Lekári bez hraníc kvôli smrti troch svojich pracovníkov, ktorí boli 24. júna zavraždení v etiópskom meste Tigray, prerušujú aktivity.
Ide o činnosť v mestách Abiy Addi, Adigrat a Aksu v centrálnej a východnej časti tohto federálneho štátu. V ostatných oblastiach Tigray, rovnako ako aj vo zvyšku Etiópie, tímy Lekárov bez hraníc naďalej poskytujú pomoc pacientom, ktorí ju akútne potrebujú.
Vražda po piatich mesiacoch práce
Všetci traja zabití pracovníci na sebe mali oblečenie, ktoré ich jednoznačne identifikovalo ako zamestnancov Lekárov bez hraníc. Navyše cestovali vo vozidle označenom logom a názvom organizácie. Na mieste pracovali od februára tohto roka. Venovali sa výhradne aktivitám súvisiacim s poskytovaním zdravotníckej pomoci – a to v súlade s medzinárodným humanitárnym právom a po súhlase všetkých zainteresovaných strán.
„Vražda našich kolegov – Maríu, Tedros a Yohannes – je tragickou ukážkou absolútnej neúcty k ľudskému životu. Naše tímy sú toho neustále svedkami počas prebiehajúceho konfliktu v Tigray. Miera násilia a hrôz páchaných na civilnom obyvateľstve v Tigray je úplne šokujúca,” hovorí Sancristoval.
Ohrozená zdravotnícka a lekárska pomoc
Zdravotní a humanitárni pracovníci sú obeťami násilných útokov už od začiatku bojov v novembri 2020. Sanitky, nemocnice aj kliniky boli v mnohých prípadoch terčom rabovania alebo ničenia. Niekedy ich bojujúce strany dokonca zneužívali na vojenské účely. Samotní pracovníci Lekárov bez hraníc boli mnohokrát násilne napádaní alebo čelili vyhrážaniu.
Niektorí z nich na vlastné oči videli násilné prepadnutia zdravotníckych zariadení. Rad humanitárnych organizácií, vrátane Lekárov bez hraníc, čelili aj verejnému ohováraniu. Podkopávalo to ich dôveryhodnosť a ohrozovalo bezpečnosť tímov. Organizácia Lekárov bez hraníc požaduje okamžité prešetrenie brutálnej vraždy svojich kolegov.
Svedectvo advokátky Lekárov bez hraníc o neľudských podmienkach v Líbyi. Toto nikto nechce zažiť
Bezpečné prostredie
Zástupcovia Lekárov bez hraníc pripomínajú, že zdravotníci musia mať možnosť pracovať v bezpečnom prostredí aj počas ozbrojených konfliktov.
„Dva týždne po vražde našich kolegov sa k útoku nikto neprihlásil a okolnosti ich smrti zostávajú nejasné,” uviedla riaditeľka operácií Lekárov bez hraníc Teresa Sancristoval. „Požadujeme okamžité prešetrenie celého incidentu relevantnými stranami, aby sme zistili, čo sa presne stalo a kto je za to zodpovedný. Naše tímy dovtedy s ťažkým srdcom prerušujú aktivity v niekoľkých oblastiach Tigray. ”
Ak majú Lekári bez hraníc a ďalšie organizácie v Tigray a zvyšku Etiópie naďalej pracovať, všetky strany konfliktu musia garantovať, že je možné zdravotnícku a humanitárnu pomoc poskytovať v bezpečí.
Psychologička Lekárov bez hraníc: U mnohých detí sme riešili nočné mory a sebapoškodzovanie
Kto nesie zodpovednosť?
„Strany konfliktu musia prevziať zodpovednosť za to, že sa incident, ako vražda našich troch kolegov, nebude nikdy opakovať,” pokračuje Sancristoval. Je úplne kľúčové, aby humanitárni pracovníci a zdravotnícky personál mohli robiť svoju prácu v prostredí dôvery a podpory. Zdravotnícke a humanitárne organizácie musia mať možnosť pomáhať nezávisle, nestranne a neutrálne. Predovšetkým musia prihliadať na potreby pacientov. ”
Tímy Lekárov bez hraníc videli v Brazílii na vlastné oči zomierať pacientov, ktorí by mohli prežiť
Prerušenie záslužnej činnosti
Prerušenie aktivít Lekárov bez hraníc v mestách Abiy Addi, Adigrat a Aksu bude mať zásadný vplyv na zdravie miestnych obyvateľov. Počas posledných šiestich mesiacov tam tímy organizácie poskytli krízovú zdravotnícku pomoc 9 440 ľuďom, vykonali 763 chirurgických zákrokov, prijali viac ako 3 000 ľudí do lôžkovej starostlivosti, pomohli porodiť viac ako 3 300 ženám, vykonali 365 cisárskych rezov, zabezpečili lekársku starostlivosť 335 obetiam sexuálneho násilia a 1 444 ľuďom poskytli psychologickú pomoc. Pred prerušením svojich aktivít Lekári bez hraníc darovali zdravotnícke zásoby regionálnym nemocniciam, ktoré zostávajú kvôli vysokým číslam pacientov extrémne preťažené.
„Rozhodnutie prerušiť naše aktivity za sebou nechá značnú medzeru v poskytovaní zdravotnej starostlivosti,” hovorí Sancristoval. „Vieme, že k veľkému množstvu pacientov sa žiadna pomoc nedostane. Vieme, že niektorí z nich zomrú. Sme si vedomí, že tlak na už tak preťažené zdravotníctvo bude ešte väčší. Naše tímy však musia mať možnosť poskytovať lekársku starostlivosť v bezpečí. ”
Zdroj: Lékáři bez hraníc
Barcelona / Praha, 8. júla 2021
Ilustračné foto: Ženy s deťmi čakajú na vyšetrenie v mobilnej klinike Lekárov bez hraníc v regióne Tigraj©Igor Barbero
Slovenská lekárka na Haiti: Rastúce násilie ohrozuje pacientov, aj aktivity Lekárov bez hraníc