13 ocenení Grammy , viac ako 40 albumov, zopár stoviek piesní. To sú len niektoré čísla, ktoré sa spájajú s kariérou americkej speváčky Elly Fitzgeraldovej. Tá je aj viac ako 20 rokov po smrti považovaná za jednu z najlepších džezových speváčok v histórii, pričom mnohí fanúšikovia aj hudobní kritici si ju dodnes pamätajú ako „prvú dámu džezu“.
Nie všetci milovníci džezu sa stotožňujú s názorom, že Lady Ella, ako znelo jedno z častých oslovení Elly Fitzgeraldovej, je najlepšou speváčkou v histórii tohto žánru. Nikto z kritikov však nemôže poprieť, že išlo o jednu z najpracovitejších a najtalentovanejších umelkýň, aké sa v 20. storočí objavili na svetovej hudobnej scéne. Navyše, len máloktorá iná speváčka sa mohla pochváliť takým hlasovým rozsahom, umeleckým cítením a láskou k hudbe.Foto: Pixabay
Vzťah k hudbe pestovala už od detstva
Rodáčka z mesta Newport News v americkej Virgínii mala k hudbe a k umeniu blízko už od detstva. Pôvodne snívala o kariére tanečnice, no s postupnou expanziou džezu v USA začala koketovať aj so spevom. Slávne mená ako Louis Armstrong a Connee Boswell ju inšpirovali natoľko, až zatúžila po vlastnej speváckej kariére. Na tú si však musela počkať a niečo kvôli tomu aj pretrpieť. Úspechu totiž predchádzali viaceré prekážky a nepriaznivé životné udalosti.
Strata rodiny, sťahovanie, život na ulici
Ella zažívala prvé veľké skúšky už v školských rokoch. Ako úplne mladej jej umrel otec, v 15 rokoch prišla o mamu a krátko na to aj o nevlastného otca. Následne prišlo sťahovanie k tete do Harlemu, kde upadla jej snaha byť vzornou študentkou. Čoraz viac času trávila v uliciach, v nočných kluboch a v istom newyorskom nevestinci, v ktorom mala na starosti jeho údržbu a prevádzku. To sa nepáčilo sociálnym pracovníkom, ktorí ju poslali do centra pre sociálne znevýhodnené deti. Z toho však utiekla a nejaký čas ostala žiť ako bezdomovec na ulici.
Z ulice až na najväčšie hudobné pódiá
Počas života na ulici si Ella snažila privyrobiť rôznymi spôsobmi. Po problémoch s políciou vsadila na tancovanie v nočných kluboch, ktoré jej otvorilo dvere do niekoľkých talentových súťaží. Prvá väčšia šanca prišla v newyorskom umeleckom centre Apollo. Ella chcela najprv tancovať, no po vstupe na pódium sa rozhodla spievať. Prenikavým hlasom a improvizačnými schopnosťami očarila celé publikum vrátane sprievodného orchestra Bennyho Cartera, ktorý ju potom začal brávať na koncerty s kapelou amerického hudobníka Chicka Webba. V rámci nich sa dostala na najväčšie hudobné pódiá (nielen) v New Yorku.
Šanca premenená na historický úspech
Spolupráca s Chickom Webbom a jeho kapelou bola pre Ellu životným krokom. Vďaka nej mala možnosť spievať pred obrovským obecenstvom. Na vstup medzi hudobnú elitu si však napriek vydaniu desiatok skladieb musela počkať viac ako 10 rokov. Preraziť sa jej podarilo až po zahájení spolupráce s manažérom Normanom Granzom, ktorý zvolil správnu stratégiu výberu textov a hudobných podkladov. V priebehu 50. a 60. rokov tak vydala viacero singlov a albumov, ktoré sa zapísali do dejín a pasovali ju „prvú dámu džezu“, čo potvrdila vydaním kolekcie First Lady of Song s viac ako 200 skladbami.
Najslávnejšie hity Elly Fitzgeraldovej:
– Get Ready
– Someone to Watch Over Me
– A Fine Romance (feat. Louis Armstrong)
– They Can´t Take That Away From Me (feat. Louis Armstrong)
– Cheek to Cheek (feat. Louis Armstrong)
– Who´s Sorry Now
– Mack the Knife
Ella Fitzgeraldová vypredávala pódiá ešte dlho po vydaní najväčších hitov. V rámci veľkých koncertných šnúr po svete sa v roku 1969 objavila aj v pražskom Paláci Lucerna, kde takisto zazneli skladby plné emócií a životných zážitkov. Tie zbierala až do roku 1996, kedy vo veku 79 rokov umrela.
Zdroj foto na titulke: Pixabay