Ideálna trailová bežecká obuv pre ženy i mužov

0
Ideálna trailová bežecká obuv pre ženy i mužov
Bežecká obuv je kľúčovou súčasťou vybavenia každého bežca, či už amatérskeho alebo profesionálneho. Výber správneho modelu môže výrazne ovplyvniť pohodlie, efektívnosť tréningu a minimalizáciu rizika zranenia. V tomto článku vám prinášame komplexného sprievodcu, ktorý vám pomôže vybrať si ideálnu trailovú bežeckú obuv. Či už ste začínajúci alebo skúsený bežec, nájdete tu informácie, ktoré vám pomôžu ďalej rozvíjať vašu vášeň.

Kompletný sprievodca trailovou bežeckou obuvou

V nasledujúcich častiach článku sa dozviete okrem iného o:

  • rôznych typoch bežeckej obuvi,
  • kľúčových faktoroch, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere obuvi,
  • najlepších modeloch bežeckej obuvi pre ženy i mužov,
  • vlastnostiach, ktoré by mali charakterizovať dobrú bežeckú obuv,
  • výbere obuvi na beh v rôznych terénnych a poveternostných podmienkach.

Rôzne typy trailovej bežeckej obuvi

V závislosti od typu terénu, na ktorom trénujeme, si môžeme vybrať z rôznych modelov trailových topánok. Obuv pre beh v lese sa vyznačuje predovšetkým dobrou priľnavosťou a ochranou chodidla pred kameňmi a koreňmi. Topánky na beh v horách, na skalnatých terénoch, by mali mať zosilnenú časť prstov, aby ste sa vyhli zraneniu. Topánky na beh po chodníkoch v rovinatom teréne za dobrého počasia sa nemusia veľmi líšiť od štandardnej bežeckej obuvi.

Technológie používané v obuvi určenej pre beh v lese alebo v horách sa môžu navzájom líšiť. Trailové topánky New Balance z radu Fresh Foam X More Trail v3 sú vybavené výstužou Toe Protect v oblasti prstov chodidla na ochranu pred nárazmi na tvrdé prekážky a technológiou Vibram® Megagrip pre vynikajúcu priľnavosť na skalnatom a ťažko dostupnom teréne.

Na druhej strane, bežecká obuv New Balance z radu SuperComp Trail, určená na trailový beh a každodenný tréning v teréne, má okrem technológie Vibram® Megagrip aj tzv. Energy Arc – platňu z uhlíkových vlákien zabudovanú do medzipodrážky, ktorá poskytuje významný návrat energie počas odrazu.

Stojí však za to pozrieť si aj zvyšok ponuky trailových bežeckých topánok značky New Balance. Ponuka e-shopu zahŕňa bežeckú obuv vyspelú z hľadiska materiálov a technológií, ktorú bežci vysoko oceňujú. Značka spolu s vedcami a športovcami pracuje na tom, aby nové modely bežeckej obuvi pomáhali dosahovať čoraz lepšie výsledky a výrazne ovplyvňovali komfort používania pre amatérov i profesionálnych športovcov.

Skontrolujte: Prehľad bežeckej obuvi New Balance

Bežecká obuv – ktorú si vybrať? Kľúčové faktory

Pri výbere bežeckej obuvi je potrebné dať si pozor na niekoľko kľúčových faktorov. Najprv stojí za to určiť typ tréningu a terén, na ktorom budete behať. Je tiež potrebné vziať do úvahy nielen terén, ale aj počasie. Lesné alebo horské cesty sa môžu stať veľmi nebezpečnými, ak prší a povrch je klzký alebo bahnitý. Ak chcete na jeseň behať v lese, oplatí sa to zohľadniť ako ďalší faktor pri výbere obuvi. Nezabudnite takisto na prekonané vzdialenosti. Pri dlhých a náročných tréningoch bude dobré odpruženie nevyhnutné na minimalizáciu zranení a úrazov.

Čo ešte treba mať na pamäti pri kúpe dobrej bežeckej obuvi?

Pri výbere dámskej alebo pánskej trailovej bežeckej obuvi (les, hory) by ste mali mať na pamäti:

  • tlmenie obuvi,
  • jej priľnavosť,
  • hmotnosť
  • drop,
  • veľkosť topánok,
  • typ chodidla – supinačné, pronačné alebo s prirodzenou pronáciou.

Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo sú tieto vlastnosti bežeckej obuvi dôležité pre outdoorové športy. Dobre zvolený model obuvi nám umožní vychutnať si beh naplno a zároveň sa vyhnúť zraneniam.

Aké tlmenie bežeckej obuvi zvoliť?

Tlmenie je schopnosť topánok absorbovať silu nárazu. V prípade behu je to potrebné v okamihu, keď je noha v kontakte so zemou. Tlmenie chráni naše kĺby, svaly a šľachy pred preťažením, ktoré vzniká pri kontakte chodidla so zemou. Dobre zvolené tlmenie vám umožní pohodlne bežať po rôznych povrchoch. Výraznejšie tlmenie je potrebné pri vyššej hmotnosti bežca, pri behu po asfalte alebo pri dlhších vzdialenostiach v teréne alebo skalnatom prostredí. Je potrebné mať na pamäti, že funkcia tlmenia obuvi sa počas jej používania znižuje – čím vyššia je hmotnosť bežca a čím viac kilometrov prebehne, tým rýchlejšie je potrebné topánky vymeniť.

Aká priľnavosť bežeckej obuvi je vhodná?

Priľnavosť je najdôležitejšou vlastnosťou trailovej bežeckej obuvi, pomáha totiž bežcovi vyrovnať sa s nerovným terénom a znižuje riziko zranenia. Beh v lese a na horách vyžaduje topánky s väčšou priľnavosťou a ochranou pred kameňmi a koreňmi. Preto stojí za to zvoliť topánky s agresívnym dezénom, ktorý zabezpečí dobrú priľnavosť na nerovnom teréne, a so zosilnenou prednou časťou, ktorá ochráni prsty na nohách pred nárazmi. Na jeseň je povrch v teréne mokrý a dokonca blatistý, takže toto je ďalší argument pre adekvátne odpruženie.

Aká by mala byť hmotnosť bežeckej obuvi?

Pokiaľ ide o hmotnosť, rozdiely môžu byť významné, ak porovnáme pretekársku obuv (najľahšia) a trailovú bežeckú tréningovú obuv (najťažšia). Hmotnosť priamo závisí od použitej technológie výroby a tlmenia bežeckej obuvi. Čím vyššia je trieda tlmenia, tým vyššia je priemerná hmotnosť topánky. Samozrejme, stojí za to vyberať tie modely, ktoré sú ľahšie, pretože beh bude zábavnejší. V prípade dámskej a pánskej trailovej bežeckej obuvi však bude hmotnosť topánok vždy vyššia ako pri behu na asfalte alebo na bežiacom páse.

Aký drop má mať bežecká obuv?

Drop je rozdiel vo výške podrážky medzi pätou a prstami na nohách. Dobre zvolený drop vám umožní pohodlne bežať a vyhnúť sa zraneniam. Drop by mal byť prispôsobený vašej aktuálnej technike behu. Čím je väčší, tým silnejšie je odpruženie pod pätou a beh je menej prirodzený, ale aj menej namáhavý. Typický drop je 10 alebo 12 mm. Odporúča sa, aby si začiatočníci a tí, ktorí nemajú dobrú bežeckú techniku, vybrali topánky s dropom o 8 mm smerom nahor a pokročilí bežci a tí, pre ktorých je technika behu kľúčová 6 mm a menej.

Veľkosť dobrej bežeckej obuvi

Pri výbere veľkosti bežeckej obuvi by ste mali zvážiť povrch pri behu. V prípade rovných asfaltov alebo lesných ciest by topánky mali byť o 5 mm väčšie ako bežné tenisky na každý deň. Pri intenzívnom bežeckom tréningu alebo dlhých vzdialenostiach, napr. maratónoch, by ste mali k veľkosti pridať ďalších 10 mm. Počas dlhšieho behu môže noha opuchnúť, takže väčšia obuv zabráni odieraniu chodidla. Podobne pre kratšie behy sa odporúčajú topánky, ktoré nie sú oveľa väčšie ako tie na každodenné použitie, pretože väčšia veľkosť môže viesť k bolestivým odreninám a pľuzgierom. Ľudia, ktorí behajú rôzne vzdialenosti, by si mali kúpiť dva páry topánok.

Typ chodidla – supinácia a pronácia

Pronácia a supinácia sú formy nasmerovania chodidiel vzhľadom na ich os pri chôdzi alebo behu. Supinácia znamená, že vonkajšia strana chodidla je vystavená najväčšiemu tlaku pri kontakte so zemou a pronácia je opačný efekt, t.j. tlak je vyvíjaný na vnútornú časť chodidla. To je dôležité, pretože rotácia chodidla pri kontakte so zemou počas behu môže viesť k častým zraneniam. Ak je to tak, je nevyhnutné skontrolovať typ chodidla a vybrať správnu bežeckú obuv.

Pronácia a supinácia. Výber bežeckých topánok podľa typu chodidiel

Pánska a dámska trailová bežecká obuv: Čo potrebujete vedieť?

Pri výbere dámskej alebo pánskej trailovej bežeckej obuvi je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Dámska bežecká obuv sa od pánskej obuvi nelíši iba farbami. Ženy majú nielen kratšie, ale aj oveľa užšie chodidlá. Ženské chodidlo rovnakej dĺžky ako mužské bude takmer vždy oveľa užšie. Požiadavky na anatomické rozdiely medzi mužmi a ženami zohľadnili dizajnéri bežeckej obuvi značky New Balance. Model trailovej bežeckej obuvi Fresh Foam X More Trail v3 sa líši hmotnosťou. Dámska verzia bežeckej obuvi je o 62 gramov ľahšia! Napriek tomu existujú ženy, ktoré si vyberajú pánske modely bez kompromisov vo výkone.

Bežecká obuv v rôznych podmienkach – čo iné by ste ešte mali mať na pamäti?

Pri behu na jeseň, keď sa popoludní skoro zotmie a často prší alebo mrholí stojí za to venovať pozornosť nielen dobrej priľnavosti, ale aj nepremokavosti, priedušnosti, a pohodliu nosenia. Topánky s priedušnými materiálmi zabezpečia lepšiu ventiláciu, čo sa premieta do väčšieho pohodlia pri behu. Je takisto dobré vybrať si topánky s anatomickým tvarom a mäkkým polstrovaním, ktoré sa prispôsobia tvaru chodidla a poskytujú bežcovi pohodlie pri dlhých vzdialenostiach., Ak si vyberiete značkovú bežeckú obuv ako napríklad New Balance, reflexné prvky, mäkké polstrovanie alebo anatomický tvar budú štandardom.

Pozrite si tiež: Zimné bežecké oblečenie – ako sa obliecť na beh v zime?

Zhrnutie – aké trailové bežecké topánky si vybrať?

Výber správnej bežeckej obuvi na jeseň a iné terénne podmienky, ako sú lesy alebo horský terén, je rozhodujúci pre pohodlie a bezpečnosť bežca. Stojí za to venovať pozornosť takým vlastnostiam, ako je priľnavosť, vodovzdornosť, reflexné prvky, ochrana pred kameňmi a koreňmi, tlmenie, stabilita, priedušnosť a pohodlie pri nosení.

žiadne príspevky na zobrazenie