Nacionalisticky orientovaný europoslanec počas rokovania hajloval, hrozí mu pokuta a suspendovanie (video)

17.2.2022 (Webnoviny.sk) –
Aktualizované 17. februára o 18.07 hod.

Európsky parlament (EP) vo štvrtok začal disciplinárne konanie proti bulharskému nacionalistickému europoslancovi, ktorý pri odchode zo stredajšieho plenárneho zasadnutia zrejme hajloval.

Fašistický pozdrav

Angel Džambazki, ktorý patrí do pravicovej frakcie Európski konzervatívci a reformisti, tvrdí, že to, že pri odchode zdvihol pravicu, je „príkladom vytrhnutia veci z kontextu“ a jej neprimeraného nafúknutia.

Predsedníčka EP Roberta Metsola to však identifikovala ako fašistický pozdrav, ktorý je pre ňu nepredstaviteľný. Predstaviteľ europarlamentu, ktorý chcel pre trvajúce vyšetrovanie udalosti zostať v anonymite, uviedol, že sa očakáva vyšetrovanie porušenia pravidiel.

Europoslanec môže byť suspendovaný

Predsedníčka EP Roberta Metsola to však identifikovala ako fašistický pozdrav, ktorý je pre ňu nepredstaviteľný, a začala sankčný postup. Džambazkiho pravdepodobne pozvú na podanie vysvetlenia, než sa bude parlament zaoberať sankciami. Ak by prišlo na trest, mohol by čeliť finančným postihom a suspendovaniu z parlamentných konaní.

Incident sa stal v stredu večer, keď parlament debatoval o rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie, že euroblok môže podmieniť poskytnutie finančných prostriedkov z jeho rozpočtu dodržiavaním zásad právneho štátu členskými štátmi.

Zamietol tak žaloby Maďarska a Poľska, podľa ktorých opatrenie nemá riadny právny základ. Džambazki nazval rozhodnutie súdu „ohavnosťou“.

Viac k témam: Nacionalisti, Sankcie, Suspendácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nacionalisticky orientovaný europoslanec počas rokovania hajloval, hrozí mu pokuta a suspendovanie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.