modernej pamiatkovej starostlivosti na Slovensku. Pôsobila aj na Pamiatkovom úrade, kde mala významný podiel na ochrane a obnove mnohých historických objektov. Zameriavala sa predovšetkým na stredoveké pamiatky a architektúru, a jej práca bola veľmi dôležitá pri zachovaní kultúrneho dedičstva, akým je napríklad Bratislavský hrad.
V čase, keď sa Alžbeta Güntherová-Mayerová rozhodovala pre svoju kariéru, teda v prvej polovici 20. storočia, bolo pre ženy oveľa náročnejšie presadiť sa v odboroch ako história umenia, pamiatková starostlivosť či muzeológia. Tieto oblasti boli prevažne doménou mužov, a ženy sa len začínali dostávať do akademických a odborných pozícií v oblasti vedy, kultúry a umenia. V tomto období mala spoločnosť veľmi stereotypné predstavy o „prirodzených“ rolách žien. Väčšinou sa očakávalo, že sa budú venovať domácnosti a výchove detí. Alžbeta Güntherová-Mayerová bola preto určite vzorom pre mnoho mladých žien, ktoré sa neskôr rozhodli nasledovať jej kroky v akademickej a pamiatkovej oblasti.
Nielen bratislavské srdce
Bratislavské srdce je príbeh, ktorý by ste mali zažiť a spoznať. Prečo? Pretože hlavnou postavou tohto príbehu je práve Alžbeta Güntherová-Mayerová. Žena, ktorá nadradí prácu nad vlastné pohodlie, a pre ktorú je práca poslaním a zároveň prekliatím. Bratislavské srdce je príbeh neznámej Bratislavčanky, ktorá pre túto krajinu urobila naozaj veľa. Príbeh ženy s veľkým srdcom. Takým veľkým, že sa jej doň zmestila krása celého sveta. Jej príbeh je plný radosti, ale aj tragédií a neprávostí, ktorým čelila v temných časoch totality.
Nenechajte si ujsť vynikajúce herecké výkony Anikó Vargovej v úlohe Lili – Alžbety, Kristíny Tormovej, ktorá si zahrala novinárku a Henriety Mičkovicovej v role študentky. V Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave už 10. apríla o 19.00 h.
Prečítajte si: Knihy, ktoré menili svet: Diela, ktoré ovplyvnili históriu, spoločnosť a kultúru
Oslava učiteľov a divadla
Tento týždeň si pripomíname nielen dôležitosť vzdelávania a učiteľskej profesie, ale aj krásu umenia a divadla. Sandra Sviteková nám ukazuje, že dejepis môže byť fascinujúci, ak je podaný inovatívne, a príbeh Alžbety Güntherovej-Mayerovej nás presviedča o tom, že vášeň pre vedu a kultúru môže prekonať aj dobové predsudky. Ak chcete spojiť dejiny s divadlom, nenechajte si ujsť inscenáciu Bratislavské srdce, ktorá prináša silný príbeh ženy, na ktorú by sme nemali zabudnúť.
Vzdelávajme sa, objavujme nové súvislosti a podporujme umenie, pretože dejiny, vzdelávanie a divadlo majú jednu významnú spoločnú úlohu. Formovať nás a inšpirovať.
Zdroj foto: POH a IG Dejepis inak