Kroky, ktoré môžu pomôcť udržať váš podnik nažive a vyhnúť sa jeho likvidácii

0
Kroky, ktoré môžu pomôcť udržať váš podnik nažive a vyhnúť sa jeho likvidácii
Magnifying glass is looking at figure factory and stand with the image of the auction. Privatization of state-owned factories and plants. Property sale through auction, bankruptcy. Tender construction

Každý jeden majiteľ spoločnosti sníva o trvalom úspechu svojej firmy, takže vyhnúť sa jej likvidácii je jedným z hlavných cieľov podnikateľského úsilia. Žiaľ, existuje veľmi veľa faktorov, ktoré môžu fungovanie podniku ohroziť, a preto je dôležité byť pripravený a prijať opatrenia na minimalizáciu rizika.

Tu je niekoľko kľúčových tipov, ktoré vám v naplnení tohto cieľa pomôžu a udržia váš podnik nažive aj bez nutnej likvidácie.

Základom je dôkladný obchodný plán

Vypracovanie a aktualizovanie obchodného plánu je pre úspešné riadenie firmy nevyhnutné. Venujte preto čas a úsilie preskúmaniu svojich cieľov, stratégií, trhových podmienok a konkurencie. Buďte realistickí a dôkladne si premyslite každý jeden krok svojich plánovaných akcií.

Vyhľadajte profesionálnu pomoc

Udržať sa „nad vodou“ je dnes veľmi ťažké aj za normálnych okolností, nie tak v situácii, ktorá je komplikovaná a zaneprázdňuje našu myseľ a telo potrebou rýchlej aplikácie viacerých riešení do praxe.

Často sa potom pod tlakom nerozhodujeme správne, čo je chyba. Nebojte sa preto požiadať o radu od odborníkov. Môže to byť právnik, účtovník, konzultant alebo mentor, ktorý vám môže poskytnúť cenné rady a pomôcť vám vyhnúť sa potenciálnym problémom. Dokonca aj na rýchlu likvidáciu spoločnosti si môžete najať odborníka, ktorý vás zbaví obrovského množstva starostí.

Pod kontrolou musia byť financie aj riadenie firmy

Sledovanie a riadenie finančnej stránky firmy je pre jej prežitie kľúčové. Udržujte si preto presný prehľad o príjmoch, výdavkoch, cash flow a zásobách. Plánujte a riaďte si svoje financie tak, aby ste mali dostatok hotovosti nielen na najdôležitejšie kancelárske potreby, ale aj krytie nečakaných udalostí a krízových situácií.

Skúste minimalizovať tlačené materiály a šetriť kancelársky papier

Vzhľadom na to, že firme hrozí zrušenie, je dôležité šetriť na každej maličkosti, ktorou je určite aj kvalitný kancelársky papier. V praxi to znamená, minimalizovať tlačené materiály, vyhodnotiť, aké dokumenty sú nevyhnutné pre likvidáciu a prenesenie práv a povinností. Všetky zbytočné dokumenty predsa môžete zlikvidovať a tým znížiť množstvo používaného papiera.

Dôležité zmluvy, dohody a faktúry preveďte do elektronickej podoby a uložte ich do digitálneho archívu, čo zabezpečí, že budú dostupné aj po zrušení firmy a pre vás uchované všetky dôležité informácie a záznamy.

Vyskladajte si a vybudujte silný tím

Podporujte a investujte aj do svojich zamestnancov. Dosiahnete to tak, že si vytvoríte tím, ktorý má potrebné schopnosti a skúsenosti na riadenie firmy. Motivujte ho a budujte jeho lojalitu prostredníctvom primeranej odmeny, rozvoja a uznania.

Nezabudnite tiež monitorovať konkurenciu, nezanedbávajte marketing, myslite na krízový plán, dobré vzťahy so zákazníkmi a obchodnými partnermi a pravidelnú analýzu.

Vyhnúť sa likvidácii firmy nie je ľahká úloha, ale s dôkladnou prípravou, plánovaním a správnymi opatreniami môžete minimalizovať riziká a zvýšiť šance na trvalý úspech. Buďte preto aktívni, flexibilní a učte sa z chýb, aby ste mohli rásť a rozvíjať svoj podnik aj v konkurenčnom prostredí.

Zdroj obrázka: Andrii Yalanskyi/Adobe.com

 

 

 

žiadne príspevky na zobrazenie