Finančný denník sa v uplynulých rokoch stal populárnou formou toho ako evidovať svoje financie. Vo svete filantropiek je nesmierne obľúbený. Nejde však iba o milionárky a investorky. Pravdou je, že finančný denník vie poskytnúť výhody každému, kto dochádza do pravidelného styku s financiami. Od tínedžerov až po dôchodcov.
Kto finančný denník potrebuje?
Ak ste sa doteraz nikdy poriadne nezamýšľali nad vašimi finančnými rozhodnutiami, je najvyšší čas. Nejde iba o to, koľko peňazí míňate, ale aj o to, ako sa pri tom cítite a aké emócie to vo vás vyvoláva. Finančný denník sa vám zíde ak:
- Nerozumiete, kam každý mesiac miznú peniaze, ktoré zarobíte.
- Ste vyskúšali pracovať s viacerými rozpočtami, ale žiadny nefunguje tak, aby ste boli v konečnom výsledku spokojní s vašou finančnou situáciou.
- Sa cítite uviaznutí vo svojich návykoch utrácania a neviete, ako ich zmeniť.
- Peniaze vnímate iba ako krátkodobú víziu a nezačleňujete ich do vašich dlhodobých cieľov.
- Neviete uniknúť naučeným zvykom, ktoré ste sa naučili od svojich rodičov. Jednoducho kopírujete spôsob, akým hospodárili s financiami oni.
Ako si finančný denník založiť?
Vytvorte si zónu bezpečia, kde budete na stránky denníka čestne zapisovať vaše výdavky. Priznajte všetko, do čoho ste v daný mesiac zainvestovali. Či už ide o pár eur za vašu obľúbenú rannú kávu alebo o mesačnú splátku vašej hypotéky. Spíšte si každú položku.
zamerajte sa na zbytočné výdavky, ktoré sa pravideLne opakujú.
Ak budete denník viesť skutočne poctivo, nájdete istý vzorec v tom, kde zbytočne utrácate najviac. Možno prídete na to, že isté položky na zozname sú skutočne nepotrebné a jednoducho vám za to nestoja. Keď sa na každý z vašich nákupov spätne za mesiac pozriete, ako sa pri tom cítite? O ktorých z daných položiek si myslíte, že boli skutočne nepotrebné?
Išlo o plánované alebo spontánne rozhodnutia kúpy? Štúdie dokazujú, že až 77 % z nás nakupuje spontánne, bez rozmyslu a veľakrát bohužiaľ zbytočne. Nakupovanie nových vecí v nás často vyvoláva pocit nových začiatkov a povzbudzuje to tvorbu endorfínov v našom tele. Táto radosť z nákupnej horúčky je síce príjemná, ale poskytuje nám iba krátkodobú radosť.
Na všetko potrebujete len 6 týždňov:
Týždeň 1: Zhodnoťte svoju situáciu
V prvom týždni si prejdete svoje výdavky za posledné týždne. Spočítajte svoje výdavky v porovnaní s vaším príjmom. Ak si už vediete záznamy o rozpočte v tabuľke alebo v samostatnom zošite, bude to jednoduché. Ak máte tendenciu v polovici mesiaca prestať sledovať rozpočet, zaviažte sa teraz zaznamenávať svoje financie, aby ste mohli urobiť presnú analýzu.
Týždeň 2 a 3: Zreflektujte
V nasledujúcich dvoch týždňoch si budete musieť vyhrnúť rukávy a ísť skutočne do hĺbky. Vaše predošlé finančné prehodnotenie vás mohlo už motivovať k tomu, začať rozmýšľať o tom, čo robíte zle. Utrvďte sa v tom, čo robíte zle a naopak v tom, kde treba pridať.
Finančný list pre vaše budúce ja
Približne v polovici na vašej ceste za lepšími finančnými rozhodnutiami je fajn si napísať list pre vaše budúce ja. Nájdite si svoje finančné ciele, stanovte si predsavzatia, ktoré chcete v budúcnosti dodržiavať. Na stránke vášho finančného denníka skúste odpovedať na nasledovné otázky:
- Aký je môj najväčší strach týkajúci sa financií?
- Keď som bol dieťa, ako dospeláci okolo mňa hospodárili s peniazmi? Teraz, keď som už dospelý/á, myslím si, že to robili dobre alebo zle?
- Ako som prvýkrát prišiel do styku s peniazmi?
- Ovplyvňujú niektoré z mojich najväčších snov peniaze?
- Ako môj partner/blízky hospodári s peniazmi?
Týždeň 4: Je na čase si určiť finančné ciele
Čo pre vás znamená finančný úspech? Pre niekoho je to osamostatnenie sa, odchod od rodičov. Pre druhého zasa výpoveď v práci a začiatok podnikania. Možno to pre vás bude splatenie dlhov či hypotéky. Žiadny cieľ nie je príliš malý ani veľký. Je presne taký veľký a splniteľný, ako v danej chvíli potrebujete.
Týždeň 5: Financie potrebujú plán
Ktorá časť vášho finančného plánu potrebuje priadny refreš? Zamyslite sa nad rozpočtovým plánom, ktorý chcete dodržiavať, nad blížiacimi sa výdavkami a úsporami alebo investíciami, ktoré plánujete uskutočniť. Je dôležité byť prísny vo svojich cieľoch a určiť si časový horizont na ich dosiahnutie. Vo veľa prípadoch pomôže rozdelenie na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé ciele.
Týždeň 6: Učte sa zo svojich chýb a skúšajte nové veci
Keď už je váš plán v pohybe, je načase zainvestovať do finančného vzdelávanie. Nemyslíme tým výhradne investovanie peňazí, práve naopak. To jediné, čo musíte do vášho budúceho vzdelávania investovať, je to najcennejšie čo máme. Je to váš čas. Na internete nájdete nespočetné webové stránky zamerané na vzdelávanie. Možno nájdete potešenie práve v odbornej literatúre, možno vo forme zaujímavých podcastov. Dôležité je len nájsť si to, čo vás baví a dáva vám zmysel.
Finančný denník môže prispieť ku skvelým zmenám vo vašom živote. Naučí vás robiť efektívnejšie finančné rozhodnutia, uvedomiť si skutočnú hodnotu peňazí a pomôže vám nájsť spôsoby na splnenie vašich veľkých snov!
Zdroj: https://www.femaleinvest.com/magazine/what-is-a-money-journal-and-is-it-right-for-you