Koučka Katka Országhová: Každý deň je príležitosťou na zmenu, rozvoj, nové výzvy, na oddych, čas pre seba

0
Koučka Katka Országhová: Každý deň je príležitosťou na zmenu, rozvoj, nové výzvy, na oddych, čas pre seba

„Človek sa nenarodil na to, aby bol dokonalý, ale aby sa snažil ísť vlastnou cestou, tak aby bol spokojný, aby mal harmonický a pohodový život,“ hovorí Katka Országhová, zakladateľka projektu www.mojaprilezitost.sk. S koučingom sa stretla už počas vysokoškolského štúdia psychológie ale osud ju zavial do marketingu.

V rozhovore nám prezradila:

  • prečo sa venuje práve koučingu mám
  • aká bola jej cesta
  • čo ju koučing naučil
  • akých je 5 krokov k starostlivosti o seba.

Katka, ty sa venuješ koučingu, aká bola tvoja cesta ku koučingu?

Moja cesta koučingu začala ešte na vysokej škole, počas štúdia psychológie. Tu som sa prvýkrát dozvedela, že existuje koučing a čo to vlastne je. Avšak moja kariéra sa v tej dobe uberala skôr marketingovým smerom.

Ku koučingu som sa vrátila v roku 2017, kedy som začala svoj prvý kurz biznis koučingu v Business Coaching College. Potom sa mi narodil syn, a koučovaniu som sa venovala popri dieťatku. Ďalej som sa vzdelávala a absolvovala som ďalšie kurzy. Od mája 2022 som sa pustila do vlastného podnikania a venujem sa hlavne životnému koučingu pre mamy.

Na tvojej webstránke www.mojaprilezitost.sk ponúkaš koučing pre mamy, prečo práve koučing pre mamy?

Mamy sú pre mňa najbližšou skupinou, nakoľko som sama mama.  Stretávam sa s mnohými mamičkami, ktoré riešia rôzne témy zo svojho života aj práce. Vytvorila som pre nich program a zároveň sériu workshopov zameranú na starostlivosť o seba v piatich krokoch – telo, duša, myseľ, emócie a vzťahy. Každý krok sa delí na ďalšie kroky, ktoré sú súčasťou nášho života a sú dôležité pre spokojné a harmonické fungovanie v našom materskom svete.

Vychádzam pritom z vlastnej skúsenosti a zároveň z dostupných zdrojov. Tieto kroky sú vzájomne poprepájané a každý s každým súvisí. Najdôležitejšie je to ako dokážeme všetko zladiť. V prípade ak napríklad jedna oblasť nie je podľa našich predstáv a tak môže negatívne ovplyvniť aj ostatné oblasti nášho života.

Aký je bežný deň mamy a jej pocity?

Najčastejší príklad zo života asi každej mamy: Ak sa zle vyspím, nenajem sa a nenapijem (teda nemám splnené základné fyziologické potreby) je veľmi pravdepodobné, že budem nevrlá, nervózna a protivná. Z toho vyplýva, že ak sa nepostarám o telo,  bude to mať vplyv na moje emócie a prípadne aj vzťahy.

Starostlivosti o seba v týchto 5 krokoch je dôležité sa venovať pravidelne, konzistentne, cielene a hlavne bez výčitiek. Lebo ako hovorí aj Marek Herman: “Každá mama má nárok na čas iba pre seba, lebo z mamy čerpá celá rodina.”

Zároveň by som dodala, že starostlivosť o seba v piatich krokoch nemusí byť dokonalá. Ja osobne tiež nemám týchto 5 krokov dokonalých a stále na nich pracujem a zlepšujem sa. V niektorých sa mi nedarí tak ako by som chcela, v iných som úspešnejšia ako som si vytýčila. Je to úplne v poriadku. Človek sa nenarodil na to, aby bol dokonalý, ale aby sa snažil ísť vlastnou cestou, tak aby bol spokojný, aby mal harmonický a pohodový život.

Každý deň je príležitosťou! Čo táto veta pre teba znamená?

Táto veta má mnoho významov pre mňa a zároveň aj pre ostatných ľudí, lebo každý z nás si k nej môže doplniť čokoľvek. Každý deň je príležitosťou na zmenu, rozvoj, nové výzvy, na oddych, čas pre seba. A možno niekedy aj príležitosťou na to, že sa nám nedarí, ale uvedomíme si, že preto sa svet nezrúti a dokážeme ísť ďalej, poučiť sa zo svojich chýb, vstať a ísť aspoň o jeden krok dopredu. Platí to v živote každodennom, aj v krátkodobých a dlhodobých plánoch.

Každý deň je príležitosťou súvisí aj s mojím logom, ktorým je púpavový chocholec. Predstavuje mnoho príležitostí v živote, tak ako jednotlivé semienka, tak aj my ľudia sme ako tieto semienka. Rozbehneme sa v určitom štádiu do sveta, zakoreníme sa, rastieme, kvitneme a potom sejeme semienka našej práce a odznova. Kolobeh života. Niektoré veci ovplyvniť vieme, iné nie a je to úplne v poriadku. Je len na nás čo s tým urobíme a ako budeme na situácie a ľudí okolo nás reagovať.

Čo teba osobne naučila a učí tvoja rola kouča?

Rola koučky ma naučila a stále učí mnohé. Základom sú kompetencie kouča, ktoré stále zlepšujem a pracujem na ich progrese aktívne aj v rámci môjho členstva v SAKO (Slovenskej asociácie koučov). Učí ma tiež prijímať ľudí takých akí sú, bez súdenia. Prijímať situácie, ktoré nedokážem ovplyvniť. Postaviť sa za seba a svoje hodnoty. A ešte oveľa viac, čím viac viem a uvedomujem si, tým viac chcem vedieť a rozvíjať sa. Nekonečný príbeh ?

Kompetencie kouča:

  1. Postupuje v súlade s etickými princípmi
  2. Stelesňuje koučovacie myslenie
  3. Uzatvára a dodržiava dohody
  4. Rozvíja dôveru a pocit bezpečia
  5. Je plne prítomný
  6. Počúva aktívne
  7. Prebúdza uvedomenie
  8. Facilituje klientov rast

Si členka nášho klubu. Ako by si označila Klub Akčných žien?

Klub akčných žien vnímam ako komunitu žien s rovnakým zmýšľaním, túžbou byť súčasťou väčšej komunity, ktorá nás vzdeláva, spája, podporuje a rozvíja. Vnímam ho ako príležitosť učiť sa od iných a zároveň priniesť niečo nové aj ostatným členkám.

žiadne príspevky na zobrazenie