Festival technológií ponúka bohatý program aj počas soboty. Nenechajte si ujsť ITAPA Expo 2022

Máte doma technologických nadšencov, ktorí by chceli vidieť chodiacich robotov, programovať lego modely či zistiť ako vyzeral prvý počítač? Príďte sa pozrieť na nový festival inovácií ITAPA E 2022: Od Dubaja k Dunaju, ktorý pokračuje bohatým program aj počas dnešného dňa, 10. septembra, na nábreží Dunaja v Bratislave.

Zážitkové objavovanie, experimentovanie, súťaže, premiéra prvého slovenského vodíkového auta zaujme veľkých aj malých návštevníkov. Vstup zadarmo.

ITAPA Expo je prvý ročník nového festivalu, ktorého zámerom je predstaviť inovatívnu tvár našej krajiny a novinky z oblasti technológií. Je spojením unikátnej výstavy, prezentácií, diskusií a atraktívnych aktivít pre milovníkov technológií, ale aj pre rodiny s deťmi. Dvojdňové podujatie, ktoré odštartovalo už včera, ponúka najpútavejšie exponáty vrátane prototypov vystavených v slovenskom pavilóne na Expo Dubaj 2020. Pripravený je bohatý program pre dospelých, študentov aj deti, na ktoré čaká množstvo zážitkových hier a kreatívnych výziev ako je napríklad možnosť postaviť si vlastného robota,“ uviedla riaditeľka ITAPA Expo 2022, Dana Kršáková.

Dvojdňové podujatie, ktoré by sme mohli nazvať oslavou technologických inovácií, prinesie na Námestie M. R. Štefánika pri Eurovei v Bratislave, to najlepšie zo Slovenska.

Počas dnešného dňa, 10. septembra, o 11-tej hodine je prvým bodom programu FIRST
Lego League a najlepšie novinky zo sveta robotiky. Predstavia sa Tatranskí dravci s témou robotika a inovácie do škôl, taktiež First Global Slovakia s riešením globálnych výziev technológiou. Program pokračuje atraktívnymi aktivitami počas celého dňa. O 18.30 vystúpi nádejná slovenská speváčka Anika Iris s kapelou. V sobotu uzavrie veľkolepé podujatie inovácií premietanie filmu Filipa Kuliševa v čase od 20.00 do 21.00 hod.

Okrem technologickej expozície, ktorá je lákadlom pre malých i veľkých, sa môže verejnosť priamo zapojiť do množstva diskusií s predstaviteľmi inštitúcií, firiem a samospráv na aktuálne témy spoločenského života. Rozprávať sa bude o obnoviteľných zdrojoch energie, vodíkovej revolúcii či energetických úsporách, ale aj o rozvoji cestovného ruchu a zdravotníckych technológií. Zaujímavé informácie zaznejú aj o vývoji výpočtovej techniky a počítačovej gramotnosti. Viete, aké rozmery a kapacitu mal prvý počítač?

Dôležitou súčasťou festivalu sú študenti, ktorí budú o pár rokov lídrami vo vývoji moderných technológií, preto sa návštevníkom predstavia vybrané školy a ukážu, ako môžu vyzerať netradičné spôsoby vzdelávania. Priestor dostanú aj začínajúci inovátori. Študenti budú môcť svoje kreatívne nápady a inovatívne prístupy odprezentovať priamo pred zástupcami spoločností z oblasti technologických noviniek, ktorí sa môžu stať ich potenciálnymi zamestnávateľmi či obchodnými partnermi.

Pre najmenších vedátorov je pripravené zážitkové objavovanie, zábavné experimenty, hlavolamy a zaujímavé súťaže. Deti si môžu na vlastnej koži vyskúšať množstvo atrakcií:

 • First Lego League – postav si z lega vlastného robota
 • Formula Student – sadni si do kokpitu skutočnej formuly, ktorú postavili študenti Slovenskej technickej univerzity v Bratislave
 • Artlandia – nechaj sa potetovať alebo trblietavo namaľovať
 • Fotomat – urob si zaujímavú fotku priamo na podujatí ITAPA Expo alebo si vytlač vlastné fotky z mobilu
 • Stánok Matador – využi možnosť stať sa pretekárom a zúčastni sa virtuálnych automobilových pretekov
 • Vedecké animácie Aurélium – otestuj vodivý potenciál jednotlivých kovov a staň sa tak vodičom elektriny alebo sa zúčastni merania postrehu a koordinácie
 • Eko Tour Thomasa Puskailera – nenechaj si ujsť interaktívny koncert známeho hudobníka a moderátora s kapelou, súčasťou sú eko pesničky, súťaže aj zaujímavé
  eko-fakty
 • Zahraj sa na zdravotnú sestričku – príď si vyskúšať, ako sa dá odobrať krv na umelej
  ruke

Podrobný program dvojdňového podujatia nájdete tu.

Viac informácií získate na www.itapa.sk, novinky a zaujímavosti sledujte na facebookovom profile či instagramovom účte.