„Stále častejšie sa nám mladí ľudia otvárajú s tými najnáročnejšími a najcitlivejšími témami, v ktorých boli dlho sami a bez pomoci. Bez pomoci a osamote hľadajú spôsoby, ktorými by duševnú bolesť prekričali, preto je často ich spôsobom zvládania sebapoškodzovanie, ktoré práve v období pandémie výrazne u mladých ľudí stúplo. Často sme prví, kto o ťažkostiach a duševných bolestiach mladých ľudí vie,“ – hovoria odborníci z IPčka.
Sebapoškodzovanie sa môže objaviť v živote kohokoľvek z nás, či už priamo alebo prostredníctvom našich blízkych. Predpokladá sa, že asi 20% mladých ľudí sa sebapoškodzuje a väčšina mladých ľudí si začína ubližovať vo veku okolo 12 rokov.
„Preto sme v IPčku vytvorili Krabičku bezpečia, ktorá predstavuje nový nástroj pomoci na zvládanie náročných situácií, ktoré doposiaľ ľudia v ťažkostiach riešili tým, že ubližovali sami sebe.“ – hovorí Zuzana Juráneková z IPčka. Občianske združenie IPčko poskytuje ľuďom v krízovej situácií nonstop poradenskú a krízovú pomoc – anonymne, bezplatne, nonstop a diskrétne na linkách pomoci IPčko a v ďalších online aj offline projektoch.
Pomoc v krabičke je cielená hlavne na mladých ľudí
Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu riešeniu, ktorým môže byť sebapoškodzovanie alebo pokus o samovraždu. Práve v tomto období mladí ľudia najviac potrebujú pomoc a najmenej ju u dospelých hľadajú.
„Krabičku bezpečia sme vytvorili preto, aby sa stala osobným a bezpečným miestom pre mladých ľudí, po ktorom siahnu vo chvíľach, keď im je ťažko, ale aj vtedy, keď sa cítia dobre,“ hovorí Zuzana Juráneková. Krabička bezpečia je naplnená predmetmi, ktoré pomáhajú zvládať náročné emočné okamihy, nutkanie si ublížiť alebo pomáhajú pri ošetrení rán.”
Možnosti pomoci v Krabičke bezpečia
Možnosti pomoci sa ukrývajú v jej vnútri aj vonku. Vrchnák Krabičky bezpečia je tvorený ako maľovanka, ktorú si môže mladý človek dotvoriť podľa svojich predstáv. Vo vnútri sa nachádza viacero predmetov, niektoré sú viac „známe“, iné by ste možno nečakali, pokiaľ ste sa s podobnou situáciou nestretli sami alebo sprostredkovane.
Medzi tie klasické predmety, ktoré ľudia bežne poznajú, patria napríklad antistresová loptička, gumičky na rozptýlenie náročných myšlienok, sada farbičiek na vymaľovanie omaľovánky, ktoré sú umiestnené na vrchnáku samotnej krabice aj vovnútri, či na kreslenie do denníka, ktorý je tiež jej súčasťou.
Medzi menej tradičné pomôcky patria zelená a tetovacia pomoc. Prvým z tetovacích pomôcok je zelená tetovacia fixka, ktorú je možné vymeniť za nástroj, ktorým si mladý človek ubližuje. Druhou pomôckou sú dočasné tetovačky, ktorými si môžu spraviť radosť, prekryť jazvu, alebo ich použiť ako pripomienku nejakej pozitívnej myšlienky, ktorá im pomáha prekonávať vnútornú úzkosť a napätie. Dočasné tetovačky časom z kože zídu, čo zase môže byť pripomienkou toho, že nič netrvá večne a každá zlá chvíľa prejde. Tetovačky vyrobili Kresky, ale na ich e-shope ich nenájdete. Ilustrácie pre účely Krabičky bezpečia navrhla na mieru Lucka Salayová.
Záleží na tebe
Podobný účel spĺňa aj náramok „ZÁLEŽÍ NA TEBE“, ktorý je symbolom, že #pomocexistuje, a že nám záleží na tom, ako sa človek na druhej strane cíti, čo práve prežíva a čo potrebuje. Modernou súčasťou je napríklad aj USB kľúč, na ktorý je možné uložiť si obľúbenú hudbu. V neposlednom rade sa v krabičke nájdu aj plyšový macko.
Samozrejme, nechýbajú ani zdravotnícke pomôcky na bezpečné ošetrenie rán, karta so zoznamom techník a aktivít, ktoré sú nápomocné a užitočné v náročnej chvíli, leporelo o sebapoškodzovaní a pomoci, pár užitočných rád od psychológov pre rodičov a semaforové karty, ktoré slúžia ako komunikačný nástroj pre rodičov, odborníkov a mladých ľudí.
Ak máte chuť pomáhať a dozvedieť sa o IPčku a Krabičke bezpečia viac, klikajte sem.
Kto je IPčko
Sme skupina psychológov, sociálnych pracovníkov a špeciálnych pedagógov, ktorí sú presvedčení, že pomoc a podporu musí dostať každý, keď sa cíti zmätený, slabý, nešťastný, sklamaný, sám. Robíme ťažkú, no pre nás najkrajšiu prácu na svete.
IPčko je občianske združenie, ktoré od roku 2012 stojí pri ľuďoch, keď potrebujú pomoc a podporu. Cieľom IPčka je, aby ľudia, ktorí sa ocitnú v náročných a krízových situáciách mali nonstop dostupnú odbornú prvú psycho-sociálnu pomoc a podporu. Pri plnení tohto cieľa využíva a prepája najnovšie psychologické poznatky s modernými technológiami.
PODPORA
Všetky projekty, linky pomoci a aktivity zamerané na pomoc ľuďom s duševnými ťažkosťami a v krízových situáciách môžeme realizovať iba vďaka podpore našich partnerov, donorov, darcov a podporovateľov. Žiadostí o pomoc pribúda a na našich linkách pomoci dokážeme vypočuť iba každého šiesteho človeka.
Vďaka vašej podpore dokáže tím IPčka pomáhať a odpovedať na núdzové volania ľudí, ktorí nevedia, čo ďalej. Pandémia trvá príliš dlho a všetci sme unavení. Len za posledné dva mesiace sme zaznamenali 150 % nárast žiadostí o okamžitú pomoc. Podporte nás.