Imunológ Martin Hrubiško: Naša imunita má tri základné piliere

0
Imunológ Martin Hrubiško: Naša imunita má tri základné piliere

Nedávno sme sa zúčastnili podujatia, ktoré organizovala spoločnosť Zentiva s príznačným názvom Vianoce bez výčitiek.

Pri tej príležitosti sme spravili článok z vyjadrení prof. MUDr. Martina Hrubiško, PhD., primára oddelenia klinickej imunológie a alergiológie v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave.

„Naša imunita má tri základné piliere, na čo sa často zabúda,“ hovorí profesor Hrubiško. A tou je strava, spánok a pohyb.

Zázračná pilulka neexistuje

„Zdraví ľudia, ktorí majú pocit, že sú často chorí, teda väčšina mojich klientov, by chcela nejakú záyračnú tabletku, ktorá im posilní imunitu. Keď sa opýtam, prečo, tak odpovedia, že sú veľmi unavení… Potom sa opýtam, koľko spia, koľko a ako pracujú, akú majú robotu, ako sa stravujú, a ako sa hýbu. A tí ľudia sú prekvapení, že s nimi málo rozoberám, majú pocit, že majú chorobu, a stále čakajú na tú zázračnú pilulku.

A ja poviem, treba, aby ste spávali osem hodín denne, teraz v tejto perióde roka to platí dvojnásobne, keď sú aj tie dlhšie noci. Treba, aby ste denne odpochodovali aspoň jednu hodinku, nemusíte chodiť behať na štadión, nemusíte do posilňovne, čo je v súčasnosti veľmi moderné.“

Namiesto spomalenia a vypnutia sa naháňame za kadečím.

Kľúčom je pohyb na čerstvom vzduchu

Doktor Hrubiška odporúča, aby sme sa venovali rýchlejšej chôdzi, ideálne vonku v prírode. Ak pôjdete tri krát do týždňa na Kolibu alebo Železnú studničku, urobíte pre seba veľmi veľa, hovorí profesor Hrubiško.  K zdravej imunite si pomôžeme napríklad nordic walkingom. Alternatívou môže byť bicykel a plávanie a podobné aktivity.

„A potom to zdravé stravovanie. K tomu chcem povedať, že treba zapojiť zdravý sedliacky rozum. Člove je historicky všežravec, tak sa vyvinul, mali by sme jesť všetko a všetkého s mierou.“

Ktoré potraviny sú blahodarné pre náš organizmus?

„Priemerný Slovák konzumuje málo čerstvej zeleniny a ovocia. Hlavne tú zeleninu by som chcel zdôrazniť, ovocie je tiež veľmi dôležité, ale pozor, ovocie je aj zdrojom cukru. Malo by byť čerstvé a v originálnej forme. Niekto, keď vypije pol krabice pomarančového džúsu, tak je presvedčený, koľko pre seba urobil. Ale pozor, tá krabica je možno z 5 kilo pomarančov vyrobená, a to nie je prirodzené, že keď som vypil pol krabice, tak som zjedol dva a pol kila pomarančov. Je to bez vlákniny, takže vypijem len to sladké. Takže viacej zdôrayňujem tú zeleninu.“

Doktor Hrubiško apeluje na to, aby sme konzumovali hlavne domáce ovocie a zeleninu a najviac chváli jablko: „Jedno z najgeniálnejších a najzdravších je jabĺčko. A ľudia kupujú všeliajké exotické ovocie. Kde to muselo byť, keď to prešlo cez pol zemegule – odtrhnuté surové, nezrelé, zakonzervované, aby to prežilo tú cestu. A pritom tu máme svoje jabĺčka…“

A čomu by sme sa mali vyhýbať?

„Napríklad aj tú klobásu môžete, ale dva krát do mesiaca si odrežte dve-tri kolečká. Ale neraňajkujte každý deň tú klobásu a celú nožičku. Tu niekde treba hľadať tú pravdu.

Moderný človek sa prejedá mäsom. Ja nie je som vegeterián, ani propagátor vegetariánstva, ale viem, že sa prejedáme mäsom a máme málo čerstvého ovocia a zeleniny. Niektoré mäso je málo tučné, ale trocha tuku nevadí, ak je strava pestrá. Môžete úplne všetko. Nie je pravda, že hydina je úplne najzdravšia, môžete aj hovädzie, môžete aj bravčové, ale nejedzte každý deň bravčový bôčik. Ale to neznamená, že si ho nesmiete dať,“ hovorí profesor.

Trocha tuku nevadí, ak je strava pestrá

Slováci konzumujú veľmi málo rýb.

„Teraz je vianočné obdobie, tak sa budú konzumovať možno viacej, ale pre mnohých to bude jedna príležitosť do roka, že si na Štedrý deň dajú kapra alebo inú rybu. Rybu by sme mali mať na stole každý týždeň počas celého roka. A neurobíme chybu, keď ju budeme mať 2-3 krát do týždňa. Takže pestrosť, čerstvosť, ovocie a zelenina, a nezabúdať na ryby.

Cez ryby sa dostávame k tukom. Rozmýšľajme o tukoch, zdravé tuky sú najmä vysoko nenasýtené mastné kyseliny, a to sú určité druhy olejov. Sú veľké rozdiely medzi olejmi. Okrem známeho olivového oleja, z našich domácich olejov je to napríklad ľanový olej, už menej slnečnicový olej, ktorý je populárny, ale obsahuje iné omega kyseliny, ktoré majú, žiaľ, zápal podporujúci efekt. Niektoré oleje nám dokážu tlmiť zápal v tele, a určité oleje podporujú zápaly.

Zdravým zdrojom tukov, tým najprirodzenejším, sú orechy, oriešky. Iste, niekto môže mať na ne alergiu, ale kto ich znáša, mal by konzumovať oriešky, vlašské orechy, lieskovce mandle. A tuky treba konzumovať napríklad v podobe oleja so šalátmi,“ dodáva profesor.

žiadne príspevky na zobrazenie