Jazva na tele, jazva na duši. Cisársky rez je viac než len operácia

0
Jazva na tele, jazva na duši. Cisársky rez je viac než len operácia

Porodila som dve deti cisárskym rezom. Pri prvorodenej dcérke nám šlo obidvom o život. Pôrod prirodzenou cestou nebol reálny. Ako som sa cítila? Ani neviem, myslím, že som nestíhala rozmýšľať nad tým, kde sa stala chyba a nestihla som byť ani smutná. Myslela som len na to, aby sa dcérka narodila zdravá.

Deväť mesiacov sa v jednej minúte môže zmeniť na slzy, plač a beznádej. Pôrod totiž vždy bol a stále je nebezpečný pre mamu aj pre dieťa. V tehotenstve robíte všetko preto, aby ste odovzdali dieťatku maximum a snažíte sa udržať aj seba v zdraví a v sile, nech sa môžete po pôrode o to malé klbko postarať. Odrazu môže byť všetko inak…

Apríl – Mesiac povedomia o cisárskom reze

Každý rok v apríli si pripomíname Mesiac povedomia o cisárskom reze (Cesarean Awareness Month – CAM). Tento mesiac slúži na zvyšovanie informovanosti o výhodách, rizikách a dlhodobých dôsledkoch cisárskeho rezu pre matku aj dieťa. Zároveň upozorňuje na dôležitosť podpory žien, ktoré ho podstúpili, a potrebu jeho indikovaného, nie rutinného používania.

Prečítajte si: Pôrod nie je len pre ženy: Ako byť otcom v pravý čas

Prečo je dôležité venovať pozornosť pôrodom cisárskym rezom?

V súčasnosti sa počet cisárskych rezov zvyšuje, no nie vždy je ich vykonanie nevyhnutné. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby ich podiel nepresahoval 10 – 15 %, no v mnohých krajinách dosahuje aj viac ako 50 %. Tento trend prináša zdravotné riziká a vyvoláva diskusiu o tom, kedy je cisársky rez skutočne potrebný.

Kedy je nevyhnutný a aké sú jeho riziká?

Cisársky rez je život zachraňujúca operácia, ktorá sa vykonáva v prípadoch ako:

  • ohrozenie života matky alebo dieťaťa (napríklad preeklampsia, abrupcia placenty)
  • nepravidelná poloha plodu (napríklad priečna poloha, koniec panvový)
  • nepostupujúci pôrod
  • viacpočetné tehotenstvo so zdravotnými komplikáciami
  • predošlé komplikácie pri vaginálnom pôrode

Cisársky rez so sebou prináša určité riziká, ako je pomalšie hojenie rany, možné infekcie, vyššia strata krvi a ťažkosti s dojčením. U detí sa môžu vyskytnúť dýchacie problémy alebo dôjde k narušenie prirodzenej mikroflóry, k čomu dochádza prechodom cez pôrodné cesty.

Jazva
Zdroj foto: Pexels_Duda Oliveira

Podpora pre ženy po cisárskom reze

Po cisárskom reze je najdôležitejšia správna starostlivosť a podpora matky, aby sa mohla zotaviť fyzicky aj psychicky. Čo pomáha?

  • podpora dojčenia (kontakt koža na kožu, podpora laktačných poradkýň)
  • dostatok odpočinku a postupné zapojenie do pohybu
  • psychická podpora, pretože niektoré ženy zažívajú pocity sklamania alebo popôrodnú depresiu

Cisársky rez je v mnohých prípadoch nevyhnutný, ale jeho nadužívanie môže prinášať riziká. Mesiac povedomia o cisárskom reze je dôležitý práve na podporu žien, pre lepšie porozumenie tejto operácii a vytváranie prostredia, kde sa bude cisársky rez vykonávať iba v nevyhnutných prípadoch. No nezabúdajme. Každá matka si zaslúži rešpekt, starostlivosť a podporu, bez ohľadu na spôsob, akým priviedla svoje dieťa na svet.

Prečítajte si: Úzkostný strach o život dieťaťa môže matku aj dieťa vyčerpávať

Jazva ako znamenie 

Som mama dvoch detí, ktoré som porodila cisárskym rezom. Neplánovala som to, stalo sa. Po pôrode to nebolo ľahké, trápili ma pocity menejcennosti, neschopnosti a sprevádzali nás aj rôzne iné problémy. Odstupom času to však vnímam inak, ale za väčšie pochopenie by som v popôrodnom období bola naozaj vďačná. Už je to našťastie všetko za nami a nepríjemné pocity a bolesti mi pripomína len jazva po cisárskom reze, ktorú vnímam ako svoju súčasť. Súčasť, vďaka ktorej na svet prišli naše dve úžasné deti.

Zdroj titulná foto: Pexels_Hannah Barata

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu