Keď sa povie steak, každý si automaticky pomyslí na veľký hovädzí biftek pripravený na rozpálenom grile. Pokiaľ ešte stále odolávate čaru tejto pochúťky, teraz je ten najlepší čas na zmenu. Budete prekvapení, koľko druhov steakov si viete pripraviť.
Filet Mignon
Začať musíme určite s najlahodnejším a veľmi jemným steakom zvaným Filet Mignon. Ten pochádza zo sviečkovej, vďaka čomu mäso neobsahuje priveľa tuku a patrí k tým krehkejším a chuťovo delikátnejším. Steak je obľúbený najmä vo Francúzsku.
Vzhľadom na to, že ide o steak zo sviečkovej, patrí k tým najdrahším. Záležať by ste si mali dať na kvalite mäsa, najlepšie bude slovenské hovädzie mäso v BIO kvalite.
Steak najlepšie pripravíte na prudkom ohni na grile či panvici, kedy sa rýchlo zatiahne a šťava, ktorá sa v meste nachádza, zostane v jeho vnútri. Po nakrájaní získate mäso s výnimočnou jemnosťou a intenzívnou chuťou, ktorá pohladí váš jazyk.
Flank steak
Tak trocha opakom predošlého steaku je Flank steak. Ide o robustný a najmä svalnatý steak, ktorý je ako stvorený na gril. Má intenzívnu hovädziu chuť, ktorú zvýrazní príprava práve na grile, no steak viete spraviť aj na panvici alebo pečením v rúre.
Hrúbka steaku by mala byť okolo 2 cm, mäso je zo spodnej časti a to z brušnej svaloviny. Aj preto má krásne mramorovanie, no zároveň nízky podiel tuku v mäse.
Najlepšie je kúpiť mäso v celosti, spraviť ho a až následne nakrájať na plátky a to priečnym rezom svalových vlákien pod jemným uhlom. Mäso je tuhšie, bez problémov ho tak viete nakrájať. Ak si zvolíte teľací steak, bude o niečo jemnejší a mäkší.
Rump steak
Tento steak sa pripravuje z hovädzej kvetovej špičky, čo je časť, ktorá patrí k zadnému mäsu. To je len veľmi mierne mramorované a má pomerne krehkú štruktúru. Na povrchu má tenkú tukovú vrstvu a práve vďaka nej zostáva dostatočne šťavnaté.
Rump steak je vďaka štruktúre mäsa a nízkemu obsahu tuku veľmi populárny a najmä veľmi chutný. Hrubý býva 3 až 4 cm, takže ide o poriadne veľký biftek.
Zároveň je tento steak ideálnou príležitosťou na marinovanie hovädzieho mäsa. To sa robí až po prepečení steaku a aj samotná marináda je veľmi jemná a len zvýrazní chuť mäsa. Obsahuje totiž iba olivový olej, cesnak, rozmarín a citrón.
Rib Eye steak
Vysoká roštenka patrí k hovädziemu mäsu, ktoré je jedno z najviac cenených a obľúbených. Práve z nej sa pripravuje Rib Eye steak, ktorý je mnohými označovaný za kráľa steakov. Jeho typickým znakom je tukové oko priamo uprostred steaku.
Vďaka tomu, že tento kus mäsa obsahuje tuku o niečo viac, má nezameniteľnú a výraznú chuť. Nie je príliš mäkké a ani tvrdé, jeho štruktúra je ideálna.
Okrem typickej chuti a vôni má Rib Eye steak aj dostatok šťavnatosti a to práve vďaka tuku v jeho vnútri. môžete si ho spraviť na panvici aj na grile, jeho hrúbka by mala byť okolo 3 cm. Najlepšie ho pripravíte v štýle “medium”, čiže sa pečie najviac 4 minúty.
T-bone steak
Na záver tu máme klasický a svojimi proporciami obrovský T-bone steak. Jeho pomenovanie je odvodené od tvaru dvoch nárezov svalov, ktoré sú oddelené kosťou, spolu vytvárajú písmeno T. Výnimočný je aj tým, že ponúka spolu dva druhy mäsa.
Prvým je lahodná, šťavnatá a svalnatá nízka roštenka, tým druhým zas jemná sviečková. Steak totiž vzniká vertikálnym rezom práve medzi týmito mäsami.
Výsledkom je neuveriteľná symfónia chutí, no aj náročnejšia príprava. Chudšia sviečková sa totiž griluje rýchlejšie, ako roštenka na druhej strane kosti. Ak chcete mať steak prepečený všade rovnako, musíte časť so sviečkovou držať ďalej od plameňa.
Informačný servis