Diana Hlaváčová sa do sveta IT dostala náhodou. Dnes je v ňom doma

0
Diana Hlaváčová sa do sveta IT dostala náhodou. Dnes je v ňom doma

Pre niekoho je umelá inteligencia ešte stále sci-fi. Pre Dianu Hlaváčovú je to každodenná realita, nadšenie a misia v jednom. Banskobystričanka, ktorá sa pôvodne chcela venovať ekonomike, dnes vedie tím veľkých jazykových modelov v jednej z najväčších internetových spoločností v Českej republike. Jej príbeh je dôkazom, že aj cesta plná odbočiek môže viesť k výnimočnému cieľu.

Diana Hlaváčová je mladá a šikovná produktová manažérka, ktorej IT svet učaroval natoľko, až prelomila aj stereotypnú predstavu o tom, že do IT sveta ženy nepatria.

Pre Akčné ženy prezradila:

  • či bola od malička vedecky a technicky orientovaná,
  • ako sa stala súčasťou Seznam.cz,
  • aké to bolo stáť pri zrode SeLLMa modelu (českého veľkého jazykového modelu od Seznamu),
  • ako sa nebáť a urobiť prvý krok.

Veda ako náhoda 

Boli vám matematika alebo iné zložité technické záležitosti blízke už od detstva?

Diana K matematike a k technickým veciam som určite neinklinovala. A ak si tento rozhovor prečíta môj učiteľ informatiky zo strednej školy, určite neuverí, že sa mi práve toto stalo. (Smiech) Študovala som biologické zameranie na gymnáziu a potom som sa rozhodla ísť do ekonómie, teda študovať bakalára na Vysokú školu ekonomickú v Prahe s podnikovo-hospodárskym odborom. Prvého polroka alebo dokonca aj prvý rok som bola presvedčená, že mojím snom je dostať sa do Európskej komisie v Bruseli. To, že budem niekedy pracovať pre Seznam nebolo ani v mojich najodvážnejších snoch.

Čo teda zmenilo ekonomiku na úplne iný smer? Čo vám prišlo do cesty? 

Korona. A to, že sme sa všetci doma nudili. Ale tiež to, že aj keď som študovala manažment, nechcela som robiť manažérku niečoho, čomu nerozumiem. Nikdy som nechápala koncept vrcholového manažmentu bez základov od juniora v danej oblasti. Vždy som bola presvedčená, že uchopiť vedúcu funkciu sa dá len cestou skúsenosti samotnou oblasťou. Stále som podvedome hľadala expertízu, ku ktorej by som sa mohla prikloniť. A práve vtedy začali byť dáta veľmi populárne. Na ekonomickej som sa dostala k predmetu Big Data v manažmente, ktorý viedol veľmi entuziastický doktorand a predmet poňal data-scientistickým spôsobom. Neukazoval ním iba využitie dát v oblasti podnikania, ale aj svet vyššej štatistiky, machine learningu. Toho, ako sa modely, ktoré v machine learningu existujú, dajú aplikovať na skutočné úlohy v podnikoch. Ako sa dá nad tým premýšľať, ako sa dajú dáta evalvovať a čo všetko tento svet otvára.

Prečítajte si: Prvá laureátka ocenenia Žena v IT Alena Kanabová: Ženy vedia svoje pocity vyjadriť lepšie

Čo prístup vyučujúceho spôsobil?

Zostala som tým všetkým taká fascinovaná, že som spala 3 hodiny denne a musela som tento svet začať spoznávať. A práve korona mi poskytla správnu príležitosť. Keďže sa dalo iba sedieť doma, nebolo nič jednoduchšie, ako po tomto predmete pokračovať v štúdiu. Učiť sa programovacie jazyky a odkrývať svet aj po mojej linke.

Začala SOM snívať o tom, že sa zo mňa nestane ekonómka, ale dátová vedkyňa.

Ako váš sen dostával reálne obrysy?

V rámci môjho odboru sa mi podarilo napísať bakalársku prácu s doktorandom, ktorý sa venoval spracovaniu jazyka, použitiu strojového učenia alebo teda strojového spracovania jazyka premenou na vektory, na ktoré sa dajú aplikovať algoritmy. A toto využíval v štúdiu sociálnych vied, takže som mohla u neho písať bakalárku, ktorá bola aj o manažmente, aj zároveň trošku data-scientistickou úlohou. No nepodarilo sa mi skončiť v bežnom termíne, poriadny bič som si na seba uplietla. Trvalo mi to neskutočne dlho, pretože to bola nesmierne ťažká úloha. Ale práve vďaka tomu som si predĺžila svoje štúdium o ďalší rok a musela som nastúpiť do práce.

Šli ste za vysnívanou vedou?

Chcela som nastúpiť do dátovo orientovanej práce ako dátová vedkyňa, ale na to som nemala vzdelanie. A na to skutočne vzdelanie potrebujete. Tak som začala v Sezname ako relevančný inžinier junior na Vyhľadávaní, čo je zvláštny mix produktového manažmentu, prístupu dátovej vedy a dátového koordinátora. Niekedy robíte dokonca aj vývoj ako developer, takže to bola taká pozícia na všetko, kde môžete rásť a objavovať svet. Mala som veľké šťastie.

Práca v Sezname

Kto je relevančný inžinier? A kam patrí SEO?

Relevančný inžinier je zamestnanec, ktorý sa snaží dátami z vyhľadávania ovplyvniť algoritmus, ktorý radí výsledky tak, ako ich chce užívateľ vidieť, aby mu boli nápomocné. Takže sa staráte o to, aby algoritmus dostal správne dáta a bol správne natrénovaný na to, aby ste našli, čo hľadáte. SEO ľudia sú na inej, opačnej lodi než vyhľadávače. Zároveň je SEO veda, ktorá sa snaží „hacknúť” vyhľadávanie, aby ho využila vo svoj prospech. Vyhľadávanie sa snaží spraviť čo najrobustnejší algoritmus, aby bol všeobecne užitočný. Takže v niečom to ide proti sebe, v niečom si to vzájomne pomáha.

Venujete sa vývoju veľkých jazykových modelov pre jednu z najznámejších internetových spoločností v Česku, pre Seznam.cz. Ako pokračuje vaša kariéra v IT a čo bolo zlomovým momentom?

Úspešne som dokončila bakalárku na tému jazykových modelov alebo teda použitia jazykových modelov v súvislosti so sociálnymi vedami. A presne v tom čase začal celý svet ohurovať ChatGPT, čo teraz môžeme reflektovať ako najrýchlejšie rastúci digitálny produkt vôbec. Všetci sme na túto vlnu veľmi rýchlo naskočili, zvlášť tím vyhľadávania, ktorý má historicky veľký vzťah práve k spracovaniu textu. Ľudia vo výskume boli z toho nadšení, a aj produktoví a biznisoví manažéri začali veľmi rýchlo vytvárať aplikácie a predstavovať si ChatGPT alebo technológiu, ktorá dokáže vidieť text veľmi komplexne. Dokáže ho čítať ako človek, dokáže reagovať ako človek, dokáže akoby rozmýšľať ako človek. Aj keď v tých začiatkoch to tak ešte úplne nebolo.

Pracujete v Prahe ako produktová manažérka tímu veľkých jazykových modelov Seznam.cz. Na čom presne pracujete? 

DianaSvet veľkých jazykových modelov ma veľmi očaril a svet AI všeobecne teraz veľmi rýchlo napreduje. Je fascinujúce byť pri tom od toho prvého roku a sledovať vývoj. Určite nám to uľahčí prístup k informáciám alebo prácu s informáciami. Ja konkrétne sa zaoberám hlavne veľkými jazykovými modelmi, kde si myslím, že by to mohlo mať tú hlavnú pridanú hodnotu. Posledného polroka konečne vychádzajú do sveta silnejšie aplikácie a AI svetu sa čím ďalej tým viac darí robiť aplikácie, ktoré sú nápomocné. Veľké jazykové modely v istom zmysle začali prekonávať bariéru medzi človekom a strojom, a to mení celú hru.

O akú bariéru ide? 

O rozdiel medzi ľudskou rečou a rečou počítača. Ale aj o to, že doteraz sa ľudia museli snažiť „písať” tak, aby im stroj rozumel. Už tomu tak nie je. Môžete veci vysvetliť stroho, či abstraktne, veľký jazykový model vás pochopí podobne ako človek. Veľká vec bude, keď sa prelomí interakcia zákazníka s celou databázou produktov, alebo teda hľadanie presne napasované na potreby zákazníka, kde môže záležať na každej vlastnosti v popise a aj na kompatibilite s vašimi predchádzajúcimi nákupmi. Ako keď prichádzate do obchodu, niečo potrebujete, ale vlastne neviete čo, pretože sa v danej problematike nevyznáte. Napríklad potrebujete chladničku, ale o chladničkách nič neviete, tak prídete za asistentom, predavačom. Ale na internete sa vám takáto situácia často nestane, nemáte sa s kým poradiť.

Chatovacie rozhranie, ktoré môže vytvoriť umelá inteligencia pre vás, vám môže pomôcť sa zorientovať na trhu lepšie. Spraviť informované rozhodnutie pred kúpou alebo z vyberania darčeka spraviť inšpiratívny rozhovor, ako keby ste sa nachádzali v obchode, a to všetko na jeden klik. Určite prichádzajú zaujímavé veci, určite sa to dotkne vzdelávania a dotkne sa to úplne každého, no ešte tam nie sme.

Prečítajte si: Ostaň sama sebou, buď IN a objav svoju budúcnosť: V IT to budeš stále TY

AI – pre a proti

S AI ale treba zaobchádzať rozumne. Kde vidíte negatíva?

K ChatGPT sa dostanú všetci a všetci s ním nejako interagujú, ale nie všetci sú si vedomí toho, že má aj nejaké úskalia. Nie všetko, čo znie ľudsky a vygeneruje to ChatGPT, je aj pravda. Tomu sa odborne hovorí halucinácia a je to niečo, čo sa snažia výskumníci odstrániť, aby sa model dokázal vyjadriť, či vie alebo nevie odpovedať, namiesto toho, aby si niečo vymyslel. V poslednej dobe sa výskumu proti halucináciám darí, ale ešte to nie je úplne vyriešené. Modely, ktoré sa používajú, sú veľmi dobré pre prácu s informáciami, ale zatiaľ nie až také dobré na čerpanie informácií samotných. Takže určite nie je dobrý nápad nechať si prostredníctvom ChatGPT vygenerovať bakalársku prácu, či domácu úlohu, pokiaľ to nie je naozaj jednoduchá domáca úloha. Ale aj tak to nemusí znieť prirodzene. A keď to spraví spolužiak vedľa vás, môžete mať veľmi podobný výsledok.

Ešte stále je vhodné predovšetkým myslieť.

Čo pre vás šanca pracovať v jednej z najväčších a najvýznamnejších českých internetových spoločností znamená. A snívate ešte o práci vo výskume? 

Som veľmi šťastná, že mi dal Seznam šancu zapojiť sa do takéhoto projektu. Po dopísaní bakalárskej práce som bola do jazykových modelov zbláznená. Ako produktový manažér však nemusím všetko ovládať do hĺbky ako výskumníci. U mňa je dôležitá vízia, strategické uchopenie voči aplikáciám, spolupráca a roadmapa, časový plán a podobne. Ak by som sa chcela zapojiť do výskumu, potrebovala by som ešte veľa študovať. Ale moji výskumníci sú neskutoční ľudia a ja som jeden z tých šťastných produktových manažérov, ktorý sa každý deň cíti veľmi hlúpy, pretože mám okolo seba neskutočne nadaných, inteligentných a pracovitých ľudí.

Vediete tím, ktorý stojí za modelom vyvíjaným s dôrazom na češtinu a jej dialekty. Tento projekt patrí k významným inováciám v oblasti umelej inteligencie v Českej republike, pričom tím využíva vlastné zdroje, dátové centrá a upravuje rôzne technológie. Ste spokojná s tým, akým smerom ste sa vydali? Čo by ste odkázali iným ženám, ktoré sa boja vystúpiť zo svojej komfortnej zóny?

Som veľmi spokojná, že som šla práve týmto smerom. A som veľmi rada, že nástup umelej inteligencie prišiel vo veku, keď som bola ako vysokoškoláčka najviac otvorená novým myšlienkam. Som spokojná, že sa veci vyvinuli tak, ako sa vyvinuli. Chcela som niečo manažovať, k niečomu prispieť, ale nevedela som kde. Prišlo to ako blesk z jasného neba. Ohúrilo ma niečo až natoľko, že som bola ochotná štúdium na chvíľu odložiť a vrhnúť sa na to. A myslím si, že to môže spraviť každý.

Bariéry toho, že niečo neviete a potom už viete, sú teraz ešte menšie, než kedykoľvek predtým. Stačí chcieť a každú chvíľu sa objavuje stále niečo nové, čo treba objavovať, v čom môžeme uspieť alebo čo nás môže poháňať dopredu a fascinovať. Najlepší recept ako spraviť prvý krok, je nad ním príliš nerozmýšľať. Možno vás to chytí a možno nie.

Skúšajte hocičo. Môžete sa nájsť v čomkoľvek. Ja sa tiež možno o pol roka nájdem v niečom úplne inom.

Zdroj foto: Archív Diana Hlaváčová

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu