Erika Škultétyová z Nadácie ZSE: Podporujeme vzdelávanie aj životné prostredie

0
Erika Škultétyová z Nadácie ZSE: Podporujeme vzdelávanie aj životné prostredie

Vedeli ste, že školy a sociálne zariadenia služieb môžu využiť ponuku Nadácie ZSE a získať fotovoltické strešné panely zadarmo a ušetriť tak energiu?

Erika Škultétyová, programová riaditeľka Nadácie ZSE nám o tomto projekte prezradila viac:

Ako vznikol projekt Slnečné strechy? Kto za ním stojí a ako myšlienka vznikla?

Celý projekt Slnečné strechy vznikol pred 4 rokmi a prirodzene nadväzuje na stratégiu spoločenskej zodpovednosti našej firmy. Nadácia ZSE dlhodobo podporuje tri kľúčové oblasti ako je vzdelávanie, životné prostredie a komunity. Čiže tento program prirodzene prepája všetky naše tri oblasti, keďže chceme podporovať nielen inovatívne vzdelávanie, ale aj inovatívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Takže sme spolu s kolegami prišli s myšlienkou na program Slnečné strechy. A v podstate sme využili aj produkt Zelená elektrina, z ktorého časť výnosov je použitých na financovanie tohto programu.

Keď sa rozprávame o financiách, zhruba koľko vyjde takáto inštalácia? Nakoľko je zriadenie fotovoltických panelov finančne náročné?

Ono to veľmi závisí od veľkosti riešenia, čiže napríklad na tejto škole (pozn. redakcie – Gymnázium Ladislava Sáru) je tých panelov viac, lebo je to veľká škola. Ale počet sa líši od toho, akú veľkú spotrebu má tá škola alebo sociálne zariadenie. Nám sa v minulom ročníku tohto programu, kedy bola podporená aj táto škola, podarilo podporiť 15 subjektov na inštaláciu. A na týchto 15-tich subjektoch bola prerozdelená suma 150 000 euro.

Koľko subjektov bolo zapojených do projektu počas celého jeho trvania?

Celkovo sme zrealizovali 35 inštalácií v celkovej hodnote 430 000 euro.

Spomínali ste aj kritériá, ktoré subjekty sa môžu do programu prihlásiť… Akú majú mať spotrebu energie?

Najnižšia ročná spotreba by mala byť od 5 000 kilowatthodín a maximálna ročná spotreba, ktorú odporúčame, je 30 000 kilowatthodín. Znamená to, že toto je optimálna ročná spotreba, ale môžu sa zapojiť aj zariadenia alebo školy, ktoré majú vyššiu ročnú spotrebu. Len vtedy už nevieme zabezpečiť, že im dokážeme poskytnúť optimálne veľký zdroj, čiže optimálne veľkú fotovoltiku, z ktorej oni vedia čo najlepšie pokryť vlastnú spotrebu. Takže preto je tam takéto rozhranie spotreby.

Za takmer 3 mesiace od inštalácie spotrebovali okolo 8,6 MWh elektrickej energie, pričom fotovoltika pokryla približne 17 % tejto spotreby.

Keby sa chcela zapojiť nejaká škola alebo sociálne zariadenie, čo všetko musí splniť? Je tam veľa administrácie? Je náročné prihlásiť sa?

Žiadosť sa predkladá prostredníctvom online formulára, kde sú uvedené všetky podmienky, ktoré je treba predložiť. Celkom veľký dôraz je kladený na technickú stránku, čiže sa vo formulári pýtame na podrobné informácie, ktoré sa týkajú stavu školy alebo zariadenia. Napríklad, či sú vymenené okná, či bola realizovaná oprava strechy, či sú vymenené elektrické rozvody, aby sme vedeli posúdiť, na ktorú školu alebo zariadenie má význam fotovoltiku inštalovať. Toto sú také kľúčové technické parametre.

A čo sa týka škôl, dôležitý je aj environmentálny aspekt. Pri výbere podporeného subjektu sa kladie dôraz tiež na to, či sa škola aktívne zapája do enviroprojektov na podporu environmentálnej výchovy detí (napr. triedenie odpadu, Zero waste), ako aj grantových programov na podporu enviro aktivít v škole alebo v okolí školy (budovanie školských záhrad, zbieranie dažďovej vody, obnova pôvodných rastlín v okolí školy). Pri hodnotení sa takisto zohľadňuje, či škola vyučuje environmentálnu výchovu ako samostatný predmet, alebo ju má aspoň zapracovanú ako súčasť obsahu vybraných predmetov.

A čo ešte ako Nadácia ZSE chystáte alebo pripravujete?

Nedávno sme uzavreli grantový program Výnimočné školy, ktorý rovnako spadá do našej podpory vzdelávania, kde podporujeme inovatívnych učiteľov, ktorí chcú oživiť svoje vyučovanie a svoj vzdelávací proces. Čiže tam budeme čoskoro vyhodnocovať a uverejňovať zoznam podporených žiadostí. A potom budúci rok opäť spúšťame naše grantové programy, ktoré realizujeme, či už sú to programy Mením na zeleň, zameraný na životné prostredie, alebo náš najväčší program Rozprúdime regióny, ktorý je zameraný na podporu komunitných aktivít.

žiadne príspevky na zobrazenie