Forbes 30 pod 30: Do rebríčka sa dostali miliónoví startupisti, známi športovci aj influenceri

0
Forbes 30 pod 30: Do rebríčka sa dostali miliónoví startupisti, známi športovci aj influenceri

Miliónové investície, státisíce sledovateľov na sociálnych sieťach a svetové prvenstvá či medaily. Aj tak by sa dal v skratke zhrnúť rebríček Forbes 30 pod 30 2024, v ktorom redakcia slovenského Forbesu ocenila tridsiatku výnimočných mladých talentov Slovenska.

Forbes predstavuje v poradí už dvanásty rebríček Forbes 30 pod 30 mladých a úspešných Slovákov a Sloveniek . Tento rok redakcia slovenského Forbesu zhodnotila rekordný počet prihlásených, pričom s výberom finálovej tridsiatky nám po prvý raz v každej kategórii pomohli aj laureáti tohto ocenenia z minulých ročníkov.

„Celkovo sme tento rok vyhodnocovali zhruba 600 prihlášok, z ktorých väčšina prišla prostredníctvom online formulára. Drvivá väčšina mien, ktoré sa nachádzajú vo výbere, pochádza práve z týchto nominácií,” vysvetľuje redaktorka slovenského Forbesu Simona Gulisová, ktorá rebríček tento rok zastrešovala ako celok a ktorá je zároveň moderátorkou rovnomenného biznisového podcastu.

Miliónoví startupisti aj inovátori

Ocenenie Forbes 30 pod 30 udeľujeme v šiestich kategóriách, pričom v každej z nich je pätica ocenených. Sú to kategórie biznis, startupy a technológie, veda a vzdelávanie, umenie a kreatívny priemysel, sociálni inovátori a verejná správa a šport.

„Tento rok sa nám podarilo kopírovať aj výber európskeho Forbes 30 pod 30, ktorý zostavuje americký Forbes, a do kategórie startupy zachytiť dvojicu v zložení Miroslav Gašpárek a Marián Kupčulák, ktorí stoja za biotech startupom Sensible biotechnologies, a ktorý podľa odborníkov čaká svetlá budúcnosť, o čom svedčí aj ich schopnosť vyzbierať za dva roky na trhu vyše 10 miliónov v investíciách,“ dodáva redaktorka slovenského Forbesu Simona Gulisová.

Ďalšími ocenenými sú napríklad Jakub Šuster s jeho startupom Elv.ai, ktorý bojuje proti šíreniu dezinformácií, a do ktorého zainvestoval napríklad podnikateľ Milan Dubec, alebo Martin Šlosárik, ktorý s jeho startupom Picogrid vyzbieral od investorov koncom marca 12 miliónov, pričom medzi ich klientov patrí aj americká vláda, ukrajinské bezpečnostné zložky či NATO.

Medzi umelcami zažiarila speváčka Sima

Medzi ocenenými umelcami je aj jedna z najstreamovanejších slovenských interpretiek súčasnosti Simona Hégerová, známa ako „Sima“, ktorej podobizeň svietila aj na bilborde na Times Square, keďže si ju Spotify vybral do kampane na zrovnoprávnenie žien v hudobnom priemysle. Ďalšími ocenenými sú napríklad influencer a podnikateľ Filip „Jovinečko“ Jovanovič, ekonóm a autor youtubového vzdelávacieho kanálu Ekonómia ľudskou rečou Martin Lindák, aerospace vedkyňa Michaela Brchnelová či špičkový slovenský chirurg René Novysedlák, ktorý pôsobí v pražskej nemocnici Motol v tíme, ktorý vykonáva transplantácie pľúc ako jediný v Česku a na Slovensku.

https://www.instagram.com/simonahegerova/?hl=en

Do rebríčka sme zaradili aj Huga Repáňa, ktorého firma EcoButt recykluje tabakový odpad a ako prvá na svete postavila v jeho rodnom Žiari nad Hronom cestu z tohto materiálu, čo zaujalo aj lídrov na tohtoročnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Športové úspechy reprezentuje v rebríčku šprintérka Viktória Forster, útočník hokejového tímu Calgary Flames Martin Pospíšil, či najúspešnejší slovenský krasokorčuliar za celé desaťročia Adam Hagara.

Ako Forbes vyberal

Do rebríčka vyberali ľudí, ktorý v deň jeho publikovania neprekročia 30 rokov. S cieľom priblížiť sa čo najviac metodike amerického Forbesu sme zaviedli pravidlo, že raz ocenená osoba už nemôže byť v rebríčku opakovane. Pri každej kategórii sa prihliada na merateľné parametre úspechu, v prípade biznisu a startupov ide o finančné ukazovatele ako tržby, zisky či investície, alebo o zdravé pozadie peňazí, v ďalších kategóriách o ocenenia či úspechy v súťažiach z domova i zahraničia. Taktiež berieme do úvahy aj vplyv na celkový ekosystém, v ktorom členovia rebríčka pôsobia a na to, ako ho inovujú, či ako vracajú niečo späť spoločnosti.

Medzi porotcami, ktorí tento rok pomáhali s výberom finalistov, boli napríklad aj futbalista Marek Hamšík, hokejista Tomáš Tatar, herečka Natália Germáni, investor Andrej Kiska, výskumník umelej inteligencie Jakub Mačina, Denis Kováč známy z podcastu Mozgová atletika či influencerka Sandra Sviteková s jej iniciatívou Dejepis Inak. „Bolo zaujímavé pozorovať, že sa z veľkej časti na menách zhodli v každej kategórii, čo môže svedčiť aj o kvalite jednotlivých zástupcov rebríčka,” poznamenáva Simona Gulisová.

Celý rebríček nájdete na tomto odkaze.

Forbes Slovensko

Forbes Slovensko je biznisový mesačník z vydavateľstva Barecz & Conrad Media. Na Slovensku vychádza od roku 2010 a podľa údajov ABC auditu je najúspešnejším ekonomickým periodikom na Slovensku. Barecz & Conrad Media titul úspešne vydáva od roku 2011 aj v českej mutácii a od roku 2013 aj v Maďarsku. Vydavateľ prevádzkuje tiež online platformy forbes.sk, forbes.cz, forbes.hu a knižnú divíziu barecz & conrad books, v ktorej vyšlo niekoľko bestsellerov z oblasti literatúry faktu. K tradícii Forbesu patria pravidelné rebríčky a špeciály ako Najbohatší ľudia Slovenska a sveta, 30 najúspešnejších ľudí pod 30 rokov, Top rodinné firmy Slovenska, Top influenceri a mnohé ďalšie. Forbes vychádza celkovo v 41 zahraničných licenciách a 24 jazykoch. Pôvodný americký magazín vznikol ešte v roku 1917.

žiadne príspevky na zobrazenie