Kto nosí vianočné darčeky vo svete?

1
Kto nosí vianočné darčeky vo svete?

Vianoce sú jedným z najlepších príkladov rozmanitosti kultúrnych zvykov. Jednotlivé krajiny a národy nemajú len svoje typické vianočné jedlá a štýl výzdoby. Odlišné sú aj postavy, ktoré sa podľa dlhoročných zaužívaných tradícií starajú o obdarúvanie detí aj dospelých.

Ježiško

Ježiško nosí darčeky hlavne v štátoch so silnou rímskokatolíckou tradíciou, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Bývalý režim sa ho síce snažil utlačiť do úzadia a nahradiť ho Dedom Mrázom, no srdcia detí a dospelých mu ostali verné. Podobne sú na tom obyvatelia Česka, Maďarska aj Rakúska. Deti sa na neho tešia takisto v Írsku, v Luxembursku a v Chorvátsku, kde sa o nosenie darčekov delí s Božičnjakom. Mimo Európy má počas Vianoc prácu v Brazílii a v časti Kolumbie.

Mikuláš

Za inými postavami, ktoré nosia vianočné darčeky, nemusíme chodiť ďaleko. Stačí prejsť za našu severnú alebo východnú hranicu. V Poľsku aj v západnej časti Ukrajiny, v niekdajšej Zakarpatskej Rusi, plní túto úlohu Mikuláš, resp. sv. Nikolaj. Ten má vo vybraných poľských regiónoch pomocníka Gwiazdora. Tento starček už ale nevládze sprevádzať Mikuláša všade, preto ho nahrádza vianočná hviezdička Gwiazdka. Tá končí svoju cestu v Poľsku, odkiaľ sa Mikuláš vydáva do Srbska.

Dedo Mráz

Kým v Zakarpatskej Rusi nosí darčeky Mikuláš, zvyšok Ukrajiny je „revírom“ Deda Mráza. Ten má dlhoročnú tradíciu vo viacerých východoeurópskych krajinách vrátane Ruska. V čase bývalého režimu sa ho vládnuca strana pokúšala dostať aj do našej kultúry. Príbeh o tom, že Ježiško zostarol a stal sa z neho Dedo Mráz, však predstaviteľom štátu nikto neuveril. Ded Moroz tak ostal súčasťou Vianoc len v Rusku, na Ukrajine a v niektorých krajinách bývalého ZSSR.

Weihnachtsmann

Kým Ježiško, Mikuláš a Dedo Mráz sa zosobňujú ako pozitívne postavy, nemecký vianočný muž odhaľuje aj svoju odvrátenú stránku. Červeno-fúzatý starec nerozdáva iba darčeky. Na zlé deti má pripravenú palicu a vrece, v ktorom ich môže odviesť preč. Báť by sa ho mali aj neverné ženy, na ktoré má vždy pripravenú metlu.

Santa Claus

Najstarší obyvateľ severného pólu má počas Vianoc stále viac práce. S narastajúcim vplyvom západnej a americkej kultúry musí nosiť darčeky v čoraz väčšom počte krajín. Dávno to nie je iba Veľká Británia, USA či Austrália, kde nahrádza tradičnú austrálsku postavu známu ako Christmas Father. Na saniach ťahaných sobmi sa už premáva aj v Ázii a v mnohých častiach Latinskej Ameriky.

Uncle Santa

Santa Claus má aj svojho bratranca, ktorý však žije úplne iným životom. Žiadny sneh, polárna žiara ani sane a soby. Uncle Santa si užíva surfovanie a exotické havajské pláže. Akurát počas Vianoc musí ísť do práce a poroznášať darčeky celému Havaju.

Ukka – Joulupukki

Aj keď Santa Claus obýva severný pól, Severania ho vo svojich domácnostiach nevítajú. Kým v Dánsku, v Nórsku a na Islande sa o vianočné darčeky starajú škriatkovia, napríklad dánski Nisserovia či nórsky Misen, Fínov už dlhé roky obdarúva deduško Ukka, častejšie známy ako Joulupukki.

Père Noël

Tatko Noel alebo Otec Vianoc, ako je medzi domácimi nazývaný Père Noël, je francúzskou verziou Ježiška, Mikuláša alebo Santa Clausa, od ktorého sa veľmi nelíši. Žije na severnom póle a počas Vianoc vyráža na saniach do celého Francúzska. Keďže krajina galského kohúta mala dlhoročný vplyv aj v Argentíne a v Uruguaji, ako Papá Noel obdarúva aj tamojšie deti. V Argentíne to však nemá ľahké. Žezlo nad touto tradíciou drží stále miestny boh Magi.

Sinterklaas

Holandský Sinterklaas má každý rok trochu naponáhlo. S rozdávaním darčekov sa mu nikdy nechce čakať až do Vianoc. Deti aj dospelých obdarúva už 5. decembra pri príležitosti sviatku Mikuláša.

Ďalší nositelia darčekov vo svete:

Traja králi – Španielsko

Dedko Koleda – Bulharsko

Mos Craciun – Rumunsko

Gaghant Baba – Arménsko

Bôžik Hoteišó – Japonsko

Černošský boh Oxala – časť Brazílie

Mužík Sengtana Laozen – kresťanské lokality v Číne

Aghios Vassilis – v Grécku nosí darčeky v noci 31. decembra

Foto: www.pixabay.com

Nie všade nosia darčeky iba mužské postavy. Svoje o tom vedia Taliani, kde sa takejto práci venuje Befana, medzi domácimi známa tiež ako Lebefana. Ide o dobrosrdečnú čarodejnicu, ktorá zaskakuje všade tam, kde sa nedostane vianočný mužíček Babbo Natale prichádzajúci do vybraných častí Talianska z ďalekého Fínska. Befana nosí darčeky každý rok 6. januára.

Prečítajte si aj: Vianočné zvyky a tradície v rôznych kútoch Slovenska

Zdroj foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie