Fico: Ak má opozícia prevziať zodpovednosť za vládnutie, koalícia musí zaplatiť istú politickú daň (video)

0
Fico: Ak má opozícia prevziať zodpovednosť za vládnutie, koalícia musí zaplatiť istú politickú daň (video)

10.10.2022 (Webnoviny.sk) – Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) navrhuje, aby sa uzavrela písomná dohoda, pod ktorú sa podpíšu predseda vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár ako aj predstavitelia všetkých parlamentných opozičných strán.

Povedal to v pondelok predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii. „Ak má prevziať opozícia akúkoľvek mieru zodpovednosti za vládnutie, tak celkom prirodzene musí za to zaplatiť vládna koalícia politickú daň,“ dodal Fico. Predseda strany Smer-SD upresnil, že politickou daňou myslí predčasné parlamentné voľby.

„Ak máme záujem niektoré veci dotiahnuť do konca, tak opozícia žiada, aby sme ukončili tento vládny marazmus. Ľudia chcú predčasné parlamentné voľby, a to potvrdzuje aj fakt, že 85 percent občanov nedôveruje tejto vláde,“ tvrdí Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dohoda by mala dve časti

Ďalej avizoval, že strana všetkými 27 hlasmi podporí návrh na zmenu ústavného zákona, ktorý do parlamentu predložil nezaradený poslanec a predseda strany Život – Národná strana (Život-NS) Tomáš Taraba. Fico dodal, že ak sa opozícia s koalíciou dohodne na predčasných parlamentných voľbách, prvá časť dohody bude naplnená.

„Druhá časť dohody nemôže spočívať v tom, že opozícia bude hlasovať za návrhy zákonov ruín vládnej koalície, ktoré sú naplnením vládneho programu týchto strán,“ povedal Fico a dodal, že jediné, čo sú ochotní podporiť za daň predčasných volieb, je „súhrn opatrení proti zdražovanou a súhrn opatrení, ktoré zagarantujú dostatok energií pre firmy a celú slovenskú spoločnosť“.

Zároveň vyzval predstaviteľov koaličných strán, aby strane Smer-SD čo najrýchlejšie predložili návrhy.

„My stále nevieme, čo navrhujú, oni len pýtajú peniaze. Videl niekto z vás návrh štátneho rozpočtu?,“ pýta sa. Fico ďalej zdôraznil, že ak nedôjde k dohode a aj v utorok 11. októbra nebude Národná rada (NR) SR funkčná a ďalšiu schôdzu budú otvárať až v utorok 18. októbra, dovtedy je priestor, aby vládna koalícia zadefinovala, čo presne chcú od Smeru-SD.

Rozprávať sa dá len s Kollárom

Predseda Smeru-SD dodal, že „s väčšinou opozičných subjektov už hovoril a majú na to zatiaľ rovnaký názor“. Ešte ho v pondelok čakajú dva rozhovory.

Robert Fico však nechcel prezradiť, s ktorými stranami sa už rozprával. Taktiež uviedol, že v súčasnosti nemá na strane vládnej koalície partnerov. „S jediným, s kým sa dá rozprávať, je Boris Kollár, ktorý začína chápať, čo sa deje,“ doplnil Fico.

Viac k témam: Koaličná kríza, Menšinová vláda Eduarda Hegera, pád vlády, Predčasné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico: Ak má opozícia prevziať zodpovednosť za vládnutie, koalícia musí zaplatiť istú politickú daň (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu