Helen Keller: Vzdelanie môže byť prístupné každému, aj bez zraku a sluchu

0
Helen Keller: Vzdelanie môže byť prístupné každému, aj bez zraku a sluchu
https://en.wikipedia.org/wiki/Helen_Keller

Helen Keller je meno, ktoré rezonuje ako symbol odvahy, inteligencie a neustúpčivosti. Jej životný príbeh je pôsobivou ukážkou toho, ako človek dokáže prekonať ťažké prekážky a zanechať významnú stopu v histórii.

Narodená v roku 1880 v meste Tuscumbia v americkom Štáte Alabama, Helen bola zdravé dievčatko, až kým v 19 mesiacoch neochorela na chorobu, ktorá ju pripravila o zrak a sluch. Pre mnohých by takáto strata znamenala koniec aktívneho života, ale pre Helen to bol začiatok neobyčajnej cesty.

Helen Keller (vľavo) s Annou Sullivan na Cape Cod v 1888, foto:
člen rodiny Thaxter P. Spencer, teraz časť R. Stanton Avery Special Collections, at the New England Historic Genealogical Society

Objavenie cesty k komunikácii

Kľúčovým momentom v jej živote bolo stretnutie s Anne Sullivanovou, učiteľkou, ktorá prišla do rodiny Kellerovcov v roku 1887. Anne použila metódy, ktoré boli v tom čase revolučné – písanie slov do Heleninej dlane a učenie asociácie medzi dotykom a objektmi. Prvým slovom, ktoré Helen pochopila, bolo „voda“, a tento prelom vťahoval dvere do sveta komunikácie a poznania.

Vzdelanie a úspechy

S Anne po boku sa Helen naučila nielen komunikovať, ale aj čítať, písať Braillovým písmom, a dokonca hovoriť. Neskôr navštevovala prestížnu Radcliffe College, ktorú ukončila s vyznamenaním v roku 1904, stávajúc sa prvou nevidomou a nepočujúcou absolventkou univerzity. Jej akademické úspechy inšpirovali generácie študentov a ukázali, že vzdelanie môže byť prístupné každému.

Helen Keller
Helen Keller drží magnóliu, rok 1920, foto: Los Angeles Times; restored by User: Rhododendrites – Los Angeles Times photographic archive, UCLA Library

Aktivizmus a globálny vplyv

Helen Keller nebola len vzdelaná žena – bola aj odhodlanou aktivistkou. Celý život bojovala za práva zdravotne postihnutých, žien a pracujúcich. Ako členka Americkej federácie pre nevidiacich (AFB) sa venovala zlepšovaniu podmienok pre nevidiacich a podporovala zavádzanie dostupnejších vzdelávacích možností.

Jej rečnícke schopnosti a publikácie, vrátane autobiografie „Príbeh môjho života” (The Story of My Life), jej zabezpečili medzinárodnú pozornosť. Počas svojich ciest do viacerých krajín sa stretla s najvyššími predstaviteľmi štátov a inšpirovala milióny ľudí svojou energiou a optimizmom.

Nezmazateľné dedičstvo

Helen Keller zomrela v roku 1968, no jej odkaz žije dodnes. Jej príbeh pripomína silu vzdelania, empatie a vytrvalosti. Vôľa prekonať osobné obmedzenia a zasvätiť život pomoci druhým z nej robí jednu z najinšpiratívnejších osobností histórie.

Helen Keller učí svet, že najväčšie prekážky často nepochádzajú z fyzických obmedzení, ale z nedostatku odvahy a viery v to, čo môžeme dosiahnuť.

Predošlý Osvedčené triky, s ktorými sa naučíte cudzí jazyk rýchlejšie
Pokračovať Zo života žien: Daniela
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu