Jeho posledná kolekcia inšpiruje ženy k odvahe. Fero Mikloško pôsobí vo svete módy už viac ako dvadsať rokov, a predsa vždy dokáže sviežo prekvapiť. Koncom minulého roka nás všetkých vyprovokoval k zamysleniu filmovou výzvou, aby sme darovali rešpekt a lásku.
Témou krátkeho filmu, The Gift, je bezpodmienečná láska a rešpekt. Ide o pohľad do sveta rodiny, v ktorej sa otec nevie, aspoň zo začiatku, vyrovnať s tým, že jeho syn je homosexuál. Prečo tento film vznikol práve teraz?
Bol to hlavne nápad a idea agentúry Oliver, ktorá ma oslovila na spoluprácu. Film vznikal takmer rok. Dolaďovali sme scenár, a hlavne prispôsobovali termíny pre štáb, keďže na filme spolupracovali špičkoví tvorcovia a významní ľudia. Nešlo nám o prvoplánovú vec a ani príbeh. Išlo hlavne o to, že ľudia ešte nie sú úplne naučení tolerantnosti, pochopeniu a chuti niečo na sebe meniť k lepšiemu. Film vznikol akurát v období, keď som aj ja menil nejaké veci vo vlastnom živote.
Bol tento film inšpirovaný tvojou vlastnou skúsenosťou?
Nie úplne, ale isté náznaky tam sú. Kiež by mi môj otec kúpil krásne šaty od Mikloška.?
Slovensko predsa len ešte vždy patrí ku krajinám, kde homofóbia je skôr štandardom ako výnimkou. Ako tento fakt ovplyvňuje tvoj život a prácu?
Ja to našťastie už nemusím zopár desaťročí riešiť. Sme malá krajina, ale bohužiaľ s veľkou zlobou a netolerantnosťou voči druhým, iným, výnimočným a šťastným ľudom.
Začiatkom minulého roka ťa inšpiroval divoký západ. Koncom roka si predstavil v Inchebe novú kolekciu, ktorá sa nesie v znamení odvážnych kombinácií. Čo si chcel touto kolekciou odkázať ženám? Ako vznikala?
Divoký západ som nosil v hlave už dlho, len som nevedel akým spôsobom ho predstaviť. Veľkou inšpiráciou bola pre mňa americká speváčka Dolly Parton. Pustil som si zopár skladieb a už to potom išlo samé. Posledná kolekcia jeseň/zima je o temperamente, o smelej žene, o kombináciách a o odvahe. Vznikala trocha pomalšie ako ostatné kolekcie, ale o to to bolo pre mňa intenzívnejšie a premyslenejšie.
Prečítajte si aj rozhovor s návhárkou sukní, ktorá ich považuje za najuniverzálnejší kúsok šatníka
Už viac ako 20 rokov pôsobíš v slovenskom dizajne. Hovorí sa, že móda sa opakuje. Čo by ťa potešilo ako návrat do šatníkov? A naopak, za ktorými „trendami“ ti vôbec nie je ľúto?
To, čo by ma potešilo, tu už je alebo bolo. Len to treba s rozumom a vkusom refrešnúť. Zatiaľ nie je trend, ktorý by som úplne vynechal alebo s ním nenarábal. Mam rád trendy od 70-tych rokov do roku 2000. A potom už len do moderna.?
Si jeden z našich najúspešnejších návrhárov. Slobodné povolanie prináša flexibilitu, ale určite má aj svoje úskalia. Ako ty definuješ úspech? Čo by si poradil začínajúcim tvorcom (v akejkoľvek oblasti), ktorí sa chcú svojim talentom aj živiť?
Úspech je pre mňa talent, chuť, šikovnosť a pokora! Začínajúcim tvorcom odporúčam hlavne trpezlivosť a naozaj chuť niečo vytvoriť, ale nie zo dňa na deň. Nesmú byť hneď sklamaní, ak sa nebude dariť.
Na záver ešte nemôžem naše čitateľky sklamať a nespýtať sa aj na tvoj názor ohľadom dámskeho šatníka. Čo nesmie chýbať v šatníku úspešnej akčnej ženy?
Pokiaľ je naozaj úspešná a akčná, nemali by jej v šatníku chýbať okrem čiernej aj nejaké výraznejšie farby a aj zopár trblietavých kúskov a kožušín.