Z malej lokálnej zábavy až k vzniku subkultúry šíriacej sa po celom svete. Cosplayeri už dávno nie sú hŕstkou jedincov, ktorí pobehujú po ulici v extravagantnom oblečení. Dnes majú svoje podniky, odevné značky, siete predajní a milióny sledovateľov na sociálnych sieťach.
Pojem cosplay nie je na svetovej scéne žiadnou novinkou. Prví nadšenci, ktorí sa označovali ako cosplayeri, stáli pri formovaní novej subkultúry už v 70. rokoch 20. storočia. Najprv išlo len o zábavu pre niekoľkých ľudí túžiacich po kreatívnom vyjadrení. Netrvalo dlho a lokálna zábava si získala priaznivcov v celom Japonsku. Cosplayeri z rôznych spoločenských vrstiev ju postupne transformovali na rešpektovaný druh hereckého umenia, z ktorého sa po expanzii za hranice krajiny vychádzajúceho slnka stal globálny fenomén.Foto: Pixabay
V hlavnej úlohe hry v kostýmoch
Celú podstatu tejto subkultúry a životného štýlu jej priaznivcov charakterizuje samotný názov cosplay. Ide o anglický variant japonského pojmu kosupure, ktorý vznikol spojením pojmov costume a play, čo označuje „kostýmovú hru“, resp. „hru v kostýme“. Práve tento spôsob hry je základom kreatívneho vyjadrenia všetkých cosplayerov, ktorí sa preslávili prezliekaním do kostýmov imitujúcich známe postavy z komiksov, animovaných príbehov a videohier. Najprv siahali len po kostýmoch z japonských príbehov, no s expanziou subkultúry do celého sveta sa začali presadzovať kostýmy postáv z rôznych západných filmov, napr. Joker.
Napodobňovanie známych postáv
Cosplay sa nezačal považovať za viac ako zábavu kvôli prezliekaniu do kostýmov. Na jeden z druhov hereckého umenia ho povýšilo napodobňovanie postáv z rôznych príbehov. Každý cosplayer by sa mal naučiť postavu, ktorej kostým používa, aj napodobniť. Čím lepšie sa mu podarí hrdinku alebo hrdinu daného príbehu imitovať pomocou gest, mimiky tváre či spôsobu rozprávania, tým viac je považovaný za pravého cosplayera. Nakoľko najlepší cosplayeri sa v súčasnosti touto formou umenia živia, hodnovernou imitáciou vybranej postavy si zaistia aj vyššie zárobky plynúce zo záujmu o ich vystúpenia alebo inú formu práce. Foto: Pixabay
Cosplayeri a ich kreatívna móda
Subkultúra založená na kostýmových hrách nezasiahla iba svet zábavy a umenia. Využívanie oblečenia imitujúceho postavy z rôznych komiksov, videohier a filmov sa dotklo aj sveta módy. Z cosplayerov sa stali nositelia nových trendov, ktorých imidž inšpiroval veľké módne značky k výrobe nových kolekcií. Ponuka kostýmov sa stále rozširuje úmerne s rastom popularity tohto fenoménu vo svete. Cosplayeri využívajú nové kostýmy postáv zo západných filmov a videohier. Ich imidž obohacujú šperky a atrapy zbraní. Nechýbajú farebné parochne a dočasné tetovania. Stále väčší dôraz sa kladie aj na výber materiálov, medzi ktorými vládne papier, latex a rôzne druhy látok, pomocou ktorých sa vyrábajú ešte hodnovernejšie kostýmy.
Najviac napodobňované postavy:
– hlavné postavy japonských komiksov manga
– postavy z japonských animovaných príbehov
– známi filmoví hrdinovia ako Joker či Batman
– postavy z príbehov o škandinávskych bohoch
– postavy bojovníkov zo sveta sci-fi a fantasy
– hrdinovia z videohier ako League of LegendsFoto: Pixabay
Cosplay vo svete a na Slovensku
Popularita jednotlivých postáv a žánrov závisí od krajiny a regiónu. V Japonsku sú dlhodobo najobľúbenejší hrdinovia z domácich príbehov patriacich do žánrov anime a manga. Tým sa darí aj medzi cosplayermi v Číne a v Indonézii. Z ázijských krajín žne cosplay zameraný na anime a mangá úspechy aj v Malajzii. V USA patria medzi najobľúbenejšie postavy hrdinovia z amerických fantasy a sci-fi príbehov.
Tí sa tešia priazni aj medzi európskymi kolegami. Za kratší koniec ťahajú v strednej a východnej Európe, kde sú len desiatky cosplayerov. Podobné to je na Slovensku a v Česku, kde skupiny fanúšikov tohto žánru vidieť najmä na festivaloch počítačových hier.
Foto na titulke: Pixabay