Domov Správy Slovensko Ježiš putoval ulicami Prešova sám a bez divákov, živú Krížovú cestu si...

Ježiš putoval ulicami Prešova sám a bez divákov, živú Krížovú cestu si veriaci môžu pozrieť online

2.4.2021 (Webnoviny.sk) – V Prešove sa aj tento rok počas veľkonočných sviatkov koná živá Krížová cesta. Pre pandémiu koronavírusu sa však uskutočnila bez divákov.

Aby sa predišlo zhromažďovaniu ľudí, pripravili organizátori z neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život toto podujatie už deň pred Veľkým piatkom, počas ktorého sa akcia v predchádzajúcich rokoch tradične konala. Videozáznam z podujatia bude od piatka prístupný verejnosti on-line prostredníctvom internetu.

Živá Krížová cesta bude online

Tvorcom myšlienky živej Krížovej cesty je rímskokatolícky kňaz a riaditeľ neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život Peter Gombita. Jej tradícia sa začala pred 13 rokmi ešte vo farnosti v Nižnej Šebastovej, neskôr sa presunula do centra Prešova.

Každý rok na Veľký piatok sa na autentické stvárnenie kresťanskej mytológie spred vyše 2 000 rokov prichádzali pozrieť tisícky ľudí. Minulý rok však museli tradíciu podujatia pre prijaté opatrenia v súvislosti s koronavírusom prerušiť. V tomto roku pripravili podujatie v pozmenenej podobe s jediným hercom a bez divákov, ktorí si ale môžu živú cestu pozrieť online.

„Myslím si, že každý môže sám seba kdesi tam vsunúť na tento čas, kedy Kristus bude kráčať. Čo prežil, mnohé strachy v tejto korone, mnohí blízki zomreli, mnohí sa zázrakom vrátili k životu. Takže človek má čo sám vlastne povedať, vstúpiť a sám vlastne prežiť a čakať možno aj na novú výzvu, novú odpoveď, proste kam a ako ďalej,“ uviedol Gombita.

Ježiš kráčal ulicami Prešova sám

Postavu Ježiša stvárnil Ján Jendrichovský z Novej Ľubovne. Ulica mesta kráčal netypicky sám a ďalšie postavy ho sprevádzali v podobe zvukového záznamu.

„Možno práve kvôli tejto dobe som prijal túto ponuku, lebo som bol rozhodnutý, že najbližšie roky to už nebudem hrať. Ale vzhľadom k tomu, že som nemohol byť počas Veľkej noci ako v minulosti v zahraničí, tak som bol k dispozícii. Myšlienkou bolo práve v tejto dobe poukázať na to, čo sa udialo a poukázať na Krista, ktorý je a pre väčšinu z nás musí byť východiskom z tejto situácie,“ uviedol Jendrichovský, ktorý neprítomnosť ostatných hercov, ale najmä tisícov divákov nevnímal.

„Je tam cesta, ktorú človek musí prejsť a je zameraný na to, že sa spája s tým, čo sa stalo pred 2000 rokmi,“ dodal 30-ročný učiteľ.

Videozáznam tohtoročnej Krížovej cesty bude zverejnený napríklad na webovej stránke www.niznasebastova.fara.sk, ale aj na sociálnej sieti mesta Prešov.

Viac k témam: Koronavírus, Krížová cesta, Pandémia, pandemické opatrenia, ukrižovanie Ježiša Krista, Veľká noc, Veľký piatok
Zdroj: Webnoviny.sk – Ježiš putoval ulicami Prešova sám a bez divákov, živú Krížovú cestu si veriaci môžu pozrieť online © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version