Katherine Johnson alias „Ľudský počítač“: Posunula ľudstvo ku hviezdam

0
Katherine Johnson alias „Ľudský počítač“: Posunula ľudstvo ku hviezdam
Katherine Johnson, foto: NASA/Sean Smith

V análoch histórie sú jednotlivci, ktorých príspevky presahujú ich čas a miesto a zanechávajú vo svete nezmazateľnú stopu. Katherine Johnsonová, priekopnícka matematička a vedkyňa NASA, je nepochybne jednou z týchto pozoruhodných postáv.

Katherine Johnsonová sa narodila 26. augusta 1918 vo White Sulphur Springs v Západnej Virgínii. Je dôkazom toho, že keď má niekto intelekt, vytrvalosť a odvahu, bude mať aj významné úspechy. Zo segregovanej rodiny sa stala kľúčovou postavou vesmírnych pretekov.

Johnsonovej práca zahŕňala výpočet trajektórií, štartovacích okien a núdzových návratových trás pre vesmírne lety projektu Mercury, vrátane tých pre astronautov Alana Sheparda, prvého Američana vo vesmíre a Johna Glenna, prvého Američana na obežnej dráhe, a cesty stretnutia pre lunárny modul Apollo a veliteľský modul o letoch na Mesiac.

Katherine už od útleho veku prejavovala výnimočné nadanie pre matematiku

Povzbudená svojimi rodičmi a učiteľmi pokračovala vo svojej vášni pre čísla napriek tomu, že čelila rasovým prekážkam éry Jima Crowa. Po ukončení vzdelania začala Johnsonová svoju kariéru učiteľky a potom sa v roku 1953 pripojila k Národnému poradnému výboru pre letectvo (NACA), predchodcovi NASA.

Katherine Johnson, 1983; NASA https://crgis.ndc.nasa.gov/historic

V Langley Research Center v NACA si matematické schopnosti Katherine Johnsonovej rýchlo získali pozornosť. Stala sa známou svojou pozoruhodnou schopnosťou vykonávať zložité výpočty ručne, čím si vyslúžila prezývku „ľudský počítač“. Johnsonovej výpočty boli nápomocné pri úspechu mnohých vesmírnych misií, vrátane historického suborbitálneho letu Alana Sheparda v roku 1961 a obežnej dráhy Johna Glenna okolo Zeme v roku 1962.

Misia Apollo 11 – pristátie prvého človeka na Mesiaci

Jedným z najpozoruhodnejších príspevkov Katherine Johnson bola jej práca na výpočtoch trajektórie misie Apollo 11 v roku 1969, ktorá viedla k prvému pristátiu človeka na Mesiaci. Jej presné výpočty boli rozhodujúce pri zabezpečovaní bezpečného návratu astronautov na Zem, čím si získala rešpekt a obdiv svojich kolegov a národa.

Napriek tomu, že Katherine Johnsonová čelila diskriminácii a segregácii ako černoška pracujúca v prevažne bielej oblasti, v ktorej dominovali muži, Katherine Johnsonová vytrvala s gráciou a dôstojnosťou. Jej oddanosť svojej práci a jej neochvejný záväzok k dokonalosti vydláždili cestu pre budúce generácie žien a menšín v oblastiach STEM.

Katherine G. Johnson pred Computational Research Facility nazvanej podľa nej. Foto: NASA – NASA CRGIS

Vyznamenanie

Príspevok Katherine Johnsonovej k vesmírnemu programu bol napokon ocenený v roku 2015, keď jej bola udelená Prezidentská medaila slobody. Je to najvyššie civilné vyznamenanie v Spojených štátoch. Jej príbeh získal široké uznanie uvedením filmu „Hidden Figures“ v roku 2016. Film oslavoval prínos Katherine Johnsonovej a jej kolegov, afroamerických matematikov v NASA.

Odkaz Katherine Johnsonovej ďaleko presahuje jej priekopnícku prácu v NASA. Slúži ako inšpirácia pre všetkých, ktorí sa odvážia snívať a vzdorovať nástrahám. Jej pozoruhodná cesta z malého mesta v Západnej Virgínii medzi popredných vedcov je dôkazom sily vytrvalosti, intelektu a ľudského ducha. Keď sa pozeráme na hviezdy a uvažujeme o tajomstvách vesmíru, nezabúdajme na priekopníčku v matematike, ktorá pomohla posunúť ľudstvo ku hviezdam. Katherine Johnson je skutočná americká hrdinka.

Foto: https://en.wikipedia.org/wiki/Katherine_Johnson#, NASA/Sean Smithhttp://www.nasa.gov/centers/langley/news/researchernews/rn_kjohnson.html

žiadne príspevky na zobrazenie