Intímne zdravie žien je predpokladom spokojného života. Táto téma je však dôsledne ukrytá v úzadí a často so sebou prináša klamlivé mýty, neúčinnú domácu liečbu, polopravdy a neochotu hľadať pomoc.
V priebehu svojho života sa takmer každá žena stretne s problémami spojenými s intímnym zdravím. Či už ide o vaginálne infekcie, nesprávnu hygienu, vaginálnu suchosť alebo iné nepríjemnosti, je dôležité o nich hovoriť, čo najlepšie im porozumieť a vedieť, ako s nimi zaobchádzať.
Viete, na čo môže ukazovať nepríjemné svrbenie, ako má vyzerať normálny výtok alebo na koho sa máte v prípade intímnych problémov obrátiť? Ak krútite hlavou a trochu sa pri tom červenáte, presne pre vás sú určené nasledujúce riadky.
Najčastejšie intímne problémy žien
Ženy prechádzajú počas svojho života rôznymi hormonálnymi a telesnými zmenami. Počas týchto zmien sa aj pri správnej intímnej starostlivosti môžu objaviť intímne problémy. Poďme sa spolu pozrieť na tie najčastejšie.
Vaginálne infekcie
Vaginálne infekcie patria k bežným problémom, s ktorými má skúsenosti takmer každá žena. Prejavujú sa nezvyčajným výtokom, svrbením, pálením alebo začervenaním. Nevznikajú pritom len pri pohlavnom styku. Majú viaceré príčiny.
Produkty Gynimum ponúkajú diskrétne a účinné riešenie pre rôznorodé intímne problémy žien. Na týchto webových stránkach nájdete rôzne prípravky na podporu ženského zdravia, ale aj informácie a online gynekologickú poradňu, ktorá vám pomôže prekonať strach z posudzovania a otvorene hovoriť o svojich problémoch.
Spúšťače a príčiny vaginálnej infekcie môžu byť aj bakteriálna nerovnováha, užívanie antibiotík, zmeny v hladinách hormónov, napríklad pri menštruácii, v tehotenstve alebo pri používaní nešetrnej hygieny a nosení príliš tesného a syntetického spodného prádla.
Medzi vaginálne infekcie patrí:
- Kvasinková infekcia: spôsobuje ju premnoženie kvasinky Candida albicans, ktorá sa prirodzene vyskytuje v pošve. K príznakom patrí biely, tvarohový výtok, svrbenie a pálenie.
- Bakteriálna infekcia: menej známa vaginóza, pri ktorej nastáva nerovnováha baktérií v pošve. Medzi príznaky patrí rybí zápach, sivobiely výtok a svrbenie.
- Zmiešaná infekcia: obe tieto infekcie sa môžu súčasne kombinovať, vtedy hovoríme o zmiešanej infekcii.
Ak neviete, čo spôsobilo vašu infekciu, odporúčame GYNIMUN® Rapid. Táto zdravotnícka pomôcka predstavuje prvú pomoc pri intímnych ťažkostiach. Čapík užívajte na noc po dobu 5 až 7 dní. V prípade, že problémy pretrvávajú, navštívte svojho lekára.
Kedy je nutné navštíviť lekára
Menej závažné vaginálne infekcie sa dajú vyriešiť aj používaním voľne dostupných prípravkov, ako sú laktobacily, výplachy alebo antimykotiká. Ak však infekcie neustupujú, vracajú sa, máte s nimi skúsenosť po prvýkrát, alebo ste tehotná, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Po doliečení týchto problémov, odborníci odporúčajú „napomôcť” obnove vaginálneho ekosystému pomocou kvalitných probiotík pre ženy. Tieto probiotiká sú vhodné aj na každodenné použitie ako prevencia vaginálnych infekcií. Kombinácia vaginálnych a črevných laktobacilov poskytne komplexné posilnenie mikrobiómu ženy.
Bolestivá menštruácia
Štúdie dokazujú, že takmer 80 % žien máva v priebehu svojho života bolesti pri menštruácii. Dokonca 5 až 10 % žien trpí bolesťami natoľko, že výrazne ovplyvnia ich bežný život.
Bolestivá menštruácia sa môže prejavovať mnohými symptómami:
- kŕče v podbrušku,
- bolesť krížov,
- bolesti stehien,
- nevoľnosť a zvracanie,
- hnačka,
- bolesti hlavy,
- únava.
Pomoc pri bolestivej menštruácii
Silné bolesti pri menštruácii môžu vyvolať zmeny hladiny hormónov, zlá životospráva, aj nedostatok vitamínov a minerálov. Zamerajte sa preto najmä na doplnenie vitamínu D, C aj horčíka, pokúste sa znížiť hladinu stresu, pravidelne sa hýbte a počas menštruácie sa vyhýbajte alkoholu i káve, ktoré menštruačné bolesti často zhoršujú.
Pre dlhodobý menštruačný komfort odporúčame výživový doplnok FytoFEM®PMX. Tento prípravok s unikátnou kombináciou štyroch aktívnych prírodných zložiek vám pomôže podporiť komfort pred a počas menštruácie a nastoliť vytúženú hormonálnu rovnováhu. Ako vedlajsi efekt už po mesiaci užívania pocítite pozitívne zmeny na vašich prsníkoch. Budú pevnejšie a zväčšia svoj objem.
Vaginálna suchosť
Vaginálna suchosť sprevádzajúca vaginálnu atrofiu sa prejavuje pocitom suchosti a svrbenia v pošve, bolesťou alebo pálením pri pohlavnom styku, opakovanými vaginálnymi infekciami, nepohodlím pri močení alebo náchylnosťou na poranenia v pošve. Môže prinášať nepohodlie, ale aj zníženú chuť na sex.
Tento intímny problém sa najčastejšie spája s menopauzou, ale postihuje aj mladšie ženy, napríklad pri hormonálnych zmenách, v tehotenstve, tesne po menštruácii, alebo môže ísť o následky chýb v intímnej hygiene.
Našťastie, je tu Janell®. Tento 100% prírodný oleogél bez hormónov a estrogénov, na uvoľnenie, prekrvenie a podporu vonkajších intímnych ženských partií. Ideálny pre odstránenie bolesti pri pohlavnom styku a potešenie pre vás aj partnera.
Prečo je intímne zdravie žien stále tabu
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ženy hanbia hovoriť o intímnych problémoch, je strach z posudzovania. Spoločnosť a médiá ženám už od útleho veku podsúvajú ideu, že intímne oblasti tela a ich funkcie sú tabu a nemalo by sa o nich hovoriť. Práve preto sa ženy pri intímnych problémoch cítia zahanbené, aj keď ide o bežné otázky intímnej hygieny, nadmerného ochlpenia alebo jednoducho liečiteľné ťažkosti.
Veľkou témou je aj prevencia. Z prieskumov vyplýva, že až 1 zo 4 žien nepodstupuje skríning krčka maternice kvôli tomu, že sa hanbí za tvar svojho tela, výzor svojej vulvy alebo sa boja svojho zápachu pri vyšetrení.
Takmer 40 % týchto žien nevedelo o tom, že preventívne vyšetrenia znižujú riziko rakoviny a 27 % si nemyslelo, že aj zdravé ženy musia podstupovať preventívne vyšetrenia.
Rada nad zlato: Ako prekonať hanbu a vyhľadať pomoc
Teraz je ten čas prestať sa hanbiť. Začnite hovoriť o vašich intímnych problémoch.
Tieto tri rady vám pomôžu prelomiť tabu:
- Rozprávajte sa s niekým, komu dôverujete: Môže to byť priateľka, člen rodiny, partner alebo lekár. Rozhovor o svojich problémoch vám môže pomôcť cítiť sa menej osamelé a dodať odvahu vyhľadať účinné riešenie.
- Vyhľadajte podporné skupiny: Existuje mnoho online a offline podporných skupín pre ženy, ktoré trpia intímnymi problémami. V týchto skupinách sa môžete stretnúť s inými ženami, ktoré chápu, čím prechádzate, a môžete si navzájom ponúknuť podporu a rady.
Získajte informácie: Čítajte spoľahlivé zdroje o intímnych problémoch a o tom, ako s nimi nakladať. Vedomosti vám pomôžu zbaviť sa strachu a stanete sa sebavedomejšími. Jedným zo spoľahlivých zdrojov informácií je aj Gynimun blog a Gynimun online gynekologická poradňa.