Ktoré cudzie jazyky sú najťažšie na svete?

0
Ktoré cudzie jazyky sú najťažšie na svete?

Rozsiahla abeceda, zložitá gramatika, viacero spôsobov výslovnosti. Výučba najťažších jazykov na svete dá zabrať aj najnadanejším študentom. Odmenou za zdolanie výzvy je schopnosť dorozumieť sa s miliónmi cudzincov, prípadne získať lukratívne pracovné miesto v oblasti tlmočníctva, prekladateľstva či pedagogiky.

Čínština

Čínštinou rozpráva viac ako miliarda ľudí. Počuť ju takmer na celom svete. Aj preto sa do jej výučby púšťa stále viac študentov, ktorí sa musia popasovať s početnou abecedou a viacerými spôsobmi výslovnosti. Moderná čínština je stále vo fáze úpravy niektorých pojmov a foriem, ktoré sa postupne zjednocujú do jedného jazyka. Okrem Číny sa používa aj na Taiwane a v Singapure. Ide o jeden zo 6 oficiálnych jazykov OSN.Foto: www.pixabay.com – acan2016

Arabčina

Do šestice oficiálnych jazykov OSN bola zaradená aj arabčina. V stredovekom období bola jedným z hlavných medzinárodných jazykov. V súčasnosti ňou rozpráva zhruba 300 miliónov ľudí žijúcich v Ázii a na severe Afriky. Semitský jazyk má mnoho regionálnych dialektov, čo komplikuje dorozumievanie aj medzi samotnými Arabmi. Náročný je aj písaný styk, v ktorom sa dá každé písmeno napísať 3-4 spôsobmi.

Japončina

Z ázijských zástupov sa v skupine najťažších jazykov na svete objavuje aj japončina. Naučiť sa hovoriť rečou ľudí z „krajiny vychádzajúceho slnka“ nie je až taký problém, ako ňou písať. Japončina využíva 4 druhy písma naraz. Okrem 2 slabičných abecied (katakana a hiragana) s množstvom znakov sa v písomnom styku objavuje aj čínske znakové písmo kandži. Ďalším druhom písma je rómadži, ktoré sa uplatňuje pri prepise 3 ostatných druhov písma do latinky.

Kórejčina

Jazyk používaný v obidvoch štátoch na Kórejskom polostrove má okrem japončiny mnoho spoločného aj s mongolčinou a mandžuštinou. Napriek spojitosti s nimi je považovaný za samostatný a izolovaný jazyk s niekoľkými jedinečnými prvkami. Študentom, ktorí sa chcú naučiť kórejčinu, sťažuje prácu svojský spôsob hláskovania a zakončovanie viet činnostnými slovesami, čo nie je v európskych jazykoch vôbec bežné.

Maďarčina

Jedným z najťažších cudzích jazykov sa hovorí aj za našimi južnými hranicami. Maďarčinu do tohto zoznamu dostala náročná gramatika, ktorá je podľa niektorých jazykovedcov jednou z najťažších na svete. Vyskytuje sa v nej viac ako 20 gramatických pádov. Ugrofínsky jazyk je známy aj množstvom slov prebratých z iných jazykových skupín. Približne pätina slov má pôvod v slovanských jazykoch.

15 slov, ktoré sa u nás udomácnili a prebrali sme ich z cudzích jazykov

Fínčina

Z európskych jazykov má pomerne náročnú gramatiku aj fínčina. Okrem viacerých pádov sa vyznačuje zložitým časovaním slovies, ktorým sa menia ich koncovky. Zmeny koncoviek sú problémom najmä pre rodákov z anglicky hovoriacich štátov, kde sa takýto spôsob časovania nepoužíva. Fínčina je však náročná aj bez časovania. Hovorový jazyk sa totiž v mnohom líši od písaného. Fíni si radi skracujú slová, ku ktorým často pridávajú nárečovú výslovnosť.

10 pozoruhodných zaujímavostí o svetových jazykoch

Navajo

Kým úradné jazyky v severoamerickom a latinskoamerickom regióne (angličtina, španielčina, francúzština) patria medzi najľahšie, jazyky miestnych indiánskych skupín vyžadujú omnoho viac hodín výučby. Medzi najťažšie sa radí navajo, ktorá nebola ďaleko od zániku. Reč Navajov je príkladom tónového jazyka, ktorý kladie dôraz na intonáciu. Výška hlasu plní lexikálnu funkciu a určuje gramatický tvar vysloveného slova. V jazyku sú využívané 4 tóny. Prítomné sú aj nosové samohlásky, ktoré sa v písomnom styku označujú tzv. nožičkou, diakritickým znamienkom známym z poľštiny či litovčiny.Foto: www.pixabay.com – rmadison

Tónovými jazykmi nehovoria iba potomkovia amerických Indiánov. Stabilné miesto majú aj v Afrike. Za jeden z najťažších sa považuje jazyk yoruba, ktorý sa migráciou dostal zo západu Afriky do Európy aj do karibských oblastí, kde plní liturgickú funkciu. Tónovým jazykom je aj igboština, reč používaná v Nigérii. Z európskych jazykov sa k najťažším radí aj baskičtina a gaelčina, ktorá v Škótsku zaznamenala v 70. rokoch veľký návrat.

Foto na titulke: www.pixabay.com – Pexels

žiadne príspevky na zobrazenie